فیلم فروشنده

فیلم های ایرانی که جایزه اسکار گرفتند + تصاویر

تاریخ انتشار : 26 شهریور 1397کد مطلب : 71659زمان مطالعه : 3 دقیقه
با معرفی فیلم بدون تاریخ بدون امضا به عنوان نماینده ایران در اسکار 2019 ،مروری بر فیلم های ایرانی که تاکنون موفق به دریافت جایزه اسکار شدند داشته ایم که توصیه میکنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

برنده های جایزه اسکار در سینمای ایران

مراسم اسکار یکی از مهم ترین و جذاب ترین مراسم سینمایی در دنیا است که هر ساله با حضور سینماگران برتر دنیا برگزار میشود. سال گذشته مراسم نودمین دوره اسکار در لس آنجلس برگزار شد و جوایز اسکار در بخش های مختلف به برندگان اهدا شد.

فیلم های ایرانی از سالهای دور حضور پررنگی را در مراسم های مختلف اسکار تجربه کرده اند اما از میان آثار راه یافته به آکادمی اسکار تابحال دو فیلم موفق به دریافت جایزه اسکار شدند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

جایزه اسکار به این فیلم های ایرانی رسید

نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار 2019 فیلم بدون تاریخ بدون امضاء ساخته وحید جلیلوند است و امیدواریم این فیلم با بازی موفق نوید محمدزاده ، امیر آقایی و هدیه تهرانی بتواند جایزه نودو یکمین دوره مراسم اسکار را برای ایران به ارمغان بیاورد.

نوید محمدزاده

بدون تاریخ بدون امضاء نماینده ایران در اسکار 2019

از مراسم اسکار 1997 همزمان با پنجاهمین دوره مراسم اسکار سینمای ایران نماینده ای در اسکار داشت که اولین نماینده ایران در آکادمی اسکار فیلم دایره مینا به کارگردانی داریوش مهرجویی بود.

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی برنده دو دوره جایزه اسکار

بعد از آن فیلم های زیادی به عنوان نماینده ایران در مراسم اسکار حضور داشتند اما از میان آنها دوبار جایزه بهترین فیلم بلند به سینمای ایران رسید. اصغر فرهادی کارگردان کشورمان دوبار با فیلم های جدایی نادر از سیمین و فروشنده جایزه اسکار را برای سینمای ایران به ارمغان آورد .

فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه اسکار 2012

جدایی نادر از سیمین فیلمی به نویسندگی و تهیه کنندگی اصغر فرهادی بود که سال 89 ساخته شد و توانست جایزه بین المللی زیادی را کسب کند.

لیلا حاتمی و پیمان معادی

جایزه اسکار فیلم جدایی نادر از سیمین با بازی لیلا حاتمی و پیمان معادی

جدایی نادر از سیمین در مراسم اسکار 2012 توانست جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را کسب کند . در این فیلم بازیگرانی چون :لیلا حاتمی (سیمین)، پیمان معادی (نادر)، ساره بیات (راضیه)، شهاب حسینی (حجت)، سارینا فرهادی (ترمه)، بابک کریمی (قاضی)، علی اصغر شهبازی (پدر نادر)، شیرین یزدانیان بخش (مادر سیمین) و مریلا زارعی (خانم قرایی) ایفای نقش کردند.

فیلم فروشنده برنده جایزه اسکار 2016

فروشنده به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی سال 1394 ساخته شد و به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار 2017 معرفی شد و توانست جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را کسب کند.

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی

جایزه اسکار فیلم فروشنده با بازی ترانه علیدوستی و شهاب حسینی

در فیلم فروشنده بازیگرانی چون شهاب حسینی ، ترانه علیدوستی ، فرید سجاد حسینی ، بابک کریمی ، مینا ساداتی و ... ایفای نقش کردند و این فیلم در جشنواره کن توانست جایزه بهترین فیلمنامه و بازیگر مرد را کسب کند.

علی فراهانی

جایزه اسکار فیلم کودک خاموش با فیلمبرداری علی فراهانی

در نودمین دوره مراسم اسکار جایزه بهترین فیلم کوتاه به فیلم کودک خاموش با حضور علی فراهانی فیلمبردار ایرانی و امیر صادقی کنجانی آهنگساز ایرانی رسید و این افتخاری دیگر برای سینماگران ایرانی محسوب میشود.

فیلم فروشنده

نماینده ایران در نود و یکمین دوره اسکار

چند روز پیش هیات داورانی که عهده دار بررسی فیلم ها برای انتخاب نماینده ایران در اسکار 2019 بودند پس از بررسی های لازم فیلمی که در بخش خارجی زبان نود و یکمین دوره اسکار به عنوان نماینده ایران حضور دارد را انتخاب و معرفی کردند.

نوید محمدزاده

نوید محمدزاده در بدون تاریخ بدون امضاء

از میان سه فیلم بدون تاریخ بدون امضا ساخته وحید جلیلوند ، تنگه ابوقریب به کارگردانی بهرام توکلی و شماره 17 سهیلا ساخته محمود غفاری فیلم وحید جلیلوند به عنوان نماینده ایران در اسکار 2019 انتخاب شد و امیدواریم این فیلم بتواند افتخاری دیگر برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد.

هدیه تهرانی و امیر آقایی

هدیه تهرانی و امیر آقایی در بدون تاریخ بدون امضاء

بدون تاریخ بدون امضاء فیلمی به کارگردانی وحید جلیلوند، نویسندگی علی زرنگار و وحید جلیلوند و تهیه کنندگی احسان علیخانی و علی جلیلوند محصول سال 1395 است و بازیگرانی چون امیر آقایی، هدیه تهرانی، سعید داخ، علیرضا استادی و نوید محمدزاده و زکیّه بهبهانی در آن ایفای نقش میکنند.

فیلم های ایرانی که جایزه اسکار گرفتند + تصاویر و جزئیات

3.637
این مطلب مفید بود ؟2710
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
برچسب : اسکار
وبگردی