قورباغه چوبی یا قورباغه یخی
قورباغه های چوبی عجیب و غریب ترین نوع قورباغه ها هستند که به شکلی باورنکردنی کاملا یخ میزنند اما به طوز شگفت انگیزی دوباره زنده می شوند .

قورباغه چوبی ؛ قورباغه ای که در زمستان یخ می زند و در بهار دوباره زنده می شود

آیا حقیقت دارد که برخی از قورباغه ها در زمستان یخ میزنند اما زنده می مانند؟ پاسخ مثبت است و شما را به شناخت حقیقت این موجودات هدایت می کند . آب و هوای گرم منجربه جست و خیز قورباغه های نر می شود. اما در زمستان چه اتفاقی می افتد؟ اگر نتوانند زمین را به اندازه کافی حفر کنند که یخ و سرما به آن ها نرسد و یا بقدری خوش شانس نباشند که به آب و هوای گرم تری سفر کنند، یخ میزنند.

خوشبختانه برخی از آن ها تا حد مرگ یخ نمیزنند و اغلب زنده میمانند تا در بهار جفتگیری کنند. چنانچه در این بخش جالب و خواندنی از سرگرمی نمناک خواهیم گفت پنج گونه شناخته شده مقاوم دربرابر یخ زدگی در آمریکای شمالی، قورباغه چوبی و همچنین قورباغه درختی خاکستری است. درپاییز ، این قورباغه ها خود را زیر برگ ها و در کف جنگل دفن میکنند و با عبور از سردترین روزهای سال دوباره به زندگی باز می گردند .

قورباغه چوبی

عجیب ترین قورباغه ای که یخ می زند

راز خلقت و زنده ماندن قورباغه چوبی بعد از یخ زدن

قورباغه ها خونسرد هستند، بنابراین حرارت بدن آن ها با آب و هوای بیرونی در تعامل است. درجه حرارت باید کمی پایین تر از 32 درجه سانتی گراد باشد تا یک قورباغه یخ بزند اما این دوزیستان فقط به بلوک هایی تبدیل نمی شوند، بلکه زنجیره ای از حوادث برای حفاظت از قورباغه در حال انجماد اتفاق می افتد. دقایقی پس از شکل گیری یخ روی پوست، کبد یک قورباغه چوبی به تبدیل قندهای ذخیره شده را که بعنوان گلیکوژن ذخیره کرده بود به گلوکز تبدیل می کند.

این قند از کبد آزاد می شود و از طریق جریان خون به تمام بافت ها انتقال میابد که در آنجا سلول ها را بطور کامل از بین برده یا کاهش می دهد. همانطور که قورباغه یخ زده است، قلبش به پخش گلوکز محافظ در بدن ادامه می دهد اما قلب قورباغه کند و درنهایت متوقف شده و تمامی اندام های بدن از فعالیت می ایستند.

عجیب ترین قورباغه دنیا

قورباغه چوبی یا قورباغه یخی

قورباغه از اکسیژن استفاده نمیکند و درحقیقت مرده بنظر میرسد. در این حالت بیش از 70 درصد آب بدن قورباغه میتواند یخ بزند و به همین ترتیب یک قورباغه میتواند تمام زمستان را زنده بماند. با گرمتر شدن هوا، یخ های قورباغه نیز ذوب می شود. بدن آن ها نیاز به جایگزینی سلول های آسیب دیده دارد و باید بهبود یابند.

دانشمندان هنوز نمیدانند که چه چیزی باعث ضربان دوباره قلب قورباغه پس از یخ زدگی می شود. محققان درحال کشف موادی در ادرار و سلول های قورباغه هستند که علت زند ماندن آن ها در سرما را بفهمند. انسان به این زودی ها نمیتواند از یخ زدگی جان سالم بدر ببرد. مطالعه روی این روش ها ممکن است به حفظ اندام های انسان برای پیوند کمک شایانی بکند.

قدرت باورنکردنی قورباغه چوبی عجیب ترین قورباغه دنیا + عکس

4.2306
این مطلب مفید بود ؟25551
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : قورباغه
وبگردی