عفونت
شیمی درمانی سبب می شود احتمال عفونت در شما بالا برود که برای پیشگیری از آن باید راههایی را در پیش گرفت.

روش های پیشگیری از عفونت بعد از شیمی درمانی

شیمی درمانی ممکن است خطر بروز عفونت را در شما افزایش دهد.اکثر داروهای شیمی درمانی اثر مستقیمی روی مغز استخوان که محل تولید سلولهای خونی است دارد و باعث کم کاری مغز استخوان می شود و چون گلبولهای سفید خون (WBC) که در پیشگیری ازعفونت و مبارزه با میکروبها کمک بزرگی می کنند در هنگام شیمی درمانی کاهش پیدا می کنند، در نتیجه احتمال دچار شدن به بیماریهای عفونی افزایش می یابد .

به ورود، رشد و نمو میکروب ها و یا انگل در زخم و یا یک اندام از موجود زنده (میزبان) عفونت می گویند. بدن میزبان بطور طبیعی به وسیله سیستم ایمنی ، آغاز به مبارزه با عامل خارجی و عفونت زا می نماید و در مراحل آغازین، پدیده التهاب را به همراه دارد اما بعد از شیمی درمانی بدن این سلول های دفاعی را از دست میدهد و احتمال عفونت افزایش می یابد.

عفونت بعد از شیمی درمانی به این دلیل رخ می دهد که در واقع سلول هایی که با انواع عفونت ها مبارزه می کنند دیگر در بدن تولید نمیشوند. داروهایی هم هستند که به سرعت و بازیابی سلول های گلبول های سفید بعد از شیمی درمانی کمک می کند و با استفاده از آنها میتوان زمان کم بودن تعداد گلبول های سفید را کاهش خواهد داد. افزایش تعداد این سلول ها می تواند خطر عفونت های حاد را کاهش دهد.

علائم عفونت

اگر هر یک از علائم زیر را داشتید با پزشک تماس بگیرید:
-تب بالای 38 درجه
-تعرق
-کم شدن حرکات روده
-نیاز مداوم به ادرار کردن و یا احساس سوزش هنگام آن
-سرفه شدید یا گلودرد
-ترشحات غیرعادی واژنی یا خارش آن
-قرمزی، تورم و یا نازک شدن پوست خصوصا اطراف زخم ها، سوراخ پیوند، جوش، ناحیه مقعدی یا سوند
-درد سینوس ها یا فشار در آن
-گوش درد، سردرد و یا گرفتگی گردن
-تاول رو لب ها و پوست
-زخم های دهانی

عفونت بعد از شیمی درمانی

شیمی درمانی احتمال بروز عفونت را افزایش میدهد

روش هایی برای پیشگیری از عفونت

اکثر عفونت ها ناشی از باکتری هایی هستند که به طور طبیعی در پوست و دهان، روده و یا ناحیه تناسلی زندگی می کنند. گاهی اوقات علت این عفونت ممکن است ناشناخته باشد. حتی اگر مراقبت های لازم را در حد خوبی انحام دهید، باز هم ممکن است دچار عفونت شوید. با این همه، بهتر است این کارها را هم انجام دهید:
-دست هایتان را طول روز بشویید. مطمئن شوید که آنها را قبل از خوردن غذا، بعد از رفتن به دستشویی و بعد دست زدن به حیوانات شسته اید.
-ناحیه مقعدی خود را به آرامی بعد از هر بار مدفوع کردن تمیز کنید. اگر این ناحیه دچار حساسیت خاصی شد و یا بواسیر داشتید، حتما با پزشک مشورت کنید. هم چنین قبل از انجام عمل تنقیه و یا استفاده از شیاف، حتما این مسئله را با پزشک در میان بگذارید.
-تا حد امکان از افرادی که بیماری های واگیردار دارند مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، سرخک یا آبله مرغان دوری کنید.
-سعی کنید روپوست های اطراف ناخن تان را نبرید یا نکنید.

چگونه از عفونت بعد از شیمی درمانی جلوگیری کنیم؟

2.914
این مطلب مفید بود ؟86
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از الو دکتر / م.ف
برچسب :
وبگردی