لاستیک خودرو
برای مراقبت از لاستیک خودرو فشار باد تایر را هرماه اندازه گیری کنید و آج لاستیک را بررسی کنید که اگر در هوای برفی زیر 5 میلی متر باشد باعث تصادف می شود.

آشنایی با نحوه نگهداری و مراقبت از لاستیک خودرو

یکی از مهم ترین اعضا در خودرو تایر یا لاستیک آن است که باید پیوسته ازنظر شکل و کیفیت مورد توجه قرار گیرد چرا که اگر مشکلی در این بخش بروز کند ، خسارت مالی سنگین و اتفاقات جبران ناپذیری را رقم خواهد زد.

برای بسیاری از رانندگان هنگام خرید تایر پیش می آید که فروشندگان لاستیک های به ظاهر نو اما کهنه را در اختیار آنان قرار می دهند و آنها متوجه آسیب های ناشی از لاستیک های کهنه و به ظاهر نو عرضه شده در بازار نیستند.

تنها 5 درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و 95 درصد دیگر را باد درون لاستیک متحمل می شود.به همین دلیل از لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند و توصیه می کنند برای حفظ ایمنی ماشین و البته خودتان از لاستیک خودرو درست مراقبت کنید و مشکلات آن را بشناسید.

نگهداری از خودرو

چه کارهایی برای مراقبت از لاستیک خودرو انجام دهیم؟

همه چیز درباره لاستیک خودرو و مراقبت های آن

ترکیدن لاستیک های جلو خطرناک تر از ترکیدن لاستیک های عقب است بنابراین همیشه باید سالم ترین لاستیک ها را در چرخ جلو استفاده کرد تا امکان ترکیدن کاهش یابد زیرا اگر لاستیک جلو آسیب ببیند ،در سرعت های بالا احتمال چپ شدن خودرو چند برابر می شود.

لاستیک های جلو، به هدایت قسمت جلویی خودرو می پردازند و بخش اعظم نیروی خودرو در سر پیچ ها را متحمل می شوند و بدین علت بیشتر در قسمت بیرونی آج خورده می شوند

لاستیک های عقب ، نیروهای رانش را تحمل می کنند و به همین دلیل است که از قسمت وسط آج آسیب می بینند.

مراقبت خودرو

مراقبت های لازم از لاستیک خودرو

نحوه مراقبت از لاستیک خودرو

حواستان به سر والو باشد !

کلاهک یا درپوش ها از نفوذ رطوبت یا کثیفی به والو جلوگیری می کند ، بنابراین اطمینان یابید که سروالو روی همه چرخ ها قرارگیرد.به تعمیرکار در زمان تعویض لاستیک یادآوری نمایید برای هر چهار چرخ از والو های نو استفاده کند.

لزوم بررسی فشار باد تایر

فشار باد تایر را ماهانه اندازه گیری کنید زیرا تایرهای کم باد موجب ایجاد گرما و فشار زیادی می شوند که این گرما و فشار سبب کاهش عملکرد تایر خودرو می شود، بنابراین لازم است لاستیک ها براساس دستور خودروساز باد شوند. زمانی که تایرها سرد هستند باد آنها را اندازه گیری کنید و در در فصول گرم سال زود به زود فشار باد تایر را کنترل کنید.

فشار باد تایر

مراقبت از لاستیک خودرو و تنظیم باد آن

چگونگی مراقبت از لاستیک خودرو

اطمینان از عدم وجود رطوبت در پمپ باد

چگونه می توان به بررسی خروج رطوبت از پمپ باد پرداخت؟

ساده ترین روش این است که با ناخن شست، سوزنی را به دریچه خروجی باد وارد کنید ، اگر انگشت شست تان خیس شد، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید چون مخزن باید خشک باشد. رطوبتی که از طریق پمپ باد وارد تایر شود سبب اختلاف فشار و در نهایت سبب فرسودگی و خوردگی کناره های تایر می شود.

پله کردن لاستیک را بررسی کنید

اگر بعد از باد کردن تایر ها متوجه ساییدگی نامسطح و یا پله کردن لاستیک شدید باید به تنظیم دوباره چرخ های خودرو بپردازید . اما ممکن است پله کردن آج ها به علت ترمز یا کمک فنر نامناسب و نیز آسیب داخلی تایربه وجود آید.

پله کردن لاستیک

مراقبت و نگهداری از لاستیک خودرو

مراقبت از لاستیک خودرو برای طول عمر بیشتر

لزوم توجه به آج لاستیک

اگر لاستیک از آج مناسب برخوردار نباشد ، موجب می شود در آب و هوای بارانی در زمان رانندگی ،آب نتواند از زیر لاستیک و لابه لای آج ها به سرعت فرار کند بنابراین اصطکاک لاستیک با سطح جاده کم شود و خودرو در معرض لغزش و سرخوردگی قرار گیرد.

برای رانندگی به هنگام بارش برف ، به حداقل پنج میلی متر آج برای اصطکاک نیاز است و اگر این مقدار کم تر باشد ،احتمال تصادف بالا میرود.

تایرها را بگردانید

اگر می خواهید ساییدگی آج به صورت یکنواخت توزیع شود و عمر تایرها افزایش یابد ، تایرها را بگردانید . اولین چرخش بسیار مهم است پس هر 10 تا 11 هزار کیلومتر، تایرها را به صورت ضربدری با هم عوض کنید.

برگرداندن تایر

ترفندهای مراقبت از لاستیک خودرو 

تکنیک های ماهرانه مراقبت از لاستیک خودرو

چگونه دما، روی باد لاستیک اثر می کند

تایرها در صورت افت و یا بالا رفتن دمای بیرون ، تمایل به تغییر فشار دارند. کاهش شش درجه سانتی گراد از دمای محیط، فشار باد تایر را 500 گرم تا یک کیلوگرم کم می کند.تایرها در هوای گرم فشار زیادی را از دست می دهند.

در تایرهای کم باد استهلاک سریع و عملکرد بد رانندگی رخ می دهد. اگر هوای محل زندگیتان گرم است ، همواره فشار باد تایر را بررسی کرده و در صورت نیاز این کار را انجام دهید.

از تمیز کننده چرخ استفاده کنید

کثیف شدن رینگ های خودرو سبب پوسیدگی لنت های ترمز می شود به طوری که با شست وشوی خودرو لکه های آن پاک نمی شوند و برای پاک شدن نیاز به پاک کننده رینگ دارند.

برخی از تمیز کننده ها برای رینگ های اسپرت مناسب هستند و باقی آنها برای رینگ های فولادی طراحی شده اند .تمیز کننده رینگ های فلزی بستگی به نوع فلز رینگ (آلومینیومی یا کرومی )،فرمول های متنوعی دارند .

با پولیش چرخ از رینگ های فولادی و با استفاده از واکس از رینگ های اسپرت آلومینیومی مراقبت کنید.

تاریخ انقضا لاستیک خودرو

راهکارهای بینظیر مراقبت از لاستیک خودرو

مراقبت از لاستیک خودرو چگونه است؟

به پیچ های چرخ رسیدگی کنید

اگر روان کاری بین رینگ و اکسل صورت نگیرد، سبب خوردگی پیچ ها و مهره ها و در نتیجه گیرکردن آن ها می شود که تعمیر آن ها هزینه زیادی در پی دارد. از یک روان کار ضد گریپاژ بعد از تعویض تایرها استفاده کنید.

با برس سیمی رزوه های پیچ چرخ را تمیز کنید و سپس با روغن پاک کنید. این کار از گریپاژ پیچ ها جلوگیری می کند و نمی گذارد آنها هنگام رانندگی شل شوند.

میزان فرمان را فراموش نکنید

هر 50 هزار کیلومتر باید به تنظیم چرخ ها یا همان میزان فرمان بپردازید. تنظیم نامناسب چرخ سبب فرمان پذیری ضعیف و کوتاه شدن عمر تایرها می شود. اگر فرمان خودرو از حد طبیعی سفت تر است یا خودرو به یک سمت کشیده می شود، در تنظیم چرخها و میزان فرمان مشکل وجود دارد. 

تایر و لاستیک خودرو نیاز به چه مراقبت هایی دارد ؟

415
این مطلب مفید بود ؟123
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن /آ
وبگردی