جاذبه گردشگری ایران
در شهر های مختلف کشور ایران جاذبه های تاریخی و گردشگری بی نظیری وجود دارد که کم و بیش گمنام هستند و گردشگران کمتری از این مکان ها دیدن کردند.

جاذبه گردشگری ایران که شاید تا به حال ندیده اید

در این مقاله خواندنی است داریم شما مخاطبان عزیز را با 5 مورد از جاذبه های بکر و دیدنی گردشگری ایران آشنا کنیم که شاید تا به حال ندیده اید باید بدانید این مکان ها مناسب ترین گزینه برای مسافرت کردن شما میباشد.

پنج مقصد گردشگری کم و بیش گمنام در ایران

"ایران از آن دسته کشورهایی می باشد که جاذبه های گمنام زیادی دارد که قدمت تاریخی و زیبایی شان مکان های مشهور دیگر را به مبارزه می طلبد" این جمله آغازگر گزارشی از«CNN» می باشد که با محوریت آشنایی با پنج مقصد گردشگری کم و بیش گمنام در ایران انتشار یافته است.

این شبکه آمریکایی معروف در گزارشی که تهیه کرده است از عالی قاپو ، تخت جمشید و کاخ گلستان گذشته و دقیقاً دست روی 5 جاذبه تاریخی و گردشگری ایران گذاشته که شاید کمتر میان گردشگران خارجی معروف شده باشند.

 جاذبه گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری بکر و دیدنی ایران

قلعه رودخان قعه تاریخی و جاذبه گردشگری ایران

در میان جنگل  های مرطوب انبوه شمال گیلان قلعه ای قدیمی به نام قلعه رودخان پنهان شده است که قدمت آن مربوط به دوره قبل از اسلام در ایران می باشد. این در حالی است که این قلعه طرفداران زیادی در میان ایرانیان دارد و توریست های خارجی از وجود آن بی اطلاع هستند. عده ای از کارشناسان زمان ساخت این قلعه را به دوران ساسانیان و مقارن با حمله اعراب به ایران ربط دادند ، این قلعه در دوره سلجوقیان مجددا بنا شد.

بین دو قله سرسبز مسیر سربالایی بی نظیری قرار دارد که رسیدن به قلعه را میسر می کند و با یک ساعت پیاده روی میتوان به قلعه رسید. به همین علت مردم محلی ، رودخان را با نام قلعه هزار پله می شناسند.

بعد از این که از این بنای تاریخی و زیبا دیدن کردید با پایین آمدن میتوانید با مراجعه به غذاخوری ها و رستوران های جاده فومن و با خوردن غذاهای لذیذ آن مانند ترش کباب لذت سفر خود را دو چندان کنید.

طول دیوار قلعه 1500 متر می باشد و داخل آن 65 بارو و برج واقع است قلعه رودخان حدوداً در ارتفاع 700 متری از سطح دریا قرار دارد در کنار آن رودخانه ای به نام رودخان جاری می باشد.

قلعه رودخان شمال

قلعه رودخان قلعه تاریخی در شمال ایران

گنبد سلطانیه از جاذبه های گردشگری بکر ایران

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ایران که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده گنبد سلطانیه می باشد که در شمال غرب استان زنجان واقع است یکی از بزرگترین گنبدهای جهان متعلق به آرامگاه «اولجایتو» در سلطانیه است. در سال های 1302 الی 1312 میلادی این گنبد در سلطانیه پایتخت حکومت ایرانیان بود که روی قبر حاکم ایلخانی هشتم قرار گرفته است.

هرچند رنگ و لعاب کاشی ها و نمای خارجی ساختمان در گذر زمان از بین رفته است اما کاشی های رنگی ، آجر کاری ظریف و طراحی داخلی آرامگاه تا حد زیادی شکل و ظاهر خود را حفظ کرده و جان سالم به در برده اند.

ساختار دلایی که این گنبد دارد الهام بخش ساخت تاج محل می باشد که یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هند به شمار می آید.گنبد سلطانیه برای گردآوری و نشانه های مذهبی توسط «اولجایتو» که مادری مسیحی داشت بنا شد. ولی زمانیکه با مخالفت ها روبرو شد این محل را به عنوان آرامگاه خود انتخاب کرد.

جالب است بدانید در مسیر بازگشت به زنجان می توانید با سر زدن به غذاخوری ها و رستوران ها و با خوردن غذاهای سنتی از جمله کباب بره ، دیزی و یا سوپ نخود لذت ببرید.

گنبد سلطانیه زنجان

گنبد سلطانیه جاذبه گردشگری ایران در زنجان

عمارت بخردی جاذبه تاریخی و گردشگری ایران

در اصفهان کاروانسرایی 400 ساله از عهد صفویان وجود دارد که با اتاقکهای متعدد و مختلف اش میزبان گردشگران دوره قاجار هم بوده است. این عمارت که در بخش گردشگری نمناک به شما معرفی شده است امروزه به عنوان قدیمی ترین اقامتگاه در دست اقدام به بازسازی در ایران یدک می کشد از همان دوره های قاجار و صفوی پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ در این عمارت باقی مانده است بخشیده است.

لابلای باغهای پر از گل های وحشی و میوه مهمانسرا قرار دارد این معما سرا از 5 سال قبل به وسیله طراح داخلی و کارشناس بازسازی مرتضی بخردی در دست بازسازی و نوسازی می باشد.

به گفته این طراح،این خانه به منجمی از عهد صفویان تعلق داشته و حتی جنسی درهای ساختمان اصلی که به طرف اتاق های طبقه بالا گشوده می شوند سنگین و چوبی می باشد چرا که با چوب اصل درخت چنار نوسازی شده است مهمانسرا در بین مردمان اصفهان نیز چنان مطرح نیست و شهرت آن دهان به دهان چرخید است.

عمارت بخردی

عمارت بخردی اصفهان جاذبه گردشگری ایران

هتل صخره ای کندوان جاذبه گردشگری ایران در تبریز

تقریبا 30 مایل که از طرف شمال غرب تبریز فاصله بگیرید با یک روستای صخره ای 800 ساله به نام کندوان مواجه می شوید محل زندگی مردم این منطقه داخل غار هایی است که در دل سنگ های آتشفشانی کوه سهند خلق شده اند.

هتل لوکس کندوان در دل روستا قرار دارد اما با نمایی متفاوت از دیگر هتل ها است این هتل دارای اتاقکهای غار گونه می باشد ولی با این حال امکانات کاملا مدرن مجهز است. بر اساس افسانه های محلی خواص پزشکی آب معدنی که از کوه سهند سرچشمه می گیرد از بهشت عدن نشات گرفته است.

گردشگران برای این که آرامش به دست آورند و برای جذب خاصیت شفابخشی می توانند در داخل این آب ها غوطه ور شوند و همچنین در برخی از اتاقک ها که آب های معدنی از طریق لوله کشی مستقیم به آن هدایت می شود.

 

برج طغرل تهران جاذبه گردشگری ایران

بنایی در شهر ری متعلق به دوره سلجوقیان به نام برج طغرل وجود دارد که در حاشیه جنوبی تهران پایتخت ایران واقع است. ری همیشه مورد توجه مسافران و گردشگران مشتاق نواحی شمالی شهر تهران قرار گرفته است این منطقه قدیمی ترین منطقه استان به شمار می رود که بناهای تاریخی بسیار با ارزش همچون بازار 500 ساله صفوی به خود اختصاص داده است.

این برج در حقیقت آرامگاه پادشاه سلجوقی همان طغرل بیک میباشد که قبل از حمله مغول ها در اوایل قرن 13 ری را مرکز حکومت خود برگزید.

پس از اینکه از این میراث معماری تاریخی بازدید نمودید از ری که جاذبه تمدن اسلامی می باشد به طرف منطقه ارامنه نشین تهران سر بزنید و از شیرینی ها و قهوه های کافه نادری کشیده و لذت ببرید قهوه خانه ای که پس از سالها هنوز هم که هنوز است ظاهر سنتی خود را حفظ کرده و از زمانهای قدیم پاتوق بسیاری از نویسندگان بزرگ ایرانی بوده است.

 

جاذبه گردشگری بکر ایران که تا به حال ندیده اید

3.113
این مطلب مفید بود ؟85
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ز.ت
وبگردی