صرع کودکان
صرع کودکان و یا همان تشنج در کودکان شاید یک بیماری مهم همانند بیماری های دیگر نباشد اما علامتی است که به دلیل و یا در جریان بیماری های دیگر رخ می دهد.

مواردی که باید در مورد صرع کودکان بدانید

صرع کودکان و تشنج کودک به دلایل مختلف عصبی و یا افزایش درجه حرارت بدن و.. بروز می کند که طبق گفته ی متخصص کودکان والدین و اطرافیان بایستی به دفعات حملات صرع و حالات کودک دقت کامل داشته باشند و با توجه به توصیه های پزشکان برخورد کنند.

یک متخصص کودکان با بیان اینکه متاسفانه با وجود تمهیدات به کار رفته هنوز علت تشنج یافت نشده است، بیان کرد:چنانچه یک فرد دو مرتبه یا بیشتر به حمله تشنجی مبتلا شود به صرع یا اپی‎لپسی مبتلاست.

 چنانچه فردی مبتلا به صرع است طی مدت 2 سال به صورت مرتب و منظم داروهای تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کند. در این صورت اثر این بیماری و همچنین میزان حملات صرعی کاهش می‎یابد.  حمله صرع نتیجه فعالیت سلولی بیش از حد و غیرعادی عصب کورتیکال یا غشایی در مغز است.
 
صرع کودکان

نشانه های وجود صرع در کودکان

 

علائم صرع کودکان

یکی از علائم بیماری صرع این است که فرد هنگام تشنج دچار اختلال سطح هوشیاری می‎شود و اطرافیان و زمان و مکان را نمی‎شناسد یا در هنگام شب در کف اتاق افتاده یا بدنش خشک و دست و پایش کاملا شل می شود.

 
این متخصص اطفال، کودکان و نوزادان اظهار کرد:یکی دیگر از علائم بیماری صرع این است که صورت فرد کاملا سیاه و کبود و دور لب‎ها و چشم هایش سیاه می‎شود و در اصطلاح اکسیژن‎رسانی کافی به فرد انجام نمی‎شود.
 
 دست و پا زدن کودک در زمین به گونه‎ای که چهار دست و پای وی حرکت و فرد متوجه اطراف نشود، تکان خوردن یک سمت بدن با شدت و... از جمله علائم بیماری صرع است.
 
فردی که دچار حمله شده چنانچه بیش از 2 دقیقه این حمله به طول انجامد، باید سریع به مرکز تخصصی کودکان مراجعه شود. اگر این تشنج پنج دقیقه طول بکشد به عنوان تشنج پایدار محسوب می ‎شود و باید فرد تحت نظر یک فوق تخصص مغز و اعصاب قرار گرفته و به سرعت درمان شود؛ چراکه احتمال آسیب جدی مغزی در این حالت وجود دارد.
 
در حین تشنج کودک ممکن است کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست بدهد یا شروع به دویدن و حرکت دایره‎ای بی‎هدف دور خودش در اتاق کند و یا در برخی موارد خیره شدن کودک به معلم برای چند ثانیه و قطع ارتباط او با محیط از دیگر علائم بیماری صرع است.

 

صرع کودکان و آنچه والدین باید بدانند

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
برگرفته از ایسنا /ن
برچسب :
وبگردی