قبل از عاشقی
قبل از شروع عشق و عاشقی بهتر است با مسائل جدی در اینگونه روابط آشنا شوید و با آگاهی وارد یک رابطه عاشقانه شوید.

با آگاهی یک عشق واقعی خلق کنید

عشق آدمی را به مسیری هدایت میکند که پستی بلندی های بسیاری دارد کسانی میتوانند از این مسیر با موفقیت عبور کنند که مهارت کافی را در این مورد کسب کرده باشند.

برخی گمان میکنند عشق حقیقی و راستین تنها متعلق به افسانه های تاریخی و فیلم ها و کتاب ها است که دست نیافتی و نایاب است اما قبل از عاشقی و اینکه دلبسته ی کسی بشوید باید بدانید که این عاشق شدن می تواند ابتدا و آغاز راهی طولانی و پر افت و خیز باشد پس با آگاهی یک عشق واقعی را خلق کنید.

علائم عاشق شدن

نکاتی دانستنی قبل از عاشقی

تفاوت های عشق اسطوره ای و عشق انسانی

عشق اسطوره ای عشقی است که فراتر از دنیای حقیقی و تصورات انسانهاست،عشق میان لیلی و مجنون که یک تراژدی درمورد عشق نافرجام است،که این داستان برای قرن ها نقل و بازگو شده و همچنین رومئو و ژولیت کششی به داستان های عاشقانه دوره باستان دارد،این داستان های عاشقانه زمینه ای را فراهم کرده تا انسانها آن را دور از انتظار بپندارند.

عشق به خداوند از بارزترین عشق های حقیقی و راستین است عشقی که انسان را به فطرت خود نزدیک کرده و موجبات کمال انسان را به همراه دارد.

در عشق اسطوره ای دوطرف خواستار این هستند که فقط و فقط به هم تعلق داشته باشند و جز یکدیگر فرد دیگری را نبینند اما در عشق واقعی اینطور نیست.

عشق انزجار آور

گاهی رابطه هایی را شروع میکنیم که بی سرانجام ترین رابطه های عاشقانه است و بدون اینکه بدانیم نام عشق را بر روی آنها میگذاریم.

عشق با خودش تعصب عجیبی را به همراه می آورد تعصب بی جایی که شاید پایان بخش یک رابطه باشد، در چنین رابطه هایی انسان خوشبختی طرف مقابل را تنها با خودش میخواهد و هیچگاه راضی به خوشبختی او با کس دیگری نیست درحالی که عشق واقعی و حقیقی اینطور نیست.

قوانین عاشقی

شناسایی عوامل محرکه وابستگی

یکی از کلیدی ترین راه ها برای شناختن منشا وابستگی نسبت به فرد مقابل این است که عوامل محرکه را مشخص کنیم.در مراحل اولیه وابستگی باید بدانیم که چه چیزهایی موجب بوجود امدن آن شده اند، عوامل فیزیکی و زیبایی چهره یا طرز برخورد و شیوه معاشرت جنس مخالفمان.

هیجان ناپایدار یا عشق زودگذر

گاهی اوقات افرادی را میبینیم که تظاهر میکنند در نگاه اول عاشق جنس مخالفشان شده اند یا میگویند که احساس کردند که دوستشان دارند ...

در حالی که این عشق نیست که درونشان شکل گرفته و نمیتوان آن را عشق زودگذر نامید بلکه این هیجانی ناپایدار است که مثل تمامی هیجانات دیگر عمر زیادی را نخواهد داشت و آتش آن در دل خیلی زود خاموش میشود پس چیزی به اسم «عشق گذرا» وجود ندارد.

این هیجانی ناپایدار بر اساس نیازهای مختلف افراد بروز می کند و هنگامی که این نیازها وجود دارند این هیجان وجود داشته و اگر این نیاز ها وجود نداشته باشند این هیجان نیز رو به افول می رود. اگر می خواهیم احساسی عمیق و پایدار داشته باشیم و رابطه مان منجر به ازدواج شود، باید فرایند شکل گیری احساساتمان را مرور کنیم.

درمان عاشقی

عشق باید دو طرفه باشد

در عشق رابطه یک طرفه وجود ندارد یعنی اگر همسرمان عاشق ما باشد حتما به هر شکلی از ما مراقبت و توجه می کند . ما نیز باید برای پایدار شدن زندگی تلاش کنیم و به او توجه نشان دهیم زیرا هیچ رابطه یک طرفه ای پایدار نیست و پایدار نخواهد ماند.

پیش از این هم در بخش روابط عاطفی نمناک گفتیم که در عشق دو طرف باید از روابط شان مراقبت کنند و به یکدیگر توجه داشته باشند حتی در دوست داشتن های فوق العاده ای که بین یک زوج برقرار است چنین چیزی که فقط یک طرف از عشق مراقبت کند ، امکان پذیر نیست.

عشق چگونه ایجاد می شود؟

ابتدا در جمع های دوستانه، دانشگاه، محل کار... فردی توجه شما را به دلیل ظاهر خوب خود و یا مهارت هایی که دارد ، به خود جلب می کندو در شما یک گرایش ذهنی ایجاد می کند که باعث می شود به رفتارها، مهارت ها، شخصیت و... بیشتر دقت کنید و او را مورد ارزیابی قرار دهید.

سپس طوری خواهد شد که دوست دارید زمان بیشتری را در کنار او بگذرانید و وقتی در کنارش هستید احساس آرامش می رسید به این ترتیب به مرحله بعد، یعنی «تمایل» می رسید.

بعد از این مرحله «وابستگی» ایجاد می شود یعنی در پی رفت و آمد اجتماعی طوری می شوید که دوست دارید در وقت معین او را ببینید ، با او صحبت کنید و برای هم وقت بیشتری بگذارید ودر صورتی که او را نبینید احساس دلتنگی و کلافگی می کنید ، اگر اینگونه هستید یعنی اینکه به فرد مورد نظرتان وابسته شده اید.

عشق و عاشقی

بعد از وابستگی مرحله دلبستگی پیش می آید یعنی هم حضور فرد برای شما مهم است و هم عاطفه ای نسبت به او پیدا کرده اید. در صورت تداوم مرحله دلبستگی تداوم در موقعیت ها و شرایط مختلف ، هر دو نفر به دوست داشتن طرف مقابل اعتراف خواهند کرد و فرد طوری خواهد شد که هر کاری را برای خوشحالی طرف مقابلش انجام می دهد تا او آرامش داشته باشد.

بنابراین امکاناتی را برای آسایش طرف مقابلش برآورده می کند که در این مرحله افراد به «دوست داشتن عمیق» یا عشق خواهند رسید. این فرایند باید در روابط بین دو جنس که می خواهند به ازدواج ختم شود، شکل بگیرد. 

قبل از عاشقی اینها را بدانید و حتما رعایت کنید

4.3123
این مطلب مفید بود ؟10617
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : عشق
وبگردی