کپک در مغز
مشکل عجیب و غریب مرد جوان او را شوکه کرده بود، برایش باورنکردنی نبود که چنین تغییری داخل مغزش رخ داده و او را درگیر علائم عجیب کرده است.

وجود کپک و نوعی قارچ داخل مغز یک انسان

اگر تصور می کنید که قارچ و کپک ها تنها در مواد خوراکی یا نهایتا لبه های دیوار و پنجره تشکیل می شوند، سخت در اشتباهید. باید بدانید که این چندش آورهای سمج گاهی میتوانند حتی داخل مغز انسان نیز رشد کنند، مثل موردی که جزئیاتش را در این بخش از نمناک خواهید خواند.

مردی 35 ساله شدیداً از یک مشکل نادر به دلیل وجود نوعی قارچ داخل مغزش رنج می‌ برد که این مسئله باعث ایجاد و رشد کپک در مغز او شده است. در تمام دنیا فقط 120 نفر به این عفونت دچار می شوند که یک نوع قارچ است که به شکل کپک سیاه داخل سر افراد ایجاد می گردد. این عفونت از سال 1911 وجود داشته اما تعداد آن بسیار کم بوده است.

در واقع این قارچ خانه خودش را در مغز انسان پیدا می کند و علائمش تقریباً به مدت 4 سال در بدنِ افراد می ماند. خوشبختانه این مرد توانسته با وجود این قارچ داخل مغزش زنده بماند؛ در صورتی که 70 درصد مغز او؛ درگیر کپک شده‌اند.

هنوز معلوم نیست که چرا این اتفاق رخ داده است؛ اما ظاهراً او مدت زمانی برای دوچرخه سواری به دل طبیعت میرفته که تقریباً روز سوم متوجه شد کمی شرایط برایش متفاوت شده است و علائمی را روی سرش مشاهده کرد. بعد از اینکه به پزشک مراجعه کرد؛ سرش را ضدعفونی کرده و برای درمان؛ باندپیچی کردند اما روز بعد شرایطش خیلی سخت‌تر شده و مجبور شد مجددا به بیمارستان مراجعه کند تا اینکه متوجه زخم های مشابه روی سر او شدند.

کپک در مغز مرد جوان

علائم قارچ و کپک در مغز مرد جوان

علائم او شامل سر درد شدید، کم بینایی، فلج شدن صورت یا حتی مشکل هنگام خنده بود. پزشکان مشکلات را بررسی کردند و با انجام آزمایش ام آر آی متوجه شدند که دقیقاً در وسط مغز او، کپک ها در حال رشد هستند.

نمونه برداری های زیادی از او انجام شد اما هنوز نمی دانند که قرار است برایش چه درمانی را در پیش بگیرند؛ حتی سرطان مغز را هم در او بررسی کردند اما فهمیدند که مشکل سرطان نیست، بلکه یک قارچ سیاه داخل سر او لانه کرده است. داروهای خوراکی ضد قارچ و استروئیدهایی برای مبارزه با ورم و مایعات داخل مغز برایش تجویز کردند اما متأسفانه این روش هم کارآمد نبود.

البته پزشکان معتقدند که شاید هنوز جای امید باشد و بتوان کاری برایش کرد.‌ خوشبختانه جراحی روی او انجام شده که باعث شده است تا بینایی اش را به طور کامل از دست ندهد اما هنوز هم نمی تواند به درستی رانندگی کند. این مرد مجبور است با وجود اینکه کپک داخل مغزش زندگی می کند، به ادامه زندگی بپردازد.

ظاهراً با جراحی هم نمی‌ توان کپک ها را بیرون آورد و دارو ها هم نتوانستند روی آن خیلی خوب عمل کنند. به تازگی؛ دیگر او هم امیدش را از دست داده اما باز هم در حال امتحان یک داروی جدید ضد قارچ است.

خودش هم گفته که بعد از به وجود آمدن این شرایط، حافظه کوتاه مدتش دیگر به درستی کار نمی کند. حتی اگر از خیابان خودشان به جای دیگری برود، گم می شود؛ در صورتی که قبلاً هرگز چنین مشکلاتی را نداشت.

مهمان سمج و ناخوانده داخل مغز مرد جوان

4.213
این مطلب مفید بود ؟112
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی