در این مطلب قصد داریم به صورت کوتاه شما را با مقوله طراحی سایت آشنا کنیم از آنجا که مشاغل آنلاین در جهان رو به رشد است و نیاز جامعه به طراحان وب سایت رو به افزایش است پس نیاز به فراگیری نکات در این زمینه الزامی می باشد.

طراحی سایت با اصول و حرفه ای

برای یادگیری هرچیزی، مخصوصا طراحی سایت، لازم است دو کار را به درستی انجام دهید:

1.ابتدا باید از آنچه برای یادگیری نیاز دارید آگاه باشید.

2.دوما باید برای انجام کارهایی که برای فرآیند یادگیری نیاز است به خودتان انگیزه دهید.

طراحی سایت در شروع کار امری بسیار پیچیده به نظر میرسد. ولی وقتی کمی برای آن وقت بگذارید و نتیجه کار خود را روی مروگر مشاهده کنید، می تواند باعث تحریک انگیزه شما شود و آنوقت متوجه میشود که چقدر جذاب و شیرین است.

هنگامی که ببینید چه حجم کاری برای یادگیری آن لازم است، ممکن است خود را در مقابل یادگیری آن عاجز بینید. اگر انگیزه و اشتیاق لازم برای یادگیری را نداشته باشید صرفا به جای یادگیری به  وقت گذرانی در اینترنت و دیگر وبسایت ها می پردازید.

به همین دلیل است که می خواهم در حل این مشکل به شما کمک کنم. تدریس تمام بخش های طراحی سایت حرفه ای در یک مقاله امر محالی است، اما می توانم شما را در شروع آن به همراه سیستمی پایدار و با انگیزه همراهی کنم. بنابراین شما قادر خواهید بود چرخه مورد نیاز طراحی سایت را از همین الان آغاز کنید.

بر همین اساس رویکردی دو طرفه را برای طراحی سایت پیشنهاد می کنم:

1.برای انجام کارها به اندازه کافی یاد بگیرید.

2.تمامی کارها را انجام دهید و حتما تمرین کنید.

شروع یک چرخه یادگیری برای طراحی سایت

بهترین راه یادگیری، انتخاب یک پروژه جالب وجذاب است که انگیزه لازم را برای یادگیری در شما ایجاد میکند. یک پروژه ساده و در عین حال جذاب شما را وادار می کند به اندازه لازم بدانید و یاد بگیرید.

بنابراین بهترین روش این است که فقط به اندازه ای که بدانیم چه کاری می توانیم انجام دهیم, یاد بگیریم، سپس پیش برویم و کارها را انجام دهیم به خصوص در پروژه ای که برای شما جالب است و انگیزه لازم را در شما ایجاد می کند.

این یک چرخه یادگیری فوق العاده را برای شما تشکیل می دهد:شما می خواهید در پروژه ای فعایت کنید که برایتان جالب است بنابراین مجبور به یادگیری چیزهای جدید برای انجام آن هستید.

این روش برای یادگیری چیزهای زیادی از جمله نوشتن کتاب مفید است. اما برای یادگیری طراحی وب نیز به کار برده می شود.

در این جا چگونگی انجام آن آورده شده است.

برخی از تمرین های آموزشی را انجام دهید(اما نه خیلی زیاد)

اگر واقعا در یادگیری طراحی وب از صفر شروع می کنید، لازم است برخی آموزش ها را ( فقط به اندازه انجام کار ها و رویدادها) ببینید تا با مفاهیم پایه برای کار روی پروژه واقعی آشنا شوید.

مهم ترین تکنولوژی که برای طراحی وب باید یاد بگیرید HTML است و بلافاصله بعد از آن باید به سراغ CSS بروید.

بنابراین یک کتاب آموزش نسخه جدید HTML و CSS را تهیه کنید. کتاب ها برای انجام تمرین ها بسیار عالی هستند چرا که می توانید کتاب را مقابل خود قرار دهید ( کتاب های کاغذی و یا کتاب های الکترونیکی- من کاغدی را ترجیح می دهم), در حالی که با کامپیوتر خود تمرین می کنید.

نکته مهم این است که به اندازه کافی به تمرین کتاب بپردازید تا زمانی که آماده انجام مرحله بعدی باشید. ممکن است قبل از تمرین کافی این مرحله بخواهید به مرحله بعدی بروید.

یک وب سایت را راه اندازی کنید ( پیش از این که آماده شوید)

احتمالا بخواهید تمام کتاب های مطرح در زمینه طراحی وب را تهیه کنید، و سعی کنید همه ی آن ها را تمرین کنید (دقیقا مانند یک ربات)، در این صورت باید بگویم متاسفانه در پایان یک طراح وب نخواهید بود.

همچنین می توانید تمام وبسایت های آموزشی رایگان و غیر رایگان را زیر و رو کنید و بدون هیچ هدفی فقط یاد بگیرید که باز هم به این صورت تبدیل به یک طراح وب واقعی نخواهید شد. 

بعضی از افراد معروف می گفتند:نویسنده ها می نویسند و بر اساس همین است که من می گویم :طراحان وب، طراحی وب می کنند.

اگر شروع به انجام نکنید چیز زیادی نخواهید آموخت. پس باید طراحی وب را به صورت پروژه محور و در سریع ترین زمان ممکن شروع کنید.

با پروژه ی خود طراحی وب را به خودتان آموزش دهید.

پیشنهاد می کنم با ساخت یک وبلاگ شروع کنید. من وبلاگی را فقط برای داشتن پیش زمینه ای از طراحی وب ساختم و 7 سال بعد, فروش کتاب را برای همین موضوع راه اندازی کردم.

داشتن پروژه شخصی, مانند وبلاگ, به شما این امکان را می دهد که بتوانید چیزهای جدید را امتحان کنید. در ضمن اگر اشتباهی مرتکب شوید رئیستان وجود ندارد که اخراجتان کند.

به آدرس wordpress.com بروید و یک وبلاگ بسازید( رایگان است). حتی درباره خرید دامنه هم نگران نباشید. قالب های مختلف(تم ها) وجود دارد پس از بین آن ها یکی را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید همیشه قادر به تغییر آن هستید و هر زمان که بخواهید می توانید از نو شروع کنید. شما یک آسمان خراش نساخته اید.

یک تایمر بازی را برای 5 دقیقه تنظیم کنید و پیش از آن که این زمان به اتمام برسد وبلاگ را بسازید.

اکنون وبلاگ خود را از طریق گوگل کروم مشاهده کنید. هرجای صفحه که خواستید کلیک راست کرده و گزینه inspect element را انتخاب کنید. پنلی شامل کدهایی مانند تصویر زیر باز می شود:

 این تمام کدهایی است که در فرانت وبلاگ شما نمایش داده می شود (کلمه ها, طرح, و هر نوع انیمیشن). پنل سمت چپ HTML است و پنل سمت راست CSS. در حال حاضر روی پنل سمت چپ تمرکز کنید.

تمام کلمه های بنفش رنگ تگ های HTML هستند. تگی را که درباره آن کنجکاو هستید پیدا کنید. شاید تگ مورد نظر title و یا body باشد. در گوگل به دنبال آن بگردید و ببینید چه چیزهایی درباره آن پیدا می کنید.

این فرآیند را استفاده کنید:به هر سایت که می خواهید بروید و فکر کنید این چه چیزی است؟ گزینه inspect element را همان طور که توضیح داده شد، بزنید و سپس هر چیزی که برایتان ناآشنا است را از طریق گوگل پیدا کنید. این 90 % آن چیزی است که برای یادگیری طراحی سایت نیاز دارید.

این چرخه را تا جایی که طراحی وب را یاد بگیرید تکرار کنید

این همان مثال چرخش توپ برای یادگیری طراحی وب است. 

چرخه به این صورت کار می کند:

شما پروژه ای در دست دارید که به آن علاقه دارید.

میخواهید کاری بر روی پروژه انجام دهید، اما روش آن را نمی دانید. چیزهایی را که نیاز است برای انجام پروژه یاد بگیرید،  تعیین می کنید. در واقع یادگیری ترکیبی از تمرین های آموزشی و همچنین پیدا کردن سوالات در گوگل خواهد بود. بیشتر اوقات، پاسخ مشکلات را می توانید از طریق جست و جوی آن در گوگل پیدا کنید، اما در بعضی موارد برای مفاهیم پایه نیاز به آموزش دارید.

مهم تر از منبعی که استفاده می کنید داشتن چیزی برای تقویت انگیزه شما است.

نکته واجب این است که از وبلاگتان برای ثبت هرچیزی که یادگرفته اید در همان لحظه استفاده کنید. من پیش تر این کار را هنگامی که اولین قالب خود را برای Blogger.com ساختم (اولین پلت فرم وبلاگی که از آن استفاده کردم)،  اجرا کردم.در طول 10 سال بعد، وبلاگ من به عنوان وسیله ای برای یادگیری بیشتر طراحی وب استفاده شد.

اگر از سایت خود خسته شده اید و یا ایده جدیدی دارید،  پروژه ی جدیدی را شروع کنید. وقتی کاملا آماده شدید، وبلاگ وردپرس خود را بر روی دامنه و هاست خود پیاده سازی کنید. همچنین می توانید از CodePen برای تجربه های کوچک استفاده کنید. در آینده متوجه خواهید شد هر زمان که پروژه جدیدی را شروع می کنید، موارد خاصی را از ابتدا متفاوت انجام خواهید داد.

طراحی سایت بصری را یاد بگیرید

بدون این که یاد بگیرید چگونه وب سایتی که ساخته اید ظاهر مناسبی دارد، قطعا طراح وب نخواهید شد. 

مطالعه ای در استنفورد دریافت 46% نظرات مردم درباره نحوه اعتماد آن ها به وب سایت به طراحی ظاهری آن مرتبط بود. بنا بر این شناخت بخش ظاهری وب سایت اهمیت بسیاری دارد.در میان سایت ها طراحی سایت فروشگاهی حساسیت بیشتری دارد

متاسفانه، برخلاف زمانی که HTML یاد می گیرید، گزینه ای مانند inspect element برای فهم ظاهر خوب یک وب سایت وجود ندارد.(اگرچه inspect element همچنان برای دریافت این که چگونه به این صورت طراحی شده اند، کارایی دارد.)

بنابراین در کنار یادگیری به دنبال کتاب ها و مقالاتی باشید که تکنیک هایی را برای بهتر کردن ظاهر وبسایت ارائه می دهند. در هر طراحی خوب فاکتور های کاربردی, فنی و زیبایی شناختی وجود دارد. هرچقدر بیشتر با این فاکتورها آشنا شوید، بیشتر قادر به خلق طرح هایی زیبا هستید.

به اندازه ای که برای شروع نیاز است یاد بگیرید و سپس شروع کنید

درمورد تمام مواردی که برای طراحی وب باید یاد بگیرید دست پاچه نشوید. مهم ترین گزینه پیدا کردن راهی برای ایجاد انگیزه ادامه راه است. ( اما در ابتدا باید یادگیری به میزان کافی برای شروع را بیاموزید). بنابراین ناامید نشوید و همچنان با روش های آزمون خطا بیاموزید و سعی کنید آن چیزی را که می خواهید خلق کنید.

چگونه طراحی سایت حرفه ای را به صورت اصولی بیاموزیم

56
این مطلب مفید بود ؟60
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی