واکسن آنفلوانزا
برخی از دانشمندان ادعا میکنند که رشد ویروس آنفلوانزا در تخم مرغ ناقص است و کاهش اثربخشی واکسن آنفلوانزا به این دلیل است.

واکسن آنفلوانزا به خاطر تخم مرغ ها کار نمیکند!

با شروع فصل پاییز سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفولانزا و چگونگی تزریق آن مطرح می شود. آنفولانزا بیماری است که به سرعت شیوع می یابد و توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می شود به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است .

واکسن آنفلوانزا

دلیل کاهش اثربخشی واکسن آنفلوانزا

یک مطالعه نشان داد که واکسن های آنفلوانزا که در تخم مرغ ها رشد می کنند در مبارزه با آنفلوانزا ناکارآمد هستند. این به دلیل جهشی ضروری است که ویروس برای رشد موثر در محیط نیاز به انجام آن دارد.

به رغم تزریق سالیانه، هنوز بسیاری افراد از سرفه ورنج می برند. یک تحقیق جدید نشان می دهد که واکسن های آنفلوانزا به سبب فرآیند معیوب تولید تاثیر خود را از دست داده اند.
چیزی که ناراحت کننده بود این است که تنها 34 درصد از بیمارانی که واکسن زده بودند به آنفلوانزا مبتلا نشدند و دسته بزرگی از افراد واکسینه در معرض خطر قرار دارند.

دانشمندان دانشگاه راچستر و دانشگاه شیکاگو ادعا می کنند که رشد ویروس آنفلوانزا در تخم مرغ ناقص است. کاهش اثربخشی واکسن به این دلیل است که ویروس دچار جهش می شود، در حالی که اجازه می دهد درون تخم مرغ رشد کنند.
به طور کلی تولید واکسن های آنفلوانزا شامل استفاده از پروتئین هایی است که از لایه خارجی ویروس های آنفلوانزای تخریب شده تهیه شده اند.این فرآیند سیستم ایمنی را آماده می کند تا هنگام ورود به بدن، آن را شناسایی کرده و واکنش نشان دهد.
با این حال، ویروس های آنفلوانزای H3N2 با سلول های تخم مرغ سازگار نیستند. برای چسبیدن به سلول ها، جهش ایجاد می شود که در نهایت به تهیه واکسن منجر می شود.

اسکات هنسلی محقق و استادیار میکروبشناسی در دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا توضیح داد:جهش یک گام ضروری است. بدون جهش، ویروس آنفلوانزا رشد نخواهد کرد، مگر اینکه جهش یابد.جهشی که سال گذشته رخ داد، به اندازه ای قابل توجه بود که موجب یک اختلاف بین ویروس غالب H3N2 و واکسن شد.

هنسلی ابراز تاسف کرد که در حالی که ویروس می تواند در کشت سلولی سگ یا حشرات رشد کند، فقط آن واکسن هایی که برای افراد مبتلا به آلرژی های تخم مرغ تهیه شده اند، تحت چنین فرایند تولیدی قرار می گیرند.
هنسلی خواستار ارزیابی فرایند تولید این واکسن ها است، زیرا بسیاری از متخصصان از این جهش مطلع هستند.پائول آفیت، مدیر مرکز آموزش واکسن در بیمارستان کودکان فیلادلفیا، اظهارات هنسلی را تایید کرد.

وی تاکید کرد در حالیکه تولید یک واکسن جدید گران است، داروها باید اقدامات لازم را برای ارائه واکسن های جدید و موثر انجام دهند.آفیت افزود که شرکت ها باید قبل از تغییر محیط رشد خود، تست گسترده ای انجام دهند.

به گفته آنتونی فوشی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی گفت:ناکارآمدی واکسن ها نباید مردم را از تزریق واکسن های آنفلوانزا دور نگه دارد.
فوشی همچنین از شرکت های داروسازی درخواست کرد تا در دسترس بودن و تحویل واکسن های آنفلوانزا را تسهیل و تسریع کنند.

شرکت های دارویی مایل نیستند پول و منابع خود را در تولید واکسن های آنفلوانزا صرف کنند، زیرا مقبولیت آنها میان مردم کم است.

مرکز کنترل بیماری تزریق سالیانه واکسن را برای افراد شش ماهه به بالا توصیه می کند، اما تنها نیمی از مردم اجابت می کنند. والدین به شدت تشویق به دنبال کردن توصیه ها می شوند. خوانندگان فکر نکنند این خبر نوعی داستان ضد واکسین است. اثربخشی 34 درصدی بهتر از صفر است.

چرا واکسن های آنفلوانزا اثربخش نیستند؟

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از فرتاک نیوز - بهداشت -/ح
وبگردی