شارژر گوشی
آیا زمانی که گوشی خود را شارژ می کنید باید شارژ را نیز از برق جدا کنید و یا اتصال شارژر به برق بدون استفاده از گوشی خطری ندارد؟برای دانستن این مطالب به ادامه مراجعه کنید.

افزایش عمر باتری موبایل و شارژر با رعایت نکات زیر

بدون شک برای شما نیز بارها پیش آمده است که در آخر شب گوشی خود را به شارژر وصل کرده و خوابیده اید ، چون فردا صبح زمان کافی برای شارژ کردن اسمارت فون خود نداشته و موجب اضطراب شما می شود.این زمان ها این نگرانی در ذهنمان ایجاد می شود که آیا درست است تلفن را به شارژ بزنیم و تا صبح آن را متصل به برق رها کنیم؟

خبر خوب این است که سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری در زمینه کارایی و عملکرد باتری ها توسط سازمان هایی مثل آژانس بین المللی انرژی و خود سازندگان انجام گرفته است.
 
کاهش زمان شارژ گوشی
 
نحوه صحیح شارژ گوشی هوشمند و افزایش عمر باتری گوشی
 
ابتکار این آژانس با نام One Watt باعث شد که مصرف انرژی زمان استندبای دستگاه به یک وات برسد و سال 2013 این مقدار برای برخی از وسایل الکترونیکی تا زیر یک وات هم رسید. اما این یعنی چه؟ زمانی که شارژر شما به برق متصل است و دستگاه به آن وصل نیست، کل سال تنها مقدار خیلی کمی از انرژی را مصرف می کند.
این مقدار بسیار ناچیز است، اما تصور کنید که تعداد زیادی انسان در سرتاسر این کره خاکی شارژر خود را در برق رها کنند. در طول یک سال قطعا مجموع این انرژی مصرف شده سر به فلک خواهد کشید.
حالا اگر تلفن به شارژر متصل باشد، این مقدار 10 برابر می شود. لابراتوار ملی لارنس برکلی سال 2013 در تحقیقی نشان داد که مصرف برق یک شارژر ایده آل 0.26 وات است و این مصرف زمان اتصال دستگاه به 3.68 وات می رسد و زمانی که شارژ به اتمام رسیده و دستگاه هنوز متصل است، مقدار مصرفی تا 2.24 وات کاهش می یابد که در طول یک سال این مقدار انرژی مصرفی بسیار زیاد می شود.
مثلا آمار نشان می دهد که اگر تمام ساکنین بریتانیا پس از اتمام شارژ، دستگاه خود را از برق بکشند، انرژی ذخیره شده برای تامین برق شهری به اندازه کنتربری کافی خواهد بود.
سازمان Energy Saving Trust تخمین زده است که به طور متوسط خانوار می توانند سالی 50 تا 80 یورو در سال با کشیدن دستگاه هایشان از برق در حالت استندبای در مصرف برق صرفه جویی کنند.
 
از آنجایی که زمان شارژ اسمارتفون ها یک تا دو ساعت است، EST به کاربران توصیه می کند که این کار را در هنگام شب انجام ندهند و زمانی که کارشان با شارژر به اتمام می رسد آن را از برق بکشند.
 
باتری های یون لیتیوم
هر اسمارتفون در بازار مجهز به باتری یون لیتیوم است. اگر این باتری ها بیش از حد شارژ شوند یا به طور کامل خالی شوند، می تواند بسیار خطرناک باشند. به همین دلیل هم است که شارژرهای مدرن از این اتفاق جلوگیری می کنند. در واقع این شارژرها به گونه ای ساخته شده اند تا زمانی که دستگاه به شارژ 100 درصد می رسد برق را قطع کنند. سپس شارژ به صورت قطره ای ادامه پیدا می کند تا زمانی که کاملا باتری پر شود. به همین دلیل است که استفاده از شارژر اصلی دستگاه اهمیت ویژه ای دارد، زیرا در غیر این صورت ممکن است خسارت های جبران ناپذیری برای دستگاه پیش آید.
یک نکته را حتما مد نظر داشته باشید، باتری های یون لیتیوم ترجیح می دهند که شارژ کامل نشود و رها کردن آن ها در شارژ پس از اتمام، می تواند سرعت خرابی آن ها را سریع تر کند.
شارژ کردن در صورتی که هنوز باتری به طور کامل تمام نشده است و کشیدن از شارژ زمانی که باتری به طور کامل پر نشده است، برخلاف آنچه انتظار دارید، برای باتری بهتر است.
آینده باتری ها
تا همین الان هم اقدامات بسیار خوب و مفیدی در زمینه شارژ دستگاه ها انجام پذیرفته است. ولی فن آوری دست بردار نیست و استارت آپ Qnovo وعده کاهش زمان شارژ دستگاه ها و افزایش عمر مفید آن ها را به طور همزمان داده است. 
مشخص است که در آینده ای نه چندان دور زمان شارژ به چند دقیقه خواهد رسید و رها کردن اسمارتفون در شارژ، آسیب های کمتری به دستگاه شما خواهد رساند.در ضمن باید منتظر باتری هایی باشیم که با حرکت بدن و انجام ورزش شارژ می شوند و دیگر نیازی به جریان برق برای شارژ مجدد نخواهد بود.

شارژر گوشی تا چه زمانی باید به برق وصل باشد؟

4.180
این مطلب مفید بود ؟6515
برگرفته از آی تی رسان-/ف
برچسب : شارژ گوشی
وبگردی