زیبا بروفه

مهاجرت زیبا بروفه و برادرش به یک جزیره + تصاویر

تاریخ انتشار : 17 دی 1394کد مطلب : 25260زمان مطالعه : 9 دقیقه
زیبا بروفه مدتی است به همراه همسر و برادرش به جزیره ای در خلیج فارس مهاجرت کرده تا از هیاهوی شهر به دور باشد.

گفتگوی جذاب با زیبا بروفه و برادرش

زیبا بروفه حرفه بازیگری را با فیلم شب روباه به کارگردانی همایون اسعدیان آغاز کرد. او همسر پیام صابری چهره پرداز و بازیگر است و هم اکنون ساکن کیش است و کیش وند محسوب می شود.
در یک روز زیبای پاییزی مهمان زیبا بروفه و برادرش میلاد شدیم و از او درباره کم کاری اخیرش در دنیای تصویر، علاقه اش به زندگی در جزیره کیش، دلتنگی هایش برای سینما و ارتباطش با برادر کوچکش گپ و گفت داشتیم.

من بازیگرم نه کارمند!
من از ابتدای ورودم به سینما آدم منصفی بودم. خیلی دلی کار کردم و هرگز توقع دستمزدهای آنچنانی نداشتم. طی این یکی دو سال اخیر چندان پیشنهاد دلچسبی نداشتم. شاید هم خیلی پرتوقع عمل کردم و مدام منتظر پیشنهادی بهتر ماندم. دوست ندارم به صرف دیده شدن و نقش بازی کردن کاری را قبول کنم؛ این برایم خوشایند نیست. برایم مهم است اگر کار می کنم خودم نقش را دوست داشته باشم چون اگر نقشی را دوست نداشته باشم نمی توانم مانند کارمند عمل کنم و نقش را بازی و پولم را دریافت کنم و تمام.

خیلی زود به شهرت رسیدم
من در سنین خیلی جوانی و درست زمانی که تنها یک ماه بود کار بازیگری را شروع کرده بودم، به شهرت رسیدم. سریال «مجید دلبندم» آنقدر بین مردم محبوب شد که همه مرا به چهره و نام در کوچه و خیابان می شناختند. همین موضوع باعث شد کمی توقعم بالا برود و پیشنهادهای مختلف را رد می کردم. پیشنهاد ها به حدی زیاد بودند که فرصت نمی کردم همه شان را بخوانم.

جالب اینکه گاهی وقتی فیلم یا سریالی می دیدم، حس می کردم چقدر داستان آن آشناست و تازه یادم می افتاد که فیلمنامه را قبلا خوانده ام و نقشی در آن فیلم یا سریال به من هم پیشنهاد شده بوده. با این اوصاف برایم خوشایند نیست پس از چند سال دوری از سینما با نقشی که دوست ندارم به دنیای بازیگری بازگردم.

دستمزد پایین تر از حد معمول توهین به بازیگر است
در مقوله دستمزدهای سینما یک حداقل و یک حداکثری وجود دارد. وقتی میزان دستمزد پیشنهادی از حداقل پایین تر باشد، توهین آمیز است. مردم از دستمزدهای آنچنانی عده اندکی از بازیگران می شنوند و می خوانند و فکر می کنند ما بازیگران آدم های خیلی پولداری هستیم اما الان شرایط به گونه ای شده که وقتی پیشنهاد کاری به من داده می شود، دستمزدش با دستمزد کارهایم در 10سال پیش برابری می کند یا حتی کمتر است! جالب اینکه اگر به تهیه کننده اعتراض کنیم، به راحتی همکارانی را که با نصف همان دستمزد هم حاضر به کار کردن هستند، جایگزین می کنند یا حتی کسانی را دعوت می کنند که حاضرند بدون دریافت دستمزد کار کنند.

زیبا بروفه و برادرش

زیبا بروفه و برادرش میلاد


من به عنوان یک بازیگر تابه حال طلب دستمزد غیر متعارف نکرده ام. انتظار دارم به اندازه زحمتی که می کشم، به من دستمزد داده شود. اتفاقا هفته گذشته یکی از کارگردانان جوان و خوش آتیه کشورمان به من پیشنهاد بازی در فیلم سینمایی شان را داد ولی رقم پیشنهادی به حدی کم بود که من ترجیح دادم قبول نکنم چون این مبلغ بسیار کمتر از زحمتی است که باید برای انجام کار بکشم. این روزها مردم مرا هر جا می بینند از کم کاری ام می پرسند. این نشان می دهد آنها دوست دارند چهره های شناخته شده را ببینند. من هم دوست دارم به میزان تجربه و سابقه ای که در سینما و تلویزیون دارم، دستمزد دریافت کنم.

بازیگری را مدتی مسکوت گذاشتم
شاید عده ای فکر کنند قهر یا لجبازی می کنم اما من فقط خواستم به خاطر شرایط بد سینما و تلویزیون مدتی این کار را مسکوت بگذارم تا شاید اوضاع بهتر شود. من در کیش زندگی می کنم.البته خانه و زندگی ام در تهران است ولی مدتی از سال را در کیش ساکن هستم.جالب اینکه همین بهانه ای شده است تا برخی دوستان بگویند «دوست داشتیم در فیلم مان بازی کنی ولی تو که تهران نیستی!» همه مان بازیگرانی را می شناسیم که در خارج از کشور زندگی می کنند و فقط برای بازیگری به ایران می آیند. خوشبختانه در این دوره و زمانه ارسال فیلمنامه فقط با یک لپ تاپ و اتصال به اینترنت که همه دارند، میسر است.

همه نقش هایم را عاشقانه بازی کرده ام
بازیگری را به این دلیل انتخاب کردم که بتوانم در نقش آدم های مختلف ظاهر شوم و این برایم بسیار راضی کننده و جذاب است. شاید برای تان جالب باشد بگویم من هر وقت نقشی را قبول می کردم، آنقدر درگیر آن می شدم که همسرم به من می گفت:« من الان با ریحانه (شخصیت اصلی سریال ریحانه) زندگی می کنم.» همه نقش هایی که بازی کرده ام با عشق همراه بوده است. حتی نقش هایی بوده که موقع فیلمبرداری خیلی اذیت شدم اما همچنان نقش را عاشقانه و با حوصله ایفا کرده ام چون معتقد بودم مخاطب این حق را دارد که همیشه و تحت هر شرایطی بهترین را برایش ارائه دهم.

دغدغه ام تنها بازیگری است و شغل دیگری ندارم
دوست خبرنگاری چند روز پیش به من گفت« فکر می کنم شما چون شغل های دیگری دارید، بازیگری را کنار گذاشته اید». در حالی که من هیچ شغل دیگری جز بازیگری نداشته و ندارم. دغدغه من تنها بازیگری است. وقتی شما را به عنوان بازیگر و با نام بشناسند، می توانید وارد هر بیزینس یا شغلی بشوید چون به هرحال نام تان باعث جلب توجه می شود و به سود شرکت یا بیزینس خواهد بود و در شروع هر کاری روبه جلو هستید اما من هرگز چنین کاری نکرده ام و دوست هم ندارم وارد حرفه دیگری جز بازیگری شوم.

بودن در کنار همکارانم حس خوبی دارد
چند شب پیش به مراسم افتتاحیه فیلم «چهارشنبه 19 اردیبهشت» به کارگردانی آقای وحید جلیلوند دعوت شدم و پس از مدت ها در جوی کاملا سینمایی قرار گرفتم. بودن در کنار دوستان سینماگر و همکارانم حس بسیار زیبایی داشت و به شدت من را برای بازیگری و حضور در این جو دلتنگ کرد. بودن در کنار دوستان و همکارانی که با آنها وجه اشتراک زیادی داشته و دارم، برایم شادی بخش و خوشایند بود و با خودم گفتم :«زیبا چه خوب است باز هم در کنار دوستانت باشی و از بودن در فضای سینما لذت ببری.»

کیش زیباترین جای جهان است
زمان فیلمبرداری سریال «موج و صخره» ما سه ماه در کیش فیلمبرداری داشتیم. هتل ما در غرب این جزیره و نزدیک به بخش بومی نشین و دور از مراکز تجاری و تفریحی بود. در این منطقه سکوت و آرامشی وجود داشت که قبلا تجربه نکرده بودم. وقتی کار فیلمبرداری تمام شد، با همسرم جایی را تهیه کردیم و برای مدتی دیگر در کیش ماندیم. در این مدت حس خیلی خوبی داشتم. فکرکردم چقدر زندگی این جا جریان دارد. نه از دود خبری بود و نه از ترافیک و همه جا پر بود از گل های کاغذی زیبا ،دریای آبی و... . این جزیره و زندگی در آن لذت بخش است و من آرامشم را مدیون کیش هستم و این منطقه برایم زیباترین جای دنیاست.

زیبا بروفه و همسرش

زیبا بروفه و همسرش پیام صابری


با برادرم 14 سال اختلاف سنی دارم
زیبا بروفه:من و میلاد 14سال اختلاف سنی داریم و من خوب به یاد دارم وقتی میلاد به دنیا آمده بود من پوشکش را عوض می کردم. (می خندد) وقتی بزرگتر شد از او مراقبت می کردم، به حمام می بردمش و غذایش را می دادم؛ خلاصه در حقش مادری کرده ام.

میلاد بروفه:اختلاف سنی من با مادرم زیاد است؛ به همین خاطر ارتباطم با زیبا خیلی نزدیک است. حرف هایی که شاید نتوانم به مادرم بگویم به راحتی با زیبا مطرح می کنم. زیبا واقعا برایم مانند یک مادر است.

با همه اعضای خانواده ام دوستم
میلاد بروفه:شاید ارتباطم با خواهرم به واسطه شغل و زندگی اش در کیش کمتر از سابق باشد اما زمان هایی که در کنار هم هستیم ارتباطی قوی داریم و آن زمان را به کارهای دیگر اختصاص نمی دهیم. من خواهر کوچک ترم را بیشتر از زیبا می بینم اما نوع ارتباطی که با زیبا دارم متفاوت است.

زیبا بروفه:من هرگز احساس نکرده ام از میلاد بزرگترم و همیشه سعی کرده ام میلاد هم این حس را نداشته باشد و ارتباط مان دوستانه باشد. من حتی با پدر و مادرم هم به همین شکل ارتباط را دارم و سعی می کنم با آنها هم دوست باشم.

میلاد بروفه:کلا زیبا این توانایی را دارد که با افراد در هر سن و سالی ارتباط برقرار کند و دوست باشد.

بینی مان را عمل نکرده ایم

زیر همه عکس هایم در اینستاگرام می نویسند که من بینی جراحی کرده ام یا پروتز لب و گونه گذاشته ام. برخی می نویسند:« این خانم همه صورتش را عمل کرده و دیگر جای غیرعملی ندارد ». (می خندد) بامزه اینکه یکبار عکسی از میلاد در صفحه ام گذاشتم و یکی از کاربران نوشته بود:« برادرش هم بینی اش را عمل کرده.» درحالی که نه من و نه برادرم هرگز جراحی زیبایی نداشته ایم. همان موقع به شوخی به میلاد گفتم به جمع ما خوش آمدی. (می خندد)

میلاد صبور و آرام است

زیبا بروفه:میلاد بسیار صبور، آرام و ملاحظه کار است و از کودکی هم همینطور بوده. خوب به یاد دارم یکبار وقتی فقط چند ماهه بود در آغوش گرفته بودمش و در آشپرخانه می چرخیدم. تا اینکه به سمت اجاق گاز رفتم و بدون آنکه متوجه باشم دست میلاد به ظرف روغن داغ خورد و سوخت اما این بچه که فقط چند ماه داشت نه جیغ و داد کرد و نه گریه بلند. به صورتش نگاه کردم، دیدم فقط بغض کرده و آرام گریه می کند.

یکبار هم وقتی چهار ساله بود و در پارکینگ خانه سه چرخه سواری می کرد زمین خورد و چانه اش پاره شد؛ به شکلی که همه لباسش خونی شده بود. من و مادرم حسابی هول شدیم و به سمتش دویدیم اما میلاد بااینکه درد زیادی داشت برای اینکه من و مادرم نترسیدم به خون روی لباسش اشاره کرد و گفت:« چیزی نیست، هیچیم نشده، اینا ربه ». (می خندد)

در کل برادرم صبور است و به نسبت سن و سالی که دارد همیشه بسیار پخته و عاقلانه عمل می کند. میلاد بچه مثبت خانواده ماست. (می خندد)

تفریحات ما در کیش

میلاد بروفه:ما تفریحات مشترک زیادی داریم و اغلب این تفریحات ما هم در کیش است. در این جزیره پیاده روی و دوچرخه سواری می کنیم. بهترین زمان هردوی مان همان بودن در کیش و تفریحات این جزیره است.

زیبا بروفه:کلی هم برای هم برنامه ورزشی می نویسیم. من مربی می شوم و برای میلاد برنامه ریزی می کنم یا میلاد زنگ می زند و می گوید:« امروز باشگاه رفته ای؟ چرا نرفتی؟ حتما برو ». (می خندد)

سفر جذاب ما به لار

زیبا بروفه:نوروز سال گذشته برای حضور در یک برنامه به شهر لار دعوت شدم. همسرم پیام نمی توانست مرا همراهی کند و از میلاد خواستم کنارم باشد. این سفر برای هر دوی ما خیلی خاطره انگیز شد.

استقبال مردم به حدی بود که در بدو ورود به شهر ترسیدیم. (می خندد) تمام میدان اصلی شهر پر از موتورسوار بود و مردم برای گرفتن عکس به سمت مان می آمدند. همه لطف داشتند اما میزان جمعیت آنقدر زیاد بود که باور نمی کردیم.

عکسهای زیبا بروفه و برادرش

عکس زیبا بروفه و برادرش

 

میلاد بروفه:من آن روز حکم بادیگارد را برای زیبا داشتم. (می خندد) آن سفر برای هردوی ما خیلی پر خاطره شد. محبت مردم لار را فراموش نمی کنیم.

زیبا، مشاور من است

میلاد بروفه:من همیشه سعی می کنم مشکلاتم را خودم حل کنم. نه اینکه از مشورت خوشم نیاید اما دوست دارم تا حد امکان عزیزانم را نگران نکنم اما اگر مشکل خاصی در زندگی داشته باشم یا نیاز به مشورت احساس کنم، اولین کسی که با او تماس می گیرم حتما زیباست.

وقتی زیبا راه حلی را پیش پایم می گذارد خیالم راحت می شود و دیگر به چیزی فکر نمی کنم. تابه حال هم همه مشورت هایم با خواهرم نتیجه مثبت داشته است.

چرا بازیگر نشدی؟

میلاد بروفه:اولین سوالی که هرکس وقتی می فهمد زیبا خواهر من است می پرسد این است که « چرا به واسطه خواهرت وارد عالم بازیگری نشدی ؟» راستش من پشت صحنه خیلی از کارهای زیبا با پیام رفته ام، شغل بازیگری را از نزدیک دیده ام، می دانم کار خیلی سختی است و دوست ندارم به صرف اینکه خواهرم بازیگر است وارد این شغل شوم. البته انکار نمی کنم که برایم جذاب است.

زیبا بروفه:حالا هم دیر نشده. (می خندد)

ویژگی بارز زیبا مهربانی است

میلاد بروفه:هرشخص یک ویژگی بارز دارد و ویژگی بارز خواهرم زیبا، مهربانی اش است. زیبا بی چشمداشت به دیگران محبت می کند. تابه حال هیچ دلخوری از خواهرم نداشتم و فکر نمی کنم کسی هم از او رنجیده باشد. وقتی اسم هر شخصی را می شنویم تداعی کننده یک صفت است و من پس از شنیدن اسم زیبا بلافاصله به یاد صفت مهربانی می افتم.

مهاجرت زیبا بروفه و برادرش به یک جزیره + تصاویر

3.747
این مطلب مفید بود ؟3512
برگرفته از مجله زندگی ایده آل - / ک
برچسب :
وبگردی