مرگبارترین سیل های جهان

کشته ها و خرابی های مرگبارترین سیل های جهان

تاریخ انتشار : 20 فروردین 1398کد مطلب : 47722زمان مطالعه : 5 دقیقه
در این گزارش با مخرب ترین و مرگبارترین سیل های جهان در طول تاریخ آشنا خواهید شد.

مخرب ترین و وحشتناک ترین سیل های جهان

رکنا:سیل ها یکی از فاجعه بارترین بلایای طبیعی به شمار رفته و مخرب ترین سیل های تاریخ جهان زندگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر خود قرار داده اند.

اغلب قربانیان سیل ها در اثر غرق شدگی جان می بازند اما غرق شدن تنها روش سیل برای گرفتن جان افراد نیست بلکه گرسنگی ناشی از قحطی و نیز بیماری هایی که از طریق انتشار آلودگی ها پس از وقوع سیل شایع می شوند نیز قربانیان بسیاری در طول تاریخ گرفته اند. 

مرگ و میرهای ناشی از سیلاب ها در سراسر جهان و در طول تاریخ به ویژه در مناطق مستعد وقوع سیل رایج بوده است و مرگبارترین سیل های تاریخ جهان ویرانی ها و هرج و مرج های بسیاری را در مناطق تحت تاثیر خود بر جای گذاشته اند. 

سیلاب ها می توانند به کلی اکوسیستم منطقه را تخریب کرده، اقتصاد منطقه را نابود ساخته و جوامع پیشرفته را در مدت زمان کوتاهی به کلی از بین ببرند.

سیل مرگبار

 در ادامه فهرستی از "مخرب ترین سیلاب های تاریخ جهان" به نقل از سایت اطلاعاتی "رَنکِر" آورده شده که یادآور خشم طبیعت برای بشریت است: 

سیل 1931 رود یانگ تسه 

مکان:چین 

تاریخ:18 اوت 1931 میلادی 

تلفات:حدود 3.7 میلیون نفر 

سیلاب رود "یانگ تسه" در چین یکی از بدترین بلایای طبیعی تاریخ بشریت شناخته می شود که از لحاظ تعداد قربانیان نیز بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است. پس از یک دوره بارندگی های شدید این رودخانه که جمعیت زیادی را در کنار خود سکونت داده بود، طغیان کرده و با در بر گرفتن حدود 1295 کیلومتر مربع از مساحت خشکی های اطراف خود، نیم میلیون از جمعیت ساکن در کناره خود را مجبور به تخلیه فوری کرد. 

با این وجود آب، کشنده ترین عامل در این حادثه طبیعی نبود بلکه بیشترین مرگ و میرها به دلیل بحران غذایی و شیوع بیماری ها پس از وقوع سیل رخ داد. دولت چین به دلیل درگیری در جنگ های داخلی قادر به کنترل این بیماری ها نبود. 

سیل 1887 رود زرد 

مکان:چین 

تاریخ:28 سپتامبر 1887 میلادی 

تلفات:900 هزار نفر 

"خوانگ خه" که با نام رود «زرد» شناخته می شود از لحاظ تاریخی، مرگبارترین رود جهان محسوب می شود. این رود هم چنین به دلیل قربانیان زیادی که از میان جمعیت محلی اطراف خود گرفته، لقب "اندوه چین" را نیز به خود اختصاص داده است. این رود 4828 کیلومتری از کوه های "چینگهای" چین منشا گرفته و در سراسر شمال چین راهی پر پیچ و خم را طی می کند. 

در سپتامبر سال 1887 میلادی، بارندگی های شدید موجب طغیان آب از سدی شد که بر سر راه این رودخانه برای محافظت از مردم محلی ساخته شده بود. طغیان این سد موجب زیر آب رفتن حدود 129 هزار و 500 کیلومتر مربع از مناطق اطراف آن، آوارگی دو میلیون نفر و کشته شدن 900 هزار نفر در یک چشم به هم زدن شد. 

همچنین قحطی و بیماری های پس از سیلی که یکی از بدترین بحران های انسانی در طول تاریخ شمرده می شود، جان بسیاری را در مناطق سیل زده چین گرفت. 

سیل 1938 رود زرد 

مکان:چین 

تاریخ:ژوئن 1938 میلادی 

تلفات:500 تا 800 هزار نفر 

در حالی که بیشتر سیل ها از بلاهای طبیعی شمرده می شوند، سیل سال 1938 میلادی رود «زرد» چین یک اقدام عمدی جنگی بود. چینی ها با تعرض ژاپنی ها و جنگی مواجه شده بودند که ممکن بود امپراطوری هزاران ساله آن ها را به نابودی بکشاند. 

در همین خلال یک فرمانده نیروی دریایی چینی فرمان تخریب سیستم سدبندی این رودخانه را صادر کرد. این عمل موج عظیمی از آب را آزاد کرد که می توانست برای 9 سال در سراسر کشور منتشر شود. این اقدام هم چنین مخرب ترین حمله زیست محیطی هم از نظر تخریب محیط زیست و هم از نظر گرفتن جان انسان ها شمرده می شود. 

چهار میلیون نفر در این سیلاب ها مجبور به تخلیه و ترک خانه های خود شدند. آب سیل تا سال 1947 میلادی، سال ها پس از شکست ژاپنی ها جمع آوری نشد. دولت چین نقش خود را در وقوع این سیل تا سال 1945 میلادی که خبر آن منتشر شد، تکذیب می کرد. 

سیلاب سال 1975 سد بنچیائو 

مکان:چین 

تاریخ:8 اوت 1975 میلادی 

تلفات:171 تا 230 هزار نفر 

سد بنچیائو واقع در رودخانه "رو" در شب هشتم اوت سال 1975 میلادی شکسته شد. طوفانی عظیم که یکی از شدیدترین طوفان های تاریخ آن منطقه به شمار می رفت، بارشی بی سابقه برای منطقه به همراه داشت. گزارش های به جا مانده از این طوفان حاکیست شدت طوفان به حدی بوده که منجر به سقوط پرندگان محلی در حال پرواز شده و لاشه پرندگان بسیاری سطح زمین را پوشانده بوده است. میزان بارش این منطقه تنها در یک روز به بیش از میزانی که طی یک سال به طور معمول بارش دارد، رسید و این میزان برای سد بنچیائو بیش از حد به حساب می آمد. 

شکسته شدن سد یک موج بلند 6 متری را به سراسر منطقه فرستاد. هم چنین شکستن سد بنچیائو منجر به زنجیره ای از واکنش های دیگر در منطقه و شکسته شدن 62 سد دیگر شد. سیل ناشی از شکسته شدن این سدها فاجعه آمیز بوده و منجر به ایجاد قحطی و شیوع بیماری های عفونی در منطقه شد. همچنین گزارش هایی وجود دارد مبنی بر این که مردم سیل زده برای زنده ماندن مجبور به خوردن لاشه حیوانات شناور روی آب بودند که به همراه جریان رودخانه آورده شده بود. 

تاسف بارترین بخش این اتفاق اما آن است که این فاجعه به دلیل خطای انسانی رخ داده بود. یک متخصص آب شناسی که روی پروژه سد بنچیائو کار می کرد، پیش از وقوع این سیل به مافوق های خود نسبت به نقاط ضعف متعدد و نقص در طراحی این سد اطلاع داده بود. این متخصص حتی راه حل هایی برای حل این مشکلات پیشنهاد داده بود اما توصیه هایش مورد توجه قرار نگرفته بود. 

سیلاب سال 1935 رود یانگ تسه 

مکان:چین 

تاریخ:سال 1935 میلادی 

تلفات:145 هزار نفر 

حدود 70 تا 75 درصد از سیلاب های چین از رود یانگ تسه که بلندترین رود این کشور است، نشات می گیرند. دهه 1930 میلادی را می توان دهه ای بسیار سخت برای ساکنان حاشیه رود یانگ تسه دانست چرا که این دهه شاهد دو مورد از بدترین و شدیدترین سیل های تاریخ بشر بوده است. اگرچه سیل سال 1935 میلادی رود یانگ تسه به شدت و وخامت سیل این رود در سال 1931 میلادی نبود اما داغ طغیان اخیر این رود هنوز بر دل ساکنان حاشیه آن تازه مانده بود. سیل سال 1935 رود یانگ تسه زندگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داد و جان دست کم 145 هزار نفر را نیز گرفت. قحطی و شیوع بیماری ها در پی این سیل رواج یافت و این دو عامل، مسوول مرگ بیشتر قربانیان سیل محسوب می شدند. 

سیل سال 1971 هانوی و دلتای رود قرمز 

مکان:ویتنام شمالی 

تاریخ:1 اوت 1971 میلادی 

تلفات:حدود 100 هزار نفر 

سیل سال 1911 جیانگسو و آن هوئی 

مکان:چین 

تاریخ:16 می 1911 میلادی 

تلفات:بیش از 100 هزار نفر 

سیل سال 1949 گواتمالای شرقی 

مکان:گواتمالا

 تاریخ:27 سپتامبر 1949 میلادی 

تلفات:40 هزار نفر 

سیل سال 1954 رود یانگ تسه 

مکان:استان هوبئی چین 

تاریخ:ژوئن و سپتامبر 1954 میلادی 

تلفات:بیش از 30 هزار نفر 

سیل سال 1974 بنگلادش 

مکان:بنگلادش 

تاریخ:آوریل و ژوئن 1974 میلادی 

تلفات:28 هزار و 700 نفر 

سیل و گِلرود سال 1999 وارگاس 

مکان:ایالت وارگاسِ ونزوئلا 

تاریخ:دسامبر 1999 میلادی 

تلفات:بین 10 تا 30 هزار نفر

انتهای پیام/م

کشته ها و خرابی های مرگبارترین سیل های جهان

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
وبگردی