تقویت حافظه
برای تقویت حافظه نیازی به انجام کارهای پیچیده نیست فقط کافی است تغذیه سالمی داشته باشید و تدابیری که ما در این مطلب به آن اشاره میکنیم را درست به کار بگیرید.

راهکارهایی ساده برای تقویت حافظه

برای تقویت حافظه راهکارهای زیادی وجود دارد اما اگر قرار برر توصیه ای مفید و موثر برای تقویت حافظه باشد ما به شما توصیه میکنیم که تغذیه تان را سالم کنید . داشتن تغذیه سالم یکی از ساده ترین روشها برای تقویت حافظه است.

بسیاری از جوانان محصل یا دانشجو که داشتن حافظه خوب، ابزار ارتقاء سطح دانش آنها است از ضعیف بودن حافظه خود می نالند و برای درمان آن دست به دامن طب سنتی می شوند ...
امروزه نداشتن تغذیه مناسب و سالم و عدم رعایت تدابیر حفظ الصحه، مصرف قرصهای آهن و مصرف آردهای گندم و مواد کارخانه ای به اصطلاح غنی سازی شده همه دست به دست هم داده اند تا حافظه ها تضعیف و با افزایش سن نیز بیماری آلزایمر بیش از گذشته گریبان گیر سالمندانمان شود.
بسیاری از جوانان محصل یا دانشجو که داشتن حافظه خوب، ابزار ارتقاء سطح دانش آنها است از ضعیف بودن حافظه خود می نالند و برای درمان آن دست به دامن طب سنتی می شوند.

تاثیر تغذیه سالم در تقویت حافظه

برای تقویت حافظه باید تغذیه را سالم کنید، مخصوصاً از روغن ناسالم استفاده نشود و روغن ارده (روغنی که بعد از اینکه کنجد را ارده کردند از آن روغن تهیه می کنند) در غذاهایتان استفاده کنید.
ارده کنجد را به اشکال مختلف مانند حلوا ارده، ارده شیره و ارده و عسل میل کنید؛ گردو بخورید و پنیر بدون گردو نخورید؛ به هیچ وجه آب یا نوشیدنی که در آن یخ انداخته شده باشد مصرف نکنید، مدتی نیز بلغم زاها را کمتر مصرف کنید یا همراه با مصلحات آن مصرف شوند.

 تقویت حافظه

ارده کنجد در تقویت حافظه نقش موثری دارد

هر روز نیم ساعت کندر بجوید (توجه کنید جویدن کندر در این مورد موثر است نه بلعیدن آن).
دم کرده اسطوخدوس و افتیمون نیز کمکتان خواهد کرد؛ می توانید 50 گرم سیاه دانه را با گوشت کوب بکوبید (نه با آسیاب) و با 300 گرم عسل زنبوری چند گیاهی مخلوط کنید و آن را میل کنید.
ضمناً اگر طبعتان نیز سرد است باید مراقب باشید که سرتان را گرم نگه دارید.
در احادیث نیز در زمینه افزایش حافظه مواردی ذکر شده است از جمله قرائت قرآن کریم. یکی از امتیازهای قرآن مجید آن است که تلاوت و به خاطرسپردنش سبب تقویت حافظه می شود.
در حدیثی از امام صادق علیه‏ السلام آمده است:ثلاثٌ یُذْهِبْنَ النِّسْیانَ وَ یُحْدِثْنَ الذُّکْرَ:قِراءَهُ الْقُرآنِ، وَ السِّواکُ وَ الصِّیامُ دعائم الاسلام، ج 2، ص 137، ح 481٫ یعنی «سه چیز، فراموشی را از بین میبرد و حافظه را زیاد میکند:خواندن قرآن، مسواک زدن و روزه گرفتن

 تقویت حافظه

روشهای ساده ای برای تقویت حافظه وجود دارد

لازم به ذکر است تقویت حافظه بر روی تمرکز تاثیر دارد اما بیشتر باید با تمرین، تمرکز را تقویت کرد.
لزوم پرهیز از مصرف داروهای شیمیایی برای افزایش حافظه
به نوشته هیئت تحریریه احیای سلامت، داروهای شیمیایی که برای افزایش حافظه مورد استفاده قرار می گیرند، دارای عوارض بوده و به هیچ وجه مورد تایید نیستند.
کم خوابی و نداشتن خواب مناسب و کافی، بر روی کاهش و ضعف حافظه تاثیر می گذارد لذا توصیه ها و تدابیر مربوط به خواب و بیداری را رعایت کنید.

برای تقویت حافظه تغذیه تان را سالم کنید!

515
این مطلب مفید بود ؟150
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از تسنیم / م.ف
وبگردی