تولد
عوارض زایمان زودرس
زایمان زودرس می تواند عوارض مخربی بر مغز و بدن نوزاد داشته باشد همچنین موجب آلودگی و عفونت در نوزاد می شود.

عوارض زایمان زودرس و خطراتی که برای نوزاد ایجاد می شود

احتمال زیادی وجود دارد که قبل یا بعد از موعد مقرر کودک خود را به دنیا بیاورید.به طور کلی هر چه جنین بیشتر در شکمتان می ماند, بیشتر سیستم های ارگانی مهمش توسعه می یابد.

مدیر مرکز پزشکی بیمارستان و مرکز پزشکی نیویورک, می گوید:" جدی ترین مشکلات در نوزادانی که زودتر از26 هفته متولد می شوند و کمتر از 750 گرم وزن دارند. "اگر نوزاد زود بدنیا بیاید, توسط تیم ویژه کودکان در اتاق زایمان ارزیابی می شود ". آنچه که بعداً اتفاق می افتد بستگی به این دارد که کودک شما چه کار می کند.

بعضی از نوزادانی که در هفته 31 ام به دنیا می آیند, به تنهایی نفس می کشند و نیازی به لوله گذاری تراشه ندارند و زمان کمتری را در بخش مراقبت ویژه نوزادان سپری می کنند, در حالی که برخی نوزادانی که در هفته 35 ام به دنیا می آیند, بیمار هستند.

زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس چه هستند؟

عوارض و خطرات زایمان زودرس برای سلامت نوزاد

اینها رایج ترین مسائلی هستند که با آن ها مواجه هستید: 

_تنظیمات دمایی:

نوزادی که زود متولد می شود کوچک تر هستند و این زمان سختی است که خود را گرم نگه دارد. این ترکیب کمبود چربی بدن و نسبت زیاد وزن پوست به بدن، بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. نوزاد در محفظه nicu گرم خواهد ماند تا زمانی که بتواند دمای بدنش را به تنهایی تنظیم کند. 

_تنفس:

به خاطر وجود ریه نابالغ, اکثر نوزادان دچار نوعی مشکل تنفسی هستند و بلافاصله یک ماسک اکسیژن به بینی و یا برای کوچک ترین نوزادان - انتوباسیون (جایی که یک لوله به نفس او کمک می کند) وصل می شود.

اغلب نوزادانی که زود به دنیا می آیند حتی در هفته 35 ام, ماده فعال سطحی ندارند, ماده ای در شش ها که کیسه های تنفسی کوچک را باز نگه می دارد.

اینها با مواد مشابهی جایگزین می شود تا از سندرم تنفسی دیسترس (RDS) جلوگیری شود که در کودکانی که قبل از هفته 30 ام به دنیا می آیند، خیلی شایع است و در این سن کمتر رایج است.

آپنه هنگام تنفس, یا وقتی که نوزاد به طور متناوب نفس می کشد, یکی دیگر از مشکلات نارسی است که بیشتر در نوزادان متولد شده قبل از 34 هفته را تحت تاثیر قرار می دهد.

زایمان زود

زایمان زودرس چه عوارضی برای نوزاد دارد؟ 

عوارض زایمان زودرس و نکات مراقبتی از نوزاد

_تغذیه:

نوزادانی که قبل از هفته 32 ام به دنیا می آیند، تقریباً به غذای کمکی نیاز دارند. به این دلیل است که نوزاد نیاز به مکیدن و قورت دادن دارند که تا هفته 32 ام تا 34 ام تکامل نمی یابد.

مادران برای تولید شیر مادر تشویق می شوند و شیر مادر برای نوزاد خوب است, اما برای نوزادانی که باید سیستم ایمنی شان تقویت شود مفیدتر است. 

_عفونت:

سیستم ایمنی نوزاد نابالغ است و او را در معرض آلودگی قرار می دهد, چه از طریق فرآیند زایمان یا از هر دستورالعملی که در nicu انجام شده است.یکی از بیماری های خطرناکی که ممکن است در هفته های پس از تولد ایجاد شود:(nec). ما دقیقاً نمی دانیم چه چیزی باعث بروز nec می شود, اما می دانیم که شیر مادر از آنها کمی محافظت می کند.

زایمان زودتر از موعد

عوارض زایمان زودرس و خطرات آن برای نوزاد 

عوارض زایمان زودرس و مشکلات نوزاد زود متولد شده

_قلب:

برخی از این روش ها ممکن است دارای آرتروسکوپی مجاری عروقی (PDA) باشند، که بین رگهای خونی و قلب باز می باشند.این بیماری می تواند به تنهایی یا با درمان دارویی, یک روش مبتنی بر کاتتر و یا عمل جراحی بهبود پیدا کند. 

_مغز:

خونریزی مغزی به احتمال زیاد در نوزادان نارس (که قبل از هفته 28 ام بدنیا آمده اند) بوجود می آید و درجه متفاوتی دارد.برخی خونریزی ها خفیف هستند و خودشان خوب می شوند و برخی دیگر می توانند منجر به آسیب جدی به مغز شوند. 

_بینایی:

تمام کودکانی که زودتر از هفته 30 ام بدنیا می آیند و یا کمتر از 1500 گرم وزن دارند، برای شرایطی به نام رتینوپاتی زودرس (ROP) غربال خواهند شد.رگ های خونی چشم می توانند از شبکیه چشم جدا شده و اگر درمان نشود ممکن است باعث کوری شود.

زایمان خیلی زود

عوارض زایمان زودرس و ریسک آن برای جنین 

خطرات و عوارض زایمان در هفته 36 بارداری برای نوزاد 

آیا کودکانی که زودتر از هفته 36 ام به دنیا می آیند، سالم هستند؟

استاندارد قدیمی برای "زمان کامل" به دنیا آمدن در هفته 37 ام برای کودکان کامل در نظر گرفته شد به این معنا که پزشکان احساس می کنند، به اندازه کافی توسعه یافته اند تا با سلامت کامل بدنیا بیایند اما پزشکان اکنون متوجه شده اند که بدنیا آمدن در هفته 37 ام بهترین زمان برای زایمان نیست.دلایلی وجود دارند که بدن زن برای مدت بیشتری بچه را در شکم خود نگه می دارد. 

تولد نارس در مقایسه تولد کامل:

بسیاری از کودکانی که در هفته 37 ام بدنیا می آیند، دارای عوارضی هستند. در نتیجه دستورالعمل های رسمی تغییر یافته اند. بارداری بیش از 39 هفته کامل در نظر گرفته می شود و نوزادانی که 37 هفته تا 38 هفته و شش روز به دنیا می آیند، نارس در نظر گرفته می شوند.

خطر زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس در نوزاد 

ریسک های زایمان زودرس در هفته 36 ام:

بهتر است بگذارید که همه چیز به طور طبیعی اتفاق بیفتد اما بعضی وقت ها نوزادان نارس هم به دنیا می آیند.در مواردی مانند پره اکلامپسی، زایمان زودرس حتی ممکن است ایمن ترین گزینه باشد اما هنوز برای نوزادان متولد شده ریسک هایی وجود دارد. 

در هفته 36 ام، نوزاد به نظر زایمانش تاخیر دارد و نوزادان تاخیر دار بین هفته های 34 و 36 ام بدنیا می آیند. در 36 هفتگی، خطر عوارض سلامتی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. این ریسک بسیار پایین تر از کودکانی است که حتی در 35 هفته به دنیا می آیند اما نوزادان نارس هنوز در معرض این خطرها قرار دارند:

_سندروم حاد تنفسی (RDS)

_سپسیس

_آرتروسکوپی مجاری عروقی (PDA)

_یرقان

_وزن پایین در تولد

_دشواری در تنظیم دمای بدن

_تاخیر در رشد و یا نیازهای خاص

_مرگ

زود به دنیا آمدن

عوارض زایمان زودرس و بلایی که سر نوزاد می آورد 

عوارض زایمان زودرس

در نتیجه مشکلات، ممکن است نوزادانی که کمتر نارس هستند را به واحد مراقبت های ویژه زایمان (NICU) یا حتی به بیمارستان بعد از زایمان بسپرد.ا RDS تا به حال بزرگ ترین خطر برای نوزادان متولد شده در زیر 36 هفته بوده است.

به نظر می رسد که پسر بچه ها نسبت به دخترهای کمتر نارس، بیشتر مشکل دارند اگرچه تنها 5 درصد از کودکانی که در 36 هفته متولد می شوند، به NICU برده می شوند، که تقریباً 30 درصد از آن ها در معرض خطر تنفسی قرار دارند. مرگ و میر نوزادانی که در 36 هفتگی بدنیا می آیند و بدون مشکل غیر عادی قلبی هستند، در حدود 0.8 درصد است. 

در اغلب موارد زایمان در 36 هفتگی انتخاب درستی نیست و اغلب کودکانی که کمتر زود به دنیا می آیند، به دلیل زایمان زودرس اتفاق می افتند.در این شرایط بهتر است بدانید که چه خطراتی ممکن است نوزاد شما با آن مواجه شود و یک برنامه با پزشک خود تهیه کند. اگر شما به طور داوطلبانه می خواهید زود بدنیا آورید، جنبه اخلاقی داستان این است که کودک را تا آنجا که ممکن است در شکمتان نگه دارید.

خطرات زایمان زودرس و عوارض تولد نوزاد هفته 36 بارداری

4.352
این مطلب مفید بود ؟457
منبع : thebump / ncbi / healthline / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی