سوختگی پای نوزاد

درمان سوختگی پای نوزاد و نکاتی که باید جدی بگیرید

کد مطلب : 12435تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
پوست نوزاد بسیار حساس است و نیاز به مراقبت ویژه ای دارد، بنابر این مادران باید در زمینه انتخاب نوع پوشک و زمان تعویض پوشک نوزاد خود بسیار دقت کنند تا از سوختگی پای نوزادشان جلوگیری کنند.

جلوگیری از سوختگی پای نوزاد

بسیاری از نوزادان تا 2 سالگی به دلیل تماس پوست حساس شان با ادرار و مدفوع دچار سوختگی پوست می شوند وبه ندرت می توان نوزادی را یافت که دچارسوختگی پوشک نشده باشد. سوختگی پوشک با علائمی مانند التهاب و قرمزی پوست همراه است و باعث بی قراری و خواب ناآرام کودک می شود و درطولانی مدت کودک را به بیماری های عفونی مبتلا می کند . 

پیشگیری از سوختگی پای نوزاد

سوزش ادرار در نوزادان

علائم سوختگی ادرار در نوزادان، راه پیشگیری

پوشک نوزاد را دیر عوض نکنید

باکتری موجود در مدفوع باعث شکستن اوره و در نتیجه موجب PH قلیایی و تحریک پوست می شود . برای آسیب ندیدن پوست کوک باید هنگامی که کودک مدفوع کرد، پوشک را فورا عوض کنیم تا پوست نوزاد همیشه خشک و تمیز بماند.علائمی سوختگی پوشک در نوزادان التهاب و قرمزی پوست و همچنین خشک یا مرطوب و جوش زدن پوست می باشد . در صورتی که سوختگی پای نوزاد درمان نشود می تواند به یک عفونت قارچ ی یا یک عفونت باکتریال تبدیل شود.

عفونتهای باکتریال معمولا موجب لکه های زرد رنگ نشت کننده یا لورکهای پر از چرک می گردد و عفونت های قارچی به صورت نقطه های قرمز رنگی آغاز می شوند که تکثیر شده به شکل یک لکه قرمز رنگ یک پارچه در می آیند .عفونت قارچی در کودکانی که آنتی بیوتیک مصرف میکنند شایعتر است .

اولین قدم برای درمان سوختگی پای نوزاد

سوختگی پای بچه

درمان سوختگی پوشک بچه و سوختگی پای بچه

مفید ترین و ساده ترین راه کنترل و درمان سوختگی پوشک نوزاد ، عوض کردن زود به زود پوشک نوزاد است ، اگر می خواهید نوزادتان دچار سوختگی ناشی از پوشک نشود ،به محض آن که کودک قضای حاجت کرد او را عوض کنید،بهتر است در هر بار عوض کردن نوزاد او را باز بگذارید تا از حساسیت ناحیه پوشک شده کم شود و کودک کمتر دچار سوختگی شود .

اهمیت درمان به موقع سوختگی پای نوزاد

والدین نباید سوختگی پای کودک را نادیده بگیرند زیرا عدم درمان به موقع این سوختگی ها عوارض جبران ناپذیری مانند احتمال ابتلا به عفونت های پوستی، ابتلا به قارچ و حساسیت های پیشرفته را به همراه دارد که در داز مدت می توانند تبدیل به زخم شوند. این عوارض با علائمی مانند التهاب، قرمزی، خارش ، بی تابی نوزاد ، درد و سوزش را به همراه دارد و معمولا درمان طولانی و طاقت فرسایی برای نوزاد و خانواده اش دارد.

علت ادرار سوختگی نوزاد و سوختگی پای نوزاد

جلوگیری از سوختگی پای نوزاد

برای جلوگیری از سوختگی پای نوزاد چه کنیم

  • اجابت مزاج و ادرار در نوزادان دفعات زیادی دارد که باعث رطوبت پای نوزاد می شود و اگرپوشک کودک به مدت طولانی تعویض نشود او به ادرار سوختگی دچار می شود زیرا جاذبترین پوشک ها نیزقدری رطوبت روی پوست کودک باقی می گذارند.
  • گاهی در صورت تعویض مرتب و به موقع کودک پاهای نوزاد به علت حساس بودن پوست دچار سوختگی می شود .و گاهی ممکن است ضایعات پوستی در کودکان بزرگ تر به علت عوارض جانبی داروها یی مانند آنتی بیو تیک ها باشد .
  • گاهی نیز سوختگی پای کودک علت نوع پوشک باشد که در این صورت می توانید از پوشک های بهتر و مرغوب تر(با الیاف طبیعی و ضد حساسیت) برای کودکتان استفاده کنید.

بهترین روش درمان ادرار سوختگی کودک

ادرار سوختگی در کودک

بهترین روش درمان ادرار سوختگی در کودک

پای نوزاد را با کرم چرب کنید

1.روغن ها، کرم ها و لوسیون های مختلفی برای پیشگیری و درمان سوختگی ناحیه پوشک نوزاد در داروخانه ها وجود دارد که می تواند موجب نرم شدن و تقویت پوست این ناحیه شود و پوست این ناحیه را در برابر سوختگی مقاوم تر کند.

2.برای پیشگیری از سوختگی پوست پای نوزاد توصیه می شود از پوشک هایی با جنس مرغوب استفاده کنید زیرا برخی سوختگی ها ناشی ازحساسیتی است که استفاده از پوشک نامرغوب در پای کودک ایجاد می کند.

3.برای خشک نگه داشتن پوست هنگام تعریق ، پودر بچه بسیارمناسب است، اما برای خشک نگه داشتن پوست هنگام ادرار یا مدفوع کردن مناسب نیست. بعد از هر بار ادرار و یا مدفوع کردن، لازم نیست پودر بچه به پای نوزاد بزنید .

4.بهترین معالجه این است که کودک خود را تا حد امکان باز بگذارید تا هوا روند ترمیم را سرعت بخشد و یا با تعویض پوشک کودک را خشک و تمییز نگه دارید . اگر ادرار سوختگی به علت حساسیت است از پوشکهای یک بار مصرف و مواد شوینده فاقد عطر و مواد افزودنی استفاده کنید .

سوختگی پوشک

سوختگی پوشک را چگونه درمان کنیم

درمان یک ادرار سوختگی در عرض 3 تا 4 روزاست اما اگر بثورات کودک شما باقی ماند و یا بدتر شد به پزشک مراجعه کنید .

چگونه می توانم به پیشگیری از سوختگی پای نوزاد کمک کرد 

1. پس از خیس شدن یا آلودگی ، پوشک کودک خود را سریعا تعویض کنید.

2. پس از هر اجابت مزاج ناحیه تناسلی کودک خود را به دقت خشک و تمیز کنید.

3. با لایه نازکی از پماد باسن کودک را بپوشانید ، اما از پودر بچه استفاده نکنید زیرا پودر بچه وارد ریه های کودک می شود .

سوختگی پوشک

با سوختگی ناشی از پوشک در شیرخواران چه کنیم

مدت درمان 20 روز

در ابتدا لازم است بگوییم در هنگام مواجهه با سوختگی پای نوزاد با پوشک او را نزد پزشک ببرید و دستورات لازم را برای درمان دریافت کنید . سوختگی های جزئی و کم پای کودک با پوشک 10 تا 15 روز و سوختگی های شدید پای نوزاد در عرض 20 روز درمان می شوند.

این نکات را در سوختگی پای نوزاد جدی بگیرید

  • از کنار سوختگی پای کودک آسان عبور نکنید و با مشاهده اولین نشانه های سوختگی آن را درمان کنید.
  • اگر بعد از 2 تا 3 روز سوختگی پای کودک درمان نشد وافزایش پیدا کرد ،حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید .
  • با زدن کرم یا روغن بچه به ناحیه سوختگی پای کودک از سوختگی و حساسیت این ناحیه بکاهید.

 

سوختگی پای نوزاد را چگونه درمان کنیم؟

4.1325
این مطلب مفید بود ؟26659
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ف
2 نظر به ثبت رسیده است
سمیه1397-08-28
بهترین دارو برای سوختگی پای کودک استفاده از روغن کنجد هست . من بعد از عمل کردن به همه توصیه ها و استفاده همه پمادها و داروها واسه پسرم بهترین دارو رو بالاخره پیدا کردم و حدود یکساله که از اون استفاده میکنم
13540
ابی1397-10-02
واقعا روغن کنجد جواب میده
8316
وبگردی