اشتباهات رایج در تمیز کردن کامپیوتر

نکاتی که باید در تمیز کردن کامپیوتر به یاد داشته باشید

کد مطلب : 21333زمان مطالعه : 3 دقیقه
کامپیوتر یکی از ابزارهایی است که می تواند به سادگی و به مرور زمان آلوده شود. در این گزارش از نمناک با نحوه تمیز کردن کامپیوتر آشنا خواهید شد.

چگونه کامپیوتر را تمیز کنیم

همان گونه که می دانید، کامپیوترها علیرغم ارزشی که دارند، نگهدارنده اطلاعات شخصی ما هستند و به همین دلیل ما باید از آنها به خوبی مراقبت به عمل آوریم تا مشکلی برای آنها رخ ندهد. با این حال لازم است بدانید که کامپیوترها از جمله لپ تاپ ها، همانند موبایل ها به خوبی می توانند آلودگی را به خود جذب کنند و منبع آلودگی شوند چرا که ما هر بار ممکن است با دستان آلوده به سراغ آنها برویم و در نهایت ذرات آلوده را نیز به آنها اضافه کنیم.

اما جای نگرانی نیست چرا که شما می توانید به سادگی و به آسانی اقدام به رفع آلودگی و تمیز کردن کامپیوتر کنید و بدین طریق هیچ آلودگی بر روی کامپیوتر شما وجود نخواهد داشت. خوشبختانه اکثر به این اتفاق اهمیت می دهیم و با هر بار استفاده از کامپیوتر فورا با دستمال های تمیز شروع به تمیز کردن آنها می کنیم تا ذرات آلوده از روی آنها پاک سازی شود.

از طرفی برخی اشتباهات در حین تمیز کردن کامپیوترها وجود دارند که شاید ما در حین تمیز کردن کامپیوتر به آنها هیچ توجهی نکنیم و در نهایت به کامپیوتر آسیب خواهیم رساند و سپس شاهد خط و خش های فراوان و سوالات بی پاسخ در این زمینه خواهیم بود که چگونه کامپیوتر ما آسیب دیده است؟! به همین دلیل ما قصد داریم در این گزارش از نمناک شما را با برخی از اشتباهات رایج در این زمینه آشنا سازیم. همراه ما باشید.

تمیز کردن کامپیوتر

بطور کلی در تمیز کردن کامپیوترها باید یک سری از قواعد و قوانین را رعایت کنید که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد؛

1- هیچ وقت مایع را بصورت مستقیم بر روی کامپیوتر و اجزای آن برای تمیز کردن نریزید! مایع را بر روی دستمال یا پارجه اسپری کنید.

2- برای خارج کردن ذرات آلوده، مو و گرد و غبار می توانید از وکیوم استفاده کنید. برای این کار باید با فاصله نسبتا زیادی این کار را انجام دهید چرا که اگر از نزدیک این کار را انجام دهید، باعث ایجاد الکتریسیته ساکن خواهید شد.

3- به هیچ وجه، در حین تمیز کردن نباید کامپیوتر روشن باشد! حتما در حالت خاموش، تمیز کنید.

کامپیوتر

4- در استفاده از برخی حلال ها دقت کنید چرا که برخی نسبت به حلال های شیمیایی آلرژی دارند. پس بهترین راه حل استفاده از آب با مقداری از یک حلال رقیق است.

5- از جدا شدن سیم های پشت کامپیوتر مراقب باشد و اگر تصمیم به تمیز کردن داخل پورت ها را هم دارید، یک به یک خارج کنید و سپس وارد جایگاه خود کنید.

6- هنگام تمیز کردن فن ها، به خصوص فن های کوچک باید مراقب باشید که آنها در حین این عملیات نچرخند. همچنین اسپری کردن هوای فشرده در داخل فن ها می تواند باعث آسیب به آن شود.

7- منطقی ترین راه این است که به هیچ وجه بر روی میز کار خود چیزی نخورید و ننوشید!!

ابزارهای مناسب تمیز کردن کامپیوتر

برای تمیز کردن کامپیوتر و ابزارهایی که به میزان کامپیوتر حساس هستند، باید از ابزارهای مناسبی استفاده شود که طبیعتا ترجیح می دهیم تا آنها را خریداری کنیم. اما صبر کنید! برای تمیز کردن این وسایل شما می توانید از وسایل موجود در خانه استفاده کنید. در ادامه لیستی ساده را در اختیار شما قرار خواهیم داد؛

پارچه : یک پارچه پنبه ای که بدون پرز برای تمیز کردن کامپیوتر و اجزای کامپیوتر کافی و مناسب است. با این حال توصیه می شود از پارچه هایی که دارای پرز هستند استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد خط و خش خواهند شد. توجه داشته باشید که نباید برای تمیز کردن اجزای داخل کیس کامپیوتر از پارچه استفاده کنید.

کامپیوتر

حلال : بهترین مایعی که در حین تمیز کرد کامپیوتر می توانند برای شما کارایی داشته باشند، آب و الکل است که بهتر است از این دو استفاده کنید و علت اصلی هم این است که برخی از حلال ها به دلیل مواد شیمیایی که دارند می توانند آسیب رسان باشند.

وکیوم : جمع شدن ذرات ریز مانند مو و... در کیبورد کامپیوتر ناخوشایند هستند و بهترین راه استفاده از وکیوم است. اما توصیه ای که ما برای شما داریم استفاده از اسپری هوای خالص می باشد چرا که به کامپیوتر شما آسیب نمیرسانند. این اسپری ها برای تمیز کردن سطح کیبورد مناسب هستند و می توانید با فاصله مناسب از کیبورد، ذرات موجود در کیبورد را خارج کنید.

با اشتباهات رایج در تمیز کردن کامپیوتر آشنا شوید

4.122
این مطلب مفید بود ؟184
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : کامپیوتر
وبگردی