جشنواره فجر
با نزدیک شدن به روزهای برگزاری سی و ششمین جشنواره فیلم فجر گمانه زنی ها بر سر شانس اصلی دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه جشنواره فجر آغاز شده است.

بهترین فیلمنامه نویس سی و ششمین جشنواره فجر

جشنواره فجر یکی از مهم ترین جشنواره ها برای اهالی سینما است که در آن بهترین های بخش های مختلف معرفی میشود. در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به چه کسی خواهد رسید؟!

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به رسم همیشگی بهمن ماه امسال با تغییراتی در بخش اجرایی آغاز به کار خواهد کرد. تغییراتی که از جمله مهم ترین آنها می توان به حذف برج میلاد به عنوان کاخ جشنواره اشاره کرد.
با نزدیک شدن به روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر صحبت بر سر فیلم هایی که احتمال حضور در این جشنواره را دارند در میان اهالی رسانه و مخاطبین آغاز شده و رفته رفته با اعلام اسامی گمانه زنی بر سر شانس کسب سیمرغ بلورین بخش های مختلف صدر محافل خبری می شود.
همواره نقد اکثر بازیگران و فیلمسازان عرصه سینما نبود فیلمنامه خوب بوده و جشنواره فیلم فجر طی دوره های گذشته نتوانسته محمل خوبی برای معرفی و جریان سازی در فیلمنامه نویسی باشد. با این حال برخی مواقع استثنایی در این قاعده پیش آمده و چهره هایی به عرصه فیلمنامه نویسی معرفی شده اند.
به همین مناسبت به بررسی حضور فیلمنامه نویسان در ادوار مختلف جشنواره فیلم فجر پرداخته و حضور احتمالی آنها در این دوره را بررسی کرده است.

بهترین فیلمنامه جشنواره فجر 36

داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی با کدام فیلم در جشنواره فجر حاضر میشود

داریوش مهرجویی کارگردان و فیلمنامه نویس مطرح ایرانی تاکنون دو بار توانسته به خاطر نگارش فیلمنامه آثاری همچون "هامون" و "سارا" سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را از آن خود نماید. از نکات جالب جشنواره امسال می توان به غیبت مهرجویی در بخش کارگردانی و فیلمنامه نویسی اشاره کرد.
داریوش مهرجویی یکی از مهم ترین و بزرگترین کارگردان های سینمای ایران و کارگردانی مؤلف می باشد. به غیر اثر ماندگار و تاریخ ساز وی یعنی فیلم گاو از دیگر فیلم های قابل توجه وی می توان به دایره مینا، اجاره نشین ها، هامون، سارا، پری، لیلا، درخت گلابی و مهمان مامان اشاره کرد.
مهرجویی طی سالیان اخیر از سوی اکثر منتقدین و اهالی رسانه افت محسوسی در کیفیت آثار خود را تجربه می کند و بیشتر طرفداران آخرین ساخته قابل دفاع او را "سنتوری" می دانند. با این حال در این فیلم نیز فیلمنامه نویسی را خود مهرجویی انجام نداده بود.
کامبوزیا پرتوی

کامبوزیا پرتوی

کامبوزیا پرتوی فیلمنامه نویس و برنده دو سیمرغ بلورین در جشنواره فجر

کامبوزیا پرتوی دیگر فیلمنامه نویسی است که تاکنون دو بار برای فیلم های "کافه ترانزیت" و "فراری" توانسته سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را به خانه ببرد. این فیلمنامه نویس سال گذشته توانست این جایزه را برای فراری ساخته علیرضا داوودنژاد را از آن خود کند.
از آثار به یادماندنی او در زمینه کارگردانی می توان به فیلم های ماهی، گلنار، بازی بزرگان، کافه ترانزیت، پرده و کامیون اشاره کرد. او برای ساخت فیلم ماهی جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم جیفونی ایتالیا و جایزه یونیسف از جشنواره فیلم برلین و جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم آدلاید استرالیا را به دست آورد.
وی همچنین دو جایزه بهترین فیلمنامه از جشن خانه سینما را برای فیلم های قطعه ناتمام (مازیار میری) و کافه ترانزیت از آن خود کرده است. وی امسال فیلمنامه "کامیون" با بازی "سعید آقاخانی" را نوشت و به طور همزمان آن را کارگردانی کرد اما هنوز از حضور وی با این فیلم در جشنواره فیلم فجر خبری منتشر نشده است.
فرید مصطفوی

فرید مصطفوی

جشنواره فجر با حضور فرید مصطفوی فیلمنامه نویس مطرح

فرید مصطفوی دیگر فیلمنامه نویس موفق ادوار مختلف جشنواره فیلم فجر بوده است. وی تاکنون دو بار توانسته جایزه بهترین فیلمنامه را کسب کند. مصطفوی برای فیلم های "زادبوم" و "خون بازی" موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم فجر شده است.
زهر عسل، گیلانه، تقاطع، عصر جمعه، روز با شکوه، زیر پوست شهر، قصه ها و شکلات از جمله آثاری هستند که مصطفوی نگارش فیلمنامه آنها را بر عهده داشته است. هنوز از نگارش فیلمنامه ای جدید و حضور این فیلمنامه نویس در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اخباری منتشر نشده است.
مصطفی کیایی برای فیلم "ضد گلوله"، "بهروز افخمی" برای "آذر، شهدخت، پرویز و دیگران"، "اصغر فرهادی" برای جدایی نادر از سیمین"، "ابراهیم حاتمی کیا" برای "آزانس شیشه ای"، "پرویز شهبازی" برای "نفس عمیق" و "سعید روستایی" برای "ابد و یک روز" از جمله فیلمنامه نویسانی هستند که موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه شده اند.


ابراهیم حاتمی کیا

ابراهیم حاتمی کیا

ابراهیم حاتمی کیا در سی و ششمین جشنواره فجر

"ابوالحسن داوودی" با فیلم "هزارپا"، "ابراهیم حاتمی کیا" با فیلم "به وقت شام"، "مانی حقیقی" با فیلم "خوک"، "سعید روستایی" با فیلم "متری شش و نیم" و "مصطفی کیایی" با فیلم "چهارراه استانبول" از جمله نویسندگانی هستند که تاکنون سیمرغ بهترین فیلمنامه فجر را در دریافت کرده و آثارشان برای حضور در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در حال تولید و یا طی کردن مراحل پس از تولید است.

سیمرغ بهترین فیلمنامه جشنواره فجر 96 به چه کسی میرسد؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از خبرگزاری میزان / م.ف
وبگردی