عمل جراحی زیبایی بینی
مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی اهمیت فراوانی دارد و رعایت آن نتیجه عمل بینی را رضایت بخش برای بیمار و جراح می کند.

 توصیه های مهم بعد از عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی متداول برای برطرف کردن عیوب اکتسابی و مادرزادی بینی است . پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی به منظور برخورداری از بهترین نتیجه و عدم بروز مشکلات ، بیماران می بایست توصیه های بعد از عمل بینی که توسط جراح زیبایی بینی ارائه می گردند را رعایت نموده و تا حد امکان به آنان عمل نمایند .توصیه های مهم بعد از عمل جراحی بینی را در این بخش از نمناک آورده ایم امیدواریم با عمل کردن به توصیه ها بهبودی کامل را حاصل کنید.

نکات توصیه ای بعد از جراحی رینوپلاستی

اصول مهم مراقبت بعد از عمل جراحی بینی

اصول مهم مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

نحوه استراحت بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی لازم است که در روز اول استراحت کامل داشته باشید اما این استراحت باید به حالت نیمه نشسته باشد و از دو بالش برای این کار استفاده کنید . ضروری است تا یک هفته بعد از عمل بینی استراحت نسبی داشته باشید و از پاین نگه داشتن سر اجتناب کنید ، همچنین در این مدت باید از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری شود.

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

این بیماران تا 6 ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنند و چناچه چیزی میل کنند باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.حدودا 6 ساعت بعد از عمل می توان کمی آب نوشید و اگرمشکلی نداشتید یک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید.از روز دوم می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید اما باید از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند خودداری شود تا به بینی آسیب وارد نشود . غذاهای میکس شده ، نرم و آبکی مانند سوپ بهترین گزینه برای استفاده هستند . لازم است از خوردن مایعات داغ مثل چای و قهوه خودداری شود و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید .

مراقبت بعد از عمل بینی

مهم ترین نکات برای مراقبت بعد از عمل بینی

تمیز کردن بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی اگر نیاز به تمیز نمودن بینی بود می توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز نمایید. برای این کار یک گوش پاک کن را آغشته به این ماده نموده و به آرامی قسمت های بیرونی را تمیز نمایید .

بعد از برداشتن پانسمان بینی هم ، هر روز دو بار چربی روی بینی را آرام تمیزکنید زیرا در صورتی که بیمار این کار نکند چربی پوست باعث می شود که بینی مدت زمان بیشتری ورم داشته باشد.

رفع کبودی بعد از عمل جراحی بینی

عمل بینی

راهکارهای مراقبتی لازم بعد از عمل بینی 

همه افراد بعد از عمل بینی دچار کبودی می شوند که نگران کننده نیست و معمولا تا 10 روز از بین می رود اما بهتر است برای رفع کبودی بینی تا 48 ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه روی کبودیها کمپرس سرد و 48 ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپون ها) از کمپرس گرم استفاده نمایید.

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی

وقتی بینی مسدود گردد غدد بینی ترشح موکوز را افزایش می دهند مانند وقتی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی می شوید. در اثر گرفتگی سوراخ های بینی بعد از عمل جراحی، ترشحات موکوزی افزایش می یابند و ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد. در صورت ایجاد خون ریزی طوری دراز بکشید که سرتان بالا تر از سطح بدن باشد و بروی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. با ادامه خونریزی حتما به پزشک خود مراجعه نمایید .

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی چقدر است

در روز ششم بخیه ها و چسب و splint داخل وخارج بینی خارج می شوند و نحوه چسب زدن به شما آموزش داده می شود .مدت زمان چسب زدن تا 3 الی 4 هفته است ،اگر پوست بینی شما ضخیم است و یا تورم شدید دارد تا مدت 6 هفته توصیه به چسب زدن می شود . قبل از هر بار تعویض چسب حتما دوش بگیرید.

استحمام بعد از عمل بینی

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز فقط بدن خود را بشویید و برای این کار ازوان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. در این زمان از دوش گرفتن خودداری کنید و برای اینکه تورم بینی زیاد نشود و پانسمان ها خیس نشود از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید .

تب بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل بینی به علت از دست دادن آب بدن دمای آن تا 5/37 درجه بالا می رود که طبیعی می باشد ولی در صورت تب زیاد به پزشک مراجعه شود .

عوارض بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

عوارض بعد از عمل جراحی زیبایی بینی 

تسکین درد بعد از عمل جراحی بینی

برای اینکه درد بعد از عمل جراحی کاهش یابد لازم است از استامینوفن ساده یا کدئین استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، آسپرین و… اجتناب کنید .

عینک زدن بعد از عمل جراحی

عینک زدن بعد از عمل بینی

طریقه عینک زدن بعد از عمل بینی

افرادی که برای ضعیفی چشم از عینک استفاده می کنند باید توجه کنند که عینک نباید بر روی بینی قرار گیرد و می توانند عینکشان را با یک چسب به پیشانی خود نصب کنند و در صورت عینکی نبودن ، تا دو ماه از زدن عینک خودداری کنند . استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، اشکالی ندارد .

شستشوی بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی تنفس کردن به علت بودن تامپون ها در بینی به سختی انجام می شود ولی برای اینکه این کار را راحت تر کنیم لازم است بینی خود را بشوییم . برای این کار از اسپری بینی استفاده کنید اما دقت داشته باشید که گچ بینی خیس نشود. به مدت 6 ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی 3 بار شستشو دهید .

توصیه های مهم دیگر بعد از عمل جراحی بینی

نحوه مراقبت بعد از عمل بینی

 بعد از عمل بینی چگونه از خود مراقبت کنیم 

 • دندانهایتان را با مسواک نرم و آهسته بشویید.
 • از خندیدن ، گریه کردن خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید .
 • برای جابجا نشدن لب بالا و بینی را دستکاری نکنید.
 • مکالمات تلفنی و صحبت هایتان را کوتاه کنید .
 • از فین کردن اجتناب کنید و با یک دستمال کاغذی نرم بینی را خشک کنید.
 • لباس هایی که دکمه دارند و نیاز نیست از سر پوشید را استفاده کنید.
 • از رفتن به استخر و شنا خود داری کنید.
 • برای جلوگیری از تورم بینی از رفتن به مکان هایی که آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت دارند به مدت دو ماه خودداری کنید .

مراقبت بعد از عمل بینی

 توصیه های کلیدی برای مراقبت بعد از عمل بینی 

 • دو ماه سیگار نکشید و در کنار افراد سیگاری ننشینید.
 • از ضربه زدن به بینی اجتناب کنید.
 • روی بخیه های بینی پماد تتراسایکلین و یا پماد ترمیمی بزنید.
 • بعد از عمل، زیر بینی شما گاز کوچکی جهت جذب خونابه گذاشته می شود که بهتر است در صورت خونی شدن تعویض کنید.
 • برای کاهش خطر لخته شدن خون در پاها، بلند شوید و راه بروید و وقتی در حال استراحت هستید بارها و بارها مچ پای خود را خم کنید و از کسی بخواهید تا پشت ساق پایتان را ماساژ دهد .
 • مراجعات شما بعد از عمل بینی به این صورت است که :یک هفته بعد از عمل برای برداشتن آتل بینی ، سه هفته بعد از برداشتن آتل هفته ای یک بار جهت تعویض چسب ، مراجعات بعدی یک ماه وسه ماه و نهایتا یک سال بعد خواهد بود.

 

توصیه های مهم بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

4.7743
این مطلب مفید بود ؟70043
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
وبگردی