خواص عرق رازیانه
عرق رازیانه دارای خواص و مزایای فراوانی برای زنان و مردان است و همچنین، این عرق فواید درمانی بسیاری دارد و برای درمان بیماری ها نیز مفید می باشد.

خواص عرق رازیانه و فواید درمانی و سلامتی آن برای زنان و مردان

پیش از اینکه به خواص نوشیدن عرق رازیانه برسیم، ابتدا این گیاه جالب را مورد بررسی قرار می دهیم. اساسا رازیانه از یک پیاز گوشتی با برگ های آبدار تشکیل شده است که تمامی آنها خوراکی هستند؛ پس می توانید تمام آن را بنوشید. این گیاه متعلق به رسته آمبلیفریا و از خانواده گشنیز، کرفس، هویج و جعفری است. این گیاه منشا مدیترانه ای دارد، اما بر اساس برخی گزارش ها این گیاه شیرین و ظریف به جنوب مدیترانه مرتبط است. رازیانه دارای یک طعم و مزه بسیار شیرین و منحصربفرد شبیه آنیس و شیرین بیان است؛ اگر از شیرین بیان غافل شدید نگران نباشید، رازیانه نقش آبمیوه هویج و سیب را ایفا می کند شما ممکن است با مزه آن آشنا شده باشید، حتی اگر عرق آن را هم نوشیده نباشید.

رازیانه به‌طور معمول در غذاهای فرانسوی، ایتالیایی و مدیترانه ای یافت می شود همانطور که در انواع مختلفی از خمیردندان و تولید آنتی اسید استفاده می شود. حتی به عنوان یک عنصر کلیدی در برخی دهانشویه ها و خوشبو کننده دهان استفاده می شود.

1. افزایش قدرت هضم و گوارش :

عرق رازیانه تازه از پیاز و برگ های آن تهیه می شود (حتی از دانه ها مناسب، برای چای رازیانه ساخته می شود)، فوق‌العاده آرام بخش شکم و معده است؛ زیرا کل این گیاه شامل آنتی اکسیدان، کوئرستین و روتین می باشد که باعث تسهیل هضم و جذب بیشتر مواد مغذی در بدن (مانند یک غذای رژیمی) می شود. پیاز و برگ های گیاه رازیانه همچنین شامل مقادیر بالای فیبر و فولات هستند، که نه تنها باعث بهبود عملکرد روده ها می شوند، بلکه به مبارزه با رادیکال های آزاد و سمی در دستگاه گوارش، کمک می کند.

2. عرق رازیانه برای پیشگیری از کم خونی :

رازیانه یکی از بهترین منابع طبیعی هیستیدین است و یک اسید آمینه است که به تولید هموگلوبین خون کمک می کند. همچنین یک پیوند با ماده ضروری آهن را تشکیل می دهد تا جریان خون را بهینه نگه دارد و از فشار خون خیلی پایین جلوگیری کند.

3. عرق رازیانه برای محافظت از مفاصل :

رازیانه مانند دیگر گیاهان سرشار از ویتامین و مواد معدنی است، اما دارای مزایای سلامتی منحصر به فردی نیز است. برای مثال:فیتوکمیکال موجود در رازیانه نشان داده است که به حفظ سلامت مفصل و حتی جلوگیری از بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت کمک می کند. چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است، این فیتوکمیکال همچنین برای کمک به سرعت بخشیدن به بهبود عضلات و بافت های آسیب دیده کمک می کند، به خصوص برای کسانی که دارای ضعف در دست و پاها هستند.

خواص رازیانه

محافظت از مفاصل با استفاده از عرق رازیانه

4. عرق رازیانه برای دور کردن و دفع باکتری ها :

روغن های ضروری مانند فنچیل استات، استریگوئل وآنتوول طعم دلپذیری مانند شیرین بیان را به رازیانه می دهند و دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی هستند، که برای درمان بیماری های قارچی مانند برفک و پاهای ورزشکاران استفاده می شود.

5. عرق رازیانه برای مبارزه با گلودرد :

وجود فیتوکمیکال در رازیانه به طور طبیعی مانع از تولید بیش از حد باکتری های استرپتوکوک در گلو می شود، که در صورت عدم بررسی می تواند به گلو درد میکروبی منجر شود. جالب توجه است که این فیتوکمیکال ها در تولید آنتی بیوتیک برای مبارزه با زرد زخم، یک نوع عفونت پوستی، مننژیت و پنومونی استخراج می شوند.

6. تقویت سیستم ایمنی بدن با عرق رازیانه :

جدا از مرکبات، رازیانه شامل مقادیر بالای ویتامین C می باشد. علاوه بر کمک به جلوگیری از بیماری های ناقل مانند سرماخوردگی و سرفه؛ ویتامین C (معروف به آنتی اکسیدان) در سبزیجات به مبارزه با رادیکال های آزاد و سمی که در آینده مشکلات جدی مانند سرطان، سکته و حمله قلبی را ایجاد می کند، کمک می کند.

7. عرق رازیانه برای بهبود و ارتقای سلامت چشم :

آنتول یکی از روغن های ضروری در رازیانه است که به سرعت جوانسازی سلول های خسته چشم کمک می کند و در نهایت در آینده به مسائل بینایی می تواند منجر شود. متون دارویی چین باستان، حتی توصیه به جویدن برگ های رازیانه می کند که به ورم چشم و تسکین درد چشم کمک می کنند.

بهبود سلامت چشم

بهبود و ارتقای سلامت چشم

8. افزایش شیر مادر با استفاده از رازیانه :

مادرانی که به دنبال افزایش شیر خود هستند تا بتوانند به نوزادشان بدهند، تا می توانند از رازیانه استفاده کنند. پیاز، ساقه، برگ و دانه این گیاه حاوی فلاونوئید، گلیکوزید کامفرول است که نه تنها میزان شیر را افزایش می دهد بلکه به افزایش مواد مغذی در بدن مادر نیز کمک می کند.

9. رازیانه برای مبارزه با بوی بد دهان :

اگر چه گیاهان عالی، برای مبارزه با بوی بد دهان وجود دارد، اما رازیانه نسبت به بقیه فوق العاد خواهد بود. تقریبا مزه اعتیادآوری دارد که به تازه کردن نفس کمک می کند.

توجه مهم:یکی از چیزهایی که در مورد رازیانه باید بدانید این است که حاوی فیتواستروژن (گیاه استروژنی) است که معمولا در لیست قرص های تقویت کننده سینه قرار می گیرد؛ این فیتواستروژن در رازیانه ممکن است برای زنان یائسه و یا کسانی که استروژن غالب دارند و یا از pcos رنج می برند، مناسب نباشد و لازم است که به سراغ گیاهان دیگر بروند.

10. عرق رازیانه برای کمک به درمان یبوست :

عرق رازیانه حاوی فیبر است که به صورت خفیف عمل می کند. عرق رازیانه در روده و دستگاه گوارش به مشکلات یبوستی کمک می کند و باعث تحریک روده و اسهال می شود.

11. عرق رازیانه برای کمک به درمان و پیشگیری از سرطان :

عرق رازیانه به سرطان بدن کمک می کند و رشد تومور را متوقف می کند. رازیانه دارای ویتامین C است، آنتی اکسیدانی که به مبارزه با سرطان کمک می کند. در حقیقت عرق رازیانه از غشای مخاطی عبور می کند و از سرطان پیشگیری می کند.

دانه های رازیانه تنش های روده بزرگ و سرطان پستان را درمان می کند. علاوه براین، همانطور که در بخش سلامت نمناک گفته شد عرق رازیانه از اثرات مضر اشعه در طول شیمی درمانی محافظت می کند.

رازیانه برای مردان

استفاده از رازیانه برای پیشگیری از سرطان

12. رازیانه برای کنترل فشار خون :

رازیانه به کنترل سطح فشار خون کمک می کند. حاوی پتاسیم است که به کاهش فشار در رگ های خونی کمک می کند و از حملات قلبی، بیماری های قلبی و سکته محافظت می کند.

برای حفظ سلامت قلب خود رازیانه را در رژیم روزانه تان قرار دهید.

13. رازیانه برای تقویت توانایی های مغزی :

پتاسیم یک ماده مهم است که در عرق رازیانه یافت می شود و به نقش مغز و توانایی های مغزی کمک می کند. دیگر نقش مهم پتاسیم کمک رساندن اکسیژن بیشتر، به مغز است.

14. عرق رازیانه برای کمک به درمان اسهال :

عرق رازیانه اسهال را درمان می کند. عرق رازیانه درمان طبیعی برای اسهال از زمان باستان است. روغن ضروری عرق رازیانه آنتول و سینتول است،این دوماده از عفونت باکتری شکم محافظت می کنند.

هیستیدین نیز بر عملکرد سیستم گوارش اثر می گذارد.

15. عرق رازیانه برای کمک به درمان بیماری های قاعدگی :

عرق رازیانه به کنترل و تنظیم فعالیت هورمونی و قاعدگی کمک می کند. عرق رازیانه به کاهش درد زنان یائسه و اثرات سندروم قاعدگی پس از زایمان نیز کمک می کند.

عرق رازیانه برای کم خونی

کمک به درمان بیماری های قاعدگی با عرق رازیانه

16. عرق رازیانه برای افزایش سایز سینه :

شما می توانید از عرق رازیانه برای افزایش سایز سینه خود استفاده کنید، چنانچه در مطلبی کامل در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک تحت عنوان "برای بزرگ شدن سایز سینه چی بخوریم ؟"گفته شد باور براین است که رازیانه به توسعه سلول ها و بافت های جدید کمک می کند و نسخه ای گیاهی برای افزایش سایز سینه زنان است.

17. رازیانه برای کمک به رفع مشکلات تنفسی :

رازیانه به پاکسازی بینی و مشکلات تنفسی کمک می کند و اجزای آن، مانند داروهای سرفه عمل می کنند. اگر احساس می کنید که در معرض مشکلات تنفسی به علت سرفه و سرماخوردگی هستید، عرق رازیانه و یا دانه آن بهترین گزینه برای درمان هستند.

18. عرق رازیانه ادرار آور است :

عرق رازیانه به پاکسازی سموم از بدن شما و ادرار مکرر کمک می کنند. ماهیت ادرار آوری رازیانه احتمال سنگ کلیه را کاهش می دهد.

19. رازیانه برای کمک به داشتن موهای ضخیم :

گوگرد و اسید آمینه برای فولیکول های مو بسیار مفید هستند و این باعث تقویت ریشه مو و کاهش ریزش مو می شود.

خواص ویژه عرق رازیانه برای زنان از تنبلی تخمدان تا مشکلات یائسگی

عرق رازیانه یکی از درمان های گیاهی و طبیعی در کیست تخمدان زنان محسوب می شود. البته چنانچه فرد مشکل خاص دیگری نداشته باشد، می تواند این عرق گیاهی را تحت نظر پزشک استفاده کند. اگر هر شب یک لیوان عرق رازیانه به همراه یک قاشق عسل به مدت 40 روز مصرف شود، علاوه بر کیست تخمدان زنان همچنین تاثیر بسیار زیادی بر شادابی و طراوت پوست خانم ها دارد.

عرق رازیانه عوارض یائسگی را کم می کند و موجب چاق شدن اندام لاغر خانم ها می شود. افزایش دهنده ی میل جنسی در زنان، یکی دیگر از عناوین مطرح شده در مورد خواص عرق رازیانه است.

متخصصان طب سنتی برای درمان هیرسوتیسم (موهای زائد در صورت و اندام زنان) مصرف عرق رازیانه را به روشی که در بخش سلامت نمناک آورده ایم (مصرف این عرق به مدت 40 تا 120 روز) توصیه می کنند. عرق رازیانه درمانی گیاهی برای رفع اختلالات هورمونی خانم ها است و مصرف آن به افرادی که مبتلا به لکه بینی های ممتد قبل و بعد از عادت ماهیانه هستند و یا از اختلالات قاعدگی رنج می برند، توصیه می شود.

خانم هایی که خونریزی شان در دوران قاعدگی کمتر از حد طبیعی است، استفاده از عرق رازیانه توصیه می شود ولی افرادی که خونریزی آنها بیش از حد طبیعی است باید در زمان قاعدگی مصرف عرق رازیانه را قطع کرده و بعد از این دوران مجدد مصرف آن را آغاز کنند.

خواص عرق رازیانه خیلی بیشتر از درمان تنبلی تخمدان زنان است

4.8884
این مطلب مفید بود ؟84044
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : diyhealthremedy / justjuice / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : رازیانه
وبگردی