عزاداری قاجار

زنان در مراسم عزاداری زمان قاجار + عکس

تاریخ انتشار : 21 آبان 1393کد مطلب : 9505زمان مطالعه : 1 دقیقه
در تهران نزدیک به دویست هیات مراسم عزاداری را در عصر قاجار برگزار میکردند. در ادامه عکسی از عزاداری زنان قجری را مشاهده می کنید.

در عصر قاجار با شروع ماه محرم خیابان ها و کوچه و شهر به پرچم های سیاه مزین می شد و در تهران در نزدیک به دویست هیات مراسم عزاداری بر قرار بود؛ در این میان شاهان نیز همراه با مردمی که رسوم و آداب عزاداری محرم را به جا می آوردند مراسم سوگواری برگزار می کردند.
ناصرالدین شاه قاجار که سخت خود را شیفته معصومین و بویژه امام حسین(ع) نشان می داد شاید بیش از دیگر شاهان قاجار خود را پایبند به عزاداری عاشورا می دانست. او در طول دوران سلطنت خود با ساخت تکیه دولت که گفته می شود بر اساس ساختمان "رویال البرت هال" در لندن طراحی شده بود هر شب مراسم روضه خوانی و سوگواری برگزار می کرد. در این میان مورخان علاقه زیاد شاه به اجرای نمایش تعزیه را دلیلی بر بنای تکیه دولت در دوره او می دانند.  
در آن روزها عکاسان دربار و غیر دربار نیز بی کار نبوده و مراسم عزاداری و آئین های عزاداری را به ثبت تصویر می رساندند. عکس هایی که کسانی چون محمد حسن میرز، آنتوان سوریوگین، عبدالله قاجار و تنی چند از دیگر عکاسان قاجار از آئین ها عزاداری عصر قاجار گرفته اند امروز خود یکی از منابع مستند فرهنگ عزاداری در یکصد سال گذشته است.
 

عزاداری زنان قجری

زنان در مراسم عزاداری زمان قاجار + عکس

4.431
این مطلب مفید بود ؟274
برگرفته از شفاف , فرارو- / ل
برچسب : دوران قاجار
وبگردی