دانستنی های جالب
در ادامه این مطلب دانستنیهایی جالب که در مورد دلفین ها نمی دانیم را می خوانید این مطالب دنیای جالب و جذاب دلفین ها را روایت می کند.

دنیای جالب دلفین ها و دانستنی های جالب از زندگی در زیر آب

دلفین ها حیوانات باهوش و شادی هستند. آنان بسیار بازی گوش اند و این بازی گوشی ناشی از هوش بسیار بالای آن هاست، این حیوانات سال های سال است که نظر محققان را به خود جلب کرده اند و تا به حال اطلاعات جالبی در مورد آن ها کشف شده است.

دانستنی های جالب

دانستنی های جالب درباره زندگی دلفین ها

دلفین ها از جمله حیوانات ما قبل تاریخ به شمار می روند. اجداد دلفین ها 50 میلیون سال پیش زندگی کرده و کمی شبیه گرگ ها بوده اند. آن ها در ابتدا در آب های کم عمق زندگی و شکار می کرده اند، اما به تدریج و کم کم خود را برای زندگی در آب های عمیق وفق داده اند.

بنا بر این گزارش، دلفین ها پستاندار هستند و با خوردن شیر بالغ می شوند. آنها به سطح آب می آیند تا نفس بگیرند؛ چند دقیقه روی آب می آیند و سپس به عمق آب بازمی گردند و می توانند تا 15 دقیقه زیر آب بمانند.

دلفین ها خانوادگی زندگی می کنند. خانواده ی دلفینی معمولا توسط اعضای نر خانواده هدایت می شود. آنها برای ادامه ی زندگی به هم کمک می کنند؛ برای مثال وقتی یک دلفین به سن رشد می رسد، اعضای خانواده با تشکیل گروه یک مدرسه ی خانوادگی تشکیل می دهند و به او می آموزند که چگونه شکار کرده و خود را برای سفرهای دور و دراز آماده کند.

بزرگترین نوع دلفین «Orca» نام دارد و طول آن ها می تواند تا 10 متر هم برسد.
دلفین ها لایه ضخیم چربی به نام «blubber» زیر پوست خود دارند که برای گرم ماندن به این چربی ها نیازمندند؛ البته دلفین هایی که در آب های سرد زندگی می کنند، این لایه ی چربی در آنها ضخیم تر است.

اما نکته مهم این است که هم اکنون دلفین ها در خطر هستند و انسان ها، بزرگترین خطر برای آنها به شمار می روند. آلودگی محیط زیست، سازه های مسکونی و ماهیگیری های بیش از اندازه، از مهمترین عواملی هستند که زندگی دلفین ها را تهدید می کنند. بسیاری از آن ها در تور ماهیگیری گیر می افتند یا به دلیل شکار بیش از حد ماهی توسط صیادان غذای کافی به دست نمی آورند.

در این باره باید گفت، همه ی دلفین ها در آب های شور زندگی نمی کنند، بلکه برخی از انواع این حیوانات دریایی در آب های شیرین زندگی می کنند. دلفین های آب شیرین متأسفانه جدا در خطرند، حتی گونه ای از آن ها با نام «Baiji» تا حدودی منقرض شده اند.

دلفین ها از سیستم انعکاس صدا برای کسب خبر استفاده می کنند، به این صورت که آنها از خودشان صدا تولید می کنند و بازگشت پژواک صدا به سوی دلفین ها، اطلاعات مفیدی درباره ی محل غذا، محدوده ی خطر، حیوانات قاتل و صخره های مانع به آنها می دهد.

دانستنی هایی جالب درباره دلفین ها + عکس

4.4142
این مطلب مفید بود ؟12418
برگرفته از تابناک باتو - / ل
برچسب : سرگرمی
وبگردی