تغییرات بدن بعد از زایمان
زایمان یک اتفاق بسیار زیبا و شگفت انگیز در زندگی مادران است که با تغییرات و اتفاقات زیادی برای بدن همراه میباشد مادران عزیز باید “بعد از زایمان” این نکات را رعایت کنند.

10 اتفاق عجیب که بعد از زایمان برای بدن رخ می دهد

شما 9 ماه گذشته را به پرورش یک انسان در درون خود گذرانیده اید - یک فراآیند باور نکردنی، متحول و هیجان انگیز .به طور جدی:شما یک بدن انسان را با بدن خود رشد دادید! و آن نیاز به تغییر زیادی دارد. کودک شما نیاز به رشد دارد، بنابراین عضلات شکم شما کش میابد و به او این اجازه را می دهد ؛ کودک شما باید به نحوی خاص بیرون بیاید، بنابراین لگن های شما برای جابجایی آن گسترش می یابد ، کودک شما نیاز به تغذیه دارد، بنابراین بدن شما جفت را تشکیل می دهد همه آنها بسیار شگفت انگیز هستند اما این مختص دوران بارداری و زایمان است . تغییرات سریع بارداری قطعا پس از زایمان به سرعت کاهش می یابد و بدن شما در نهایت احساس می کند که به حالت طبیعی باز گشته است، اما بعد از چند لحظه تغییرات بیشتری به وجود می آید تغییراتی که در این بخش از نمناک تحت عنوان تغییرات بدن زنان بعد از زایمان به آنها خواهیم پرداخت.
 
کاهش وزن بعد از زایمان
بدن بعد از زایمان چه تغییراتی میکند؟
 

تغییرات بدن بعد از زایمان

1.سینه های شما بزرگتر از حد معمول میشود:
(حتی بیشتر از بارداری، ) پس از زایمان، هورمون های شما یک پیام به سینه ها ارسال می کنند، که زمان شروع تولید شیر برای تغذیه کودک شما فرا رسیده است ؛ برای چند روز اول، شیر کولوستروم تولید میکند ، ماده ای به شدت مغذی و غلیظ که از شیری که بعدا به وجود می آید، غلیظ تر و زرد تر است، مخلوط شده با آنتی بادی های ضروری و ایمونوگلوبولین ها، کولوستروم چیزی است که کودک شما بعد از تولدش نیاز به آن دارد.
بسیار شگفت انگیز است، ضد باکتری و محافظت کننده در مقابل ویروس ها و همچنین دارای اثر ملین کننده ملایمی نیز میباشد که به کودک کمک می کند اولین مدفوع خود را انجام دهد ، بعد از دو یا سه روز، شیر شما و سینه هایتان بسیار بزرگتر و سفت تر خواهد شد و به احتمال زیاد باعث ناراحتی شما می شوند، اما پرستاری کودک شما اغلب بهترین راه برای کاهش درد است (همچنین اجازه می دهد بدن شما شروع به تنظیم مقدار تولید شیر کند). پک های سرد نیز میتوانند به شما کمک کنند.
 
 
2.بعد از زایمان طبیعی واژن به مدت چند روز (تا یک هفته)  متورم و کبود می شود:
ممکن است کمی غیر معمول باشد اما کاملا طبیعی است - شما می توانید از کمپرسهای سرد استفاده کنید تا به کاهش التهاب کمک کنید ،از لباس زیر طبیعی و پد های طبیعی در صورت امکان استفاده کنید. دراز کشیدن به جای نشستن به کبودی ها کمک می کند و دراز کشیدن به طرفین بیشتر به از بین بردن درد کمک میکند تا دراز کشیدن به روی کمر ؛ ممکن است نشستن بر روی یک کوسن راحت تر از نشستن روی صندلی های سخت باشد.

کاهش وزن بعد از زایمان

3. وزنتان یکباره کم می شود:
در طول هفته اول پس از تولد، شما احتمالا بین چهار تا شش پوند وزن آب خالص را از دست خواهید داد این نتیجه افزایش ادرار و تعرق زیاد است. اگر شیر دارید، می توانید انتظار داشته باشید وزن بیشتری را از دست بدهید. پرستاری بیش از 300-500 کالری اضافی را در روز می سوزاند در حالی که احتمالا شما مجبور به جبران انرژی اضافی می شوید، هنوز هم احتمالا وزن خود را در نتیجه تغذیه با شیرتان کاهش دهید.
 
تغییرات بدن بعد از زایمان
علت کاهش وزن بعد از زایمان چیست؟

بعد از زایمان چه باید کرد

4.رحم شما منقبض خواهد شد:

رحم شما بعد از زایمان شروع به منقبض شدن می کند (تغذیه با شیرتان می تواند این روند را سریعتر کند) و گاهی اوقات می تواند دردناک باشد همانند درد شدید قاعدگی. استفاده از کمپرس های گرم برای تسکین ناراحتی و درد مفید است و یا میتوانید از دکتر مامای خود در مورد مسکن هایی که برای تغذیه با شیر مادر ایمن هستند (اگر به بچه شیر میدهید) بپرسید. شما هنوز هم به نظر می رسد که پنج یا شش ماهه ، باردار هستید - به راحتی بر روی پای خودتان راه بروید و زمان بدن خود را تنظیم کنید، بعد از آن که نه ماه پف بدن شما گرفته شد برای رشد کودک! اگر شما شیردهی دارید آن منبع های چربی اضافی را که داشتید، مفید خواهند بود و به تغذیه کودک کمک میکنند.

5.تجربه خونریزی دارید، چه با زایمان طبیعی، و چه سزارین:
پس از تولد، تقریبا یک هفته به شدت خونریزی می کنید. این روش بدن شما برای پاکسازی شما از هرگونه لخته و خون است - به بیان دیگر، این کاملا طبیعی است T ایده خوبی است که برخی از پد های بهداشتی طبیعی را در هنگام رفتن به بیمارستان به دلیل خونریزی شدید برای چند روز اول استفاده کنید. از تامپون ها تا زمانی که از پزشک خود مجوزش را نگرفته اید، استفاده نکنید (معمولا در شش هفته چکاپ) و معمولا می توانند باعث عفونت شوند. برای هفته اول یا بیشتر، خونریزی مکرر و سنگین و به رنگ قرمز روشن خواهد بود پس از آن، به رنگ قهوه ای زنگ زده تبدیل میشود و سبک تر و کمتر می شوند. اگر متوجه لخته های بزرگ شدید (بزرگتر از از یک چهارم)، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است در معرض خطر خونریزی پس از زایمان قرار داشته باشید.
 
مراقبتهای بعد از زایمان
علت خونریزی شدید بعد از زایمان
 

مراقبتهای بعد از زایمان

6.لگن شما ممکن است نیاز به توجه داشته باشد:
بارداری و زایمان کار زیادی از لگن شما میکشدT شما ممکن است پس از زایمان متوجه شوید که به طور تصادفی نشتی ادرار داشته اید چیزی نیست که باعث خجالت شود و با تمرینات منظم به لگن کمک خواهد کرد تا این مشکل را رفع کند. سعی کنید زمان کمتری را بایستید و بیشتر اوقات در حالت نشسته باشید یا حتی دراز کشیده (میدانیم که در گفتار راحت است تا انجام) و توصیه های پزشکانتان را قبل از اینکه به ورزشگاه بروید و یا کفش های خود را بپوشانید، گوش کنید و به آنها عمل کنید- ورزش کردن دقیقا بعد از بچه دار شدن میتواند کمی بلند پروازی باشد.
 
7.شکم شما برای دو هفته اول پس از تولد (و احتمالا طولانی تر) متورم و باد کرده خواهد بود، زیرا تا حد زیادی برای جابجایی نوزادتان گسترش یافته بود:
تغذیه نوزاد با شیرتان کمک می کند تا پوستتان سفت شود و به همان ترتیب رحم شما منقبض شود، و شکم شما به حالت عادی خود باز گردد. یک رژیم غذایی سالم کمک می کند، و هنگامی که شما از پزشک خود اکی و رضایت را دریافت کردید، میتوانید با ورزشی ملایم، عضلات خود را به جای اولشان بازگردانید.
 
8.موهایتان ممکن است درخشش خود را از دست بدهند.
یکی از عوارض جانبی بیولوژیکی بارداری، ضخیم تر و و پر تر شدن موهاست اما به طور کلی، این پاداش فقط برای دوره حاملگی طول می کشد و ممکن است موهای خود را در چند ماه پس از تولد نوزادتان از دست بدهید نگران نباشید، شما در حال کچل شدن نیستید - در نهایت موهایتان نازک میشوند و به حالت عادی برمی گردند ؛ به یاد داشته باشید همیشه از مواد آرایشی و بهداشتی ارگانیک و طبیعی در دوران بارداری و شیردهی استفاده کنید - مواد تشکیل دهنده می توانند وارد جریان خون شوند و کودک یا نوزادتان را مبتلا کنند. با گذشت زمان و برگشت به کار، رحم شما 15 بار سنگین تر از اندازه قبل از حاملگی شما میشود و آنچه بالا میرود، باید پایین بیاید.
 
اولین رابطه جنسی بعد از زایمان
تغییرات بدن در دوران شیردهی

اولین رابطه جنسی  بعد از زایمان

9.بخیه های شما نیاز به مراقبت دارند:

اگر بخیه های پرینال داشتید، آنها را با حمام کردن در نمک یا آب گرم تمیز نگه دارید (با مواد برای حمام کردن نشورید چون باعث عفونت میشوند).شما ممکن است لباس زیر در خانه نپوشید تا ناراحتی و درد را کاهش دهد ؛ این روزها، اغلب بخیه های پرینال محلول میزنند، بنابراین شما لازم نیست آنها را بکشید. رابطه جنسی پس از بخیه زدن ممکن است کمی دردناک یا ناراحت کننده باشد پس به آرامی، از مقداری روان کننده استفاده کنید و اگر نمی خواهید دوباره باردار شوید، از راه های پیشگیری از بارداری خود استفاده کنید. در برخی موارد این یک افسانه است که شیردهی یک ضد بارداری است، شما قطعا می توانید باردار شوید در حالی که به نوزادتان شیر میدهید!.اگر شما زایمان سزارین داشته اید، جای زخمتان پف کرده، کمی بلند شده و کمی تیره تر از پوست اطرافش شده است،مراقب هر نشانه ای از عفونت باشید - قرمزی، پوست ملتهب به شما می گوید - و زخم را با آب گرم و صابون ساده تمیز کنید برای جلوگیری از عفونت اجازه دهید زخم با هوا خشک شود. 

افسردگی بعد از زایمان

10.احساسات شما ممکن است در هفته های پس از تولد شکننده باشد:

مطالعات تخمین می زنند که تا 80 درصد از مادران پس از زایمان احساس ناراحتی و تحریک پذیری زیادی می کنند و این کاملا قابل درک است - بدن شما، خانه شما، زندگی شما تغییرات رادیکالی زیادی در یک دوره زمانی کوتاه انجام داده است برای اکثر زنان، این احساس پس از ده روز به شدت کاهش می یابد اگر این احساسات برای شما همچنان ادامه پیدا کند، حتما فوری به پزشک خود مراجعه کنید. شما ممکن است احساس افکاری پراکنده داشته باشید و کمی فراموش کار بشوید - دوباره، این کاملا طبیعی است در حقیقت، دانشمندان دانشگاه کاتولیک استرالیا تایید کرده اند که بارداری واقعا باعث کمبود حافظه می شود! پس از آن فقدان خواب ها، و وظایف و مشغولیت های داشتن یک نوزاد، همه اینها می توانند منجر به فراموشی شوند با استراحت بیشتر، خیلی زود به حالت طبیعی برمیگردید.

بعد از زایمان ، باید ها و نبایدهای بعد از بعد از زایمان

4.652
این مطلب مفید بود ؟484
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ک / ن
وبگردی