وام 40 میلیونی

کدام واحد های مسکن مهر وام 40 میلیونی دریافت میکنند؟

تاریخ انتشار : 6 بهمن 1395کد مطلب : 43249زمان مطالعه : 2 دقیقه
بالاخره بعد از مدتها بررسی ، شب گذشته در جلسه وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان بانک مرکزی ابلاغ تسهیلات وام 40 میلیونی برای مسکن مهر مشخص شد.

مسکن مهر مشمول وام 40 میلیونی مشخص شد

سرانجام پس از ابلاغ تسهیلات 40 میلیونی مسکن مهر از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل واحدهایی که مشمول این افزایش 10 میلیون تومانی می شوند در جلسه دیشب وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان بانک مرکزی مشخص شد.
اداره اعتبارات بانک مرکزی در 29 دی ماه افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از 30 میلیون تومان به 40 میلیون تومان را به بانک های عامل مسکن، ملی، صادرات، تجارت، ملت و رفاه ابلاغ کرد که سهم بانک مسکن در این مصوبه بیش از سایر بانک ها بود.

بالا بودن سهم بانک مسکن در این مصوبه باعث شده بود تا این بانک حساسیت ویژه ای در ابلاغ آن به شعب داشته باشد. به همین منظور جلسه امروز بر سر تعداد و تضمین نامه دولت برای یارانه تخصیص یافته بسیار طولانی شد. اما سرانجام تعداد واحدهای مسکن مهری که مشمول این مصوبه شده و می توانند از وام 40 میلیونی مسکن مهر بهره مند شوند مشخص شد.

بنابراین گزارش، یکی از دلایل تأخیر و ابلاغ این مصوبه از سوی بانک های عامل به شعب این است که ظاهراً بانک مسکن اعلام کرده است واحدهایی که تکمیل شده اند و تنها به دلیل نبود آب، برق و گار افتتاح نشده اند نباید از این افزایش تسهیلات 10 میلیون تومانی بهره مند شوند.

بر این اساس یکی دیگر از دلایل تأخیر در ابلاغ این مصوبه به شعب این است که شرکت عمران پردیس اعلام کرده است که چون در برخی از پروژه ها از بودجه داخلی استفاده شده است باید این 10 میلیون تومان به آنها پرداخت شود. این مشکلات تنها بخش کوچکی از دلایل عدم ابلاغ و اجرایی شدن پرداخت تسهیلات مسکن مهر و تزریق آن به پروژه ها در کنار نبود تضمین نامه دولت در مورد یارانه تخصیص یافته به نرخ سود تسهیلات مسکن مهر است.

نرخ سود تسهیلات مسکن مهر برای شهرهای کوچک 4 درصد ،برای مراکز استانها 7 درصد و تهران 9 درصد است.

بنابراین گزارش، سهم بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات 40 میلیون تومانی مسکن مهر در این جلسه 390 هزار واحد مسکونی و سایر بانک های عامل سر جمع حدود 80 هزار واحد مسکونی تعیین شد. چنانچه بانک مسکن بخواهد به این 390 هزار واحد مسکونی که مشمول این افزایش سقف تسهیلات می شوند، تسهیلات پرداخت کند باید 3 هزار و 900 میلیارد تومان از محل وصول اقساط به این پروژه ها تخصیص دهد چرا که دولت یازدهم اعتقادی به ایجاد خط اعتباری جدید ندارد و سقف کلی تسهیلات مسکن مهر باید همان 555 هزار میلیارد ریال باقی بماند.

کدام واحد های مسکن مهر وام 40 میلیونی دریافت میکنند؟

3.611
این مطلب مفید بود ؟83
برگرفته از فارس /ن
وبگردی