سود بانکی

سود بانکی افزایش یافت ؛ 18 درصد یکساله

تاریخ انتشار : 22 مرداد 1397کد مطلب : 43158زمان مطالعه : 2 دقیقه
افزایش سود بانکی به 18 درصد با فروش اوراق گواهی سپرده یکساله از سوی اغلب بانک ها به مشتریان اعلام شده است.

ماجرای افزایش سود بانکی به 18 درصد چیست؟

ایسنا:اخیرا اغلب بانک ها به مشتریان خود اعلام کرده اند که امکان خرید اوراق گواهی 18 درصد یک ساله فراهم شده است؛ سودی که سه درصد بالاتر از نرخ 15 درصد سپرده بانکی است.

حدود دو سال است که نرخ سود سپرده در بانک ها تغییری نکرده و 15 درصد برای سپرده های یک ساله و 10 درصد برای کوتاه مدت ثابت باقی مانده است. همچنین با توجه به انحرافی که بانک ها در پرداخت سود داشتند در شهریورماه سال گذشته بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک ها تکلیف کرد که باید از این نرخ ها تبعیت کرده و سودهایی که در ارقام بالاتر و متفاوت از دستورالعمل در حال پرداخت در شبکه بانکی بود به نرخ های مصوب بازگردد.

گرچه بانک ها در آن زمان برای ممانعت از خروج سرمایه بخشی از سپرده های کوتاه مدت را به مدت دار یک ساله تبدیل کردند؛ اما به مرور برخی هیجانات در بازار ارز یا سکه موجب انتقادات کارشناسان در این باره شد که کاهش دستوری نرخ سود بانکی موجب تحریک مردم برای آوردن سرمایه های خود به بازارهای موازی شده است. 

بر این اساس در بهمن ماه سال گذشته بود که بانک مرکزی در سیاست ارزی که برای کنترل بازار ارز به مرحله اجرا درآورد، انتشار اوراق گواهی سپرده 20 درصد به مدت یک هفته را در بانک ها در دستور کار قرار داد تا در این مدت بتوانند با سودی که پنج درصد از نرخ سود سپرده بالاتر بود سرمایه های سرگردان را به شبکه بانکی جذب کنند.

در این فاصله حدود 230 هزار میلیارد تومان اوراق گواهی سپرده با نرخ سود سالانه 20 درصد فروش رفت که عمده آن به جابه جایی حساب های سپرده برمی گشت ، نه جذب سپرده جدید. برآوردها از این حکایت داشت که بانک ها باید برای تأمین هزینه اختلاف پنج درصدی سود ایجاد شده بیش از 10 هزار میلیارد تومان زیان بپردازند؛ چرا که محلی برای تأمین آن وجود نداشت.

به هر حال سود تسهیلات 18 درصدی منبع اصلی تغذیه سود سپرده است که بانک ها درباره این نرخ برای تأمین سود 15 درصد نیز انتقاد داشتند تا اینکه قرار باشد نرخ سود سپرده حتی دو درصد بالاتر از تسهیلات قرار گیرد. 

اما اینکه این روزها بانک ها بار دیگر نرخ سود 18 درصد از طریق انتشار گواهی سپرده را اعلام می کنند خود جای سوال دارد که قرار است بار دیگر این اختلاف سود از کجا تأمین شود و آیا مشتریان شبکه بانکی حاضرند سپرده های جدیدی را به بانک ها بیاورند و یا اینکه ترجیح می دهند در جریان نوسان بازار و ارقام بی ثباتی که وجود دارد، به سمت بازارهای دیگر از جمله سکه و طلا روانه کنند؟ این در حالی است که انتشار اوراق 20 درصدی در بهمن ماه با توجه به بالاتر بودن از سود سپرده در شرایطی که بانک ها در پرداخت سود 15 درصد هم با مشکل مواجهند، انتقادات بسیاری را از سوی کارشناسان به همراه داشت و آن را یکی از اشتباهات بانک مرکزی می دانستند.

انتهای پیام/م

سود بانکی جدید ؛ جزئیات فروش اوراق گواهی سپرده بانکی

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
برچسب : سود بانکی
وبگردی