محمدرضا حیاتی

“محمدرضا حیاتی” گوینده خبر بازنشسته شد

تاریخ انتشار : 2 تیر 1394کد مطلب : 16648زمان مطالعه : 6 دقیقه
“محمدرضا حیاتی” مجری با سابقه اخبار صدا و سیما با 34 سال سابقه فعالیت در رادیو و تلویزیون روز گذشته بازنشسته شد. محمدرضا حیاتی با تایید این خبر از فراز و نشیب های 34 سال اجرا در تلویزیون سخن گفت.

محمدرضا حیاتی گوینده پیشکسوت اخبار پس از 34 سال فعالیت در رادیو و تلویزیون بازنشسته شد.

حیاتی گوینده پیشکسوت اخبار رادیو و تلویزیون که از سال 1360 فعالیت خود را در سازمان صداوسیما آغاز کرده، روز گذشته -اول تیرماه- پس از 34 سال فعالیت متوالی در سازمان صداوسیما به افتخار بازنشستگی نائل آمد.
 
 محمدرضا حیاتی
 
بنا بر این گزارش، این در حالی است که معاونت خبر رسانه ملی طی سالهای اخیر چندین گوینده جوان به بدنه خبری خود تزریق کرده است اما همواره اخبار ساعات مهم نظیر 21 شبکه یک سیما به محمدرضا حیاتی سپرده شده است.
بازنشستگی حیاتی به منزله خداحافظی او از آنتن نیست و طبق نظر محمد سرافراز رئیس سازمان صداوسیما قرار شده این گوینده پیشکسوت فعالیت خود را به صورت پروژه ای با بخش های خبری تلویزیون ادامه دهد.
محمدرضا حیاتی متولد 27 دی 1334 در آبادان یکی از گویندگان قدیمی بخش خبری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. وی دانش آموخته رشته علوم سیاسی است.

انتشار خبر بازنشستگی یکی از مجریان باسابقه تلویزیون، خیلی زود به صدر اخبار پربیننده رسانه ها منجر شد. دیروز اعلام شد که محمدرضا حیاتی، مجری پیشکسوت اخبار تلویزیون دیگر کارمند رسمی صدا و سیما نیست. یادآوری این خبر با انبوهی از خاطرات تلخ و شیرین حافظه مشترک ایرانی ها همراه بود. نام، تصویر و صدای محمدرضا حیاتی، تقریباً در اکثر دوره های مختلف تاریخ معاصر ایرانی با اتفاقات مهم و تاریخی همراه بوده است و حالا بعد از 34 سال فعالیت مستمر در سطح اول اجرای اخبار تلویزیون، او بازنشسته شده است.

حیاتی در گفتگو با تسنیم، خبر بازنشستگی اش را تأیید می کند و می گوید:اگرچه بازنشسته شده ام، اما همچنان در عرصه خبر فعالیت دارم.

موعد بازنشستگی حیاتی البته چند سالی بود که سر رسیده بود، اما فعالیت او در سازمان تمدید می شد. اما امسال ظاهراً آخرین مهلت همکاری او با صدا و سیما به صورت رسمی بود. حیاتی می گوید:با نظر رئیس سازمان صدا و سیما، قرار شده است که کسانی که بازنشست می شوند، با داشتن شرایط همکاری، به همکاری با صدا و سیما ادامه دهند. نظر آقای سرافراز بر بازنشستگی اداری من بود، اما بنا به صلاحدید مدیران سازمان، همچنان به همکاری با صدا و سیما ادامه خواهم داد.

حیاتی در مورد برنامه بعدی کاری خود هم گفت :برای من فرقی نکرده است؛ از لحاظ اداری بازنشسته شدم؛ اما از نظر خبری و گویندگی همچنان در این عرصه هستم.

دوران اجرای حیاتی، با انبوهی از خاطرات تلخ و شیرین و اتفاقات کوچک و بزرگ همراه بوده است. از حیاتی در مورد بهترین و مهترین اخباری که گفته است پرسیدیم و او پاسخ داد:مهمترین و بهترین اخبار پس از انقلاب را از سال 60 به بعد من خواندم، خبرهای خوب و بد زیادی داشتم، اما به نظر من اخبار آزادی خرمشهر، شکسته شدن حصر آبادان، پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ و خبر رحلت امام و انتخاب مقام معظم رهبری به رهبری از شاخص ترین اخبار خوانده شده بوده است.

حیاتی در تمام دوره های تاریخی ایران معاصر همراه بوده است، این اتفاقات مهم طبیعتاً فشار روانی زیادی روی او به وجود آورده است. از او در مورد تأثیرات روانی این اخبار مهم و حیاتی پرسیدیم و او گفت:دوران های خیلی سختی را گذراندیم. در این بیش از سه دهه فعالیت، حوادثی به وجود آمد که شاید همین همکاران ما حاضر نبودند در آن دوران بیایند و گویندگی کنند ولی من به خاطر احساس وظیفه و احساس مسئولیتی که داشتم، در همه دوران ها و تمام عرصه های انقلاب حضور داشتم و هیچ گاه عرصه تلویزیون و گویندگی را خالی نکردم. سخت ترین دوران های کار رسانه ای را گذراندم و کار حتی به تهدیداتی از سوی برخی شخصیت ها هم کشیده شد و بر اثر اتفاقاتی که افتاده بود در برخی از محافل هم نمی توانستم حاضر شوم. یکی از این دوران های سخت انتخابات سال 88 بود که جامعه به شدت ملتهب شده بود، دوران رحلت امام و 8 سال دفاع مقدس هم از نظر امنیتی و اجتماعی و روحی دوران سختی بود.

محمدرضا حیاتی امروز با کوله باری از تجربه بازنشسته می شود. از او در مورد تمهیدات سازمان برای استفاده از تجربیات او پرسیدیم. حیاتی گفت:تمهیدات خاصی برای این منظور انجام نشده است. دانشگاه صدا و سیما و باشگاه خبرنگاران این توانایی را دارند که علاوه بر آموزش برای کارهای گویندگی و بخشهای مختلف از افراد باتجربه این عرصه استفاده کنند ولی متأسفانه تا به امروز از چنین ظرفیتی استفاده نکرده است که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد چنین اتفاقی از سوی مسئولین سازمان صدا و سیما باشیم. بسیاری از آموزشگاه ها هم با من تماس گرفته اند و برای آموزش دعوت کرده اند، اما اصلاً راغب نیستم، چون خروجی مستقیمی ندارد و معلوم نیست که قرار است از این آموخته ها کجا استفاده کنند.

حیاتی یکی از به یاد ماندنی ترین اتفاقات دوران اجرای خود را لطف همیشگی مردم به خودش می داند و می گوید محبت مردم همیشه شامل حالش بوده است.

نسلی که محمدرضا حیاتی به آن متعلق است، نسل پرسابقه ای در اجرای خبر است، نسلی که افرادی مثل قاسم افشار، حسن سلطانی و فؤاد بابان هم متعلق به آن هستند. از حیاتی درباره خاطرات مشترک این نسل پرسیدیم و او گفت:خاطرات من بیشتر با همین دوستانی است که ذکر کردید. ما با هم شروع کردیم و دوران جوانی را با هم سپری کردیم و بیشتر از اینکه کنار خانواده و دوستان باشیم کنار هم بودیم.

این نسل کم کم در حال واگذاری عرصه به نسل جوان تر و جدید تری است. از حیاتی پرسیدیم:"چقدر به این نسل جدید امیدوارید؟" و او پاسخ داد:متأسفانه سیستم گویندگی و اجرا اساساً عوض شده است و بهایی که در دهه 60 به اجرای خبر می دادند خیلی کم تر شده است. آن دوران دوره ای بود که گویندگان ستاره و شاخص می شدند، اما دوستانی که الآن جذب می شوند این ویژگی ها را ندارند و دوستانی که جدید آمدند هیچ گاه ماندگار نشدند. من فکر می کنم سیستم جذب مجری و گویندگی مشکل دارد و باید فکری به حال این سیستم شود و از کسانی  برای جذب مجری و گوینده اخبار استفاده کنند که دیدگاه کارشناسی داشته باشند. الآن نزدیک 10 سالی می شود که هیچ استفاده ای از این عزیزان مجری و گوینده نشده است و این ضعف را همه به خوبی می بینند.

محمدرضا حیاتی دوران 4 رئیس سازمان صدا و سیما را تجربه کرده است. از او در مورد تفاوت های کار کردن در دوران هاشمی، لاریجانی، ضرغامی و سرافراز پرسیدیم و او پاسخ داد:من از دوران محمد هاشمی کارم را شروع کردم و در دوران  لاریجانی و ضرغامی و سرافراز هم بودم. همه من را به عنوان یک گوینده ملی و فراجناحی می شناسند و به همین ترتیب من با همه این آقایان رابطه خوبی داشتم. به نظر من کسی که گوینده رسانه ملی می شود باید یک چهره ملی باشد و بتواند واقعاً یک گوینده مردمی باشد و با تغییر رسانه و مدیران عوض نشود. من هم سعی کردم همین گونه باشم، همیشه در خدمت مردم بودم و برای من همه دوران هایی که ذکر کردید؛ دوران های خوبی بوده است.

سؤال پایانی ما از حیاتی، توصیه های او به مجریان جدید اخبار تلویزیون بود و او گفت:من زیاد اهل توصیه نیستم اما فکر می کنم آدم باید سمت کاری برود که براساس علاقه اش باشد، به خصوص در عرصه رسانه که باید آن را یک خدمت و افتخاری بداند که خداوند به او داده است و نباید به آن از دید مالی و مادی نگاه کند. اگر ارتباط با مردم یکدست و یکدل نباشد، آدم ها خیلی زود از عرش به فرش می آیند. مجریان جوان هم باید همه اینها را مدنظر داشته باشند و بدانند که اول لطف خداوند و سپس لطف مردم است که اهمیت دارد.


در ادامه گفت و گو با محمدرضا حیاتی که از بخش خبری 20:30 شبکه دوم سیما پخش شد را ملاحظه می فرمائید. 

محمدرضا حیاتی گوینده خبر بازنشسته شد

4.359
این مطلب مفید بود ؟518
برگرفته از فارس- /ک
وبگردی