چای و کرونا

چای کرونا ندارد؛ نگران نباشید

تاریخ انتشار : 3 فروردین 1399کد مطلب : 74691زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس سازمان چای گفت: چای به دلیل اینکه در مرحله فرآوری حرارت می بیند و پس از آن نیز دم می کشد، فاقد ویروس کرونا است.

آیا چای کرونا دارد؟

ایسنا:حبیب جهانساز با بیان اینکه عمده چای کشور در دواستان گیلان و مازندران تولید می شود، گفت:سطح زیر کشت باغهای چای گیلان و مازندران 25 هزار هکتار بوده که 90 درصد آن در استان گیلان و 10 درصد در استان مازندران است. 

وی ادامه داد:امسال بالغ بر 126 هزار و 700 تن برگ سبزچای از کشاورزان استان گیلان و مازندران خریداری کردیم که 11 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است. همچنین 28 هزار و 500 تن چای خشک در این دو استان تولید شده است. 

رییس سازمان چای کشور اضافه کرد:حدود 5000 تن صادرات چای داخلی داشتیم. عمده خریداران ما نیز افغانستان، عراق، آذربایجان و تا حدودی روسیه هستند. البته هدف ما بیشتر تامین بازارهای داخلی است، زیرا سالانه تقریبا 80هزار تن چای در کشور مصرف می شود. همچنین واردات چای بیشتر از کشور سریلانکا انجام می شود. 

جهانساز با اشاره به اینکه چای دسته بندی های متفاوتی از جمله ممتاز، قلم، شکسته و باروتی دارد و در بسته بندی های متفاوت نیز در بازار عرضه می شود، اظهار کرد:بسته به نوع، کیفیت چای و بسته بندی آن قیمت چای متفاوت است و در بازار از کیلویی 37هزار تومان تا 60هزار تومان به فروش می رسد. البته ممکن است از این مقدار کمتر هم در بازار وجود داشته باشد. 

وی تصریح کرد:قیمت چای خارجی نیز عمدتا کیلویی بیش از 100هزار تومان است، زیرا واردات آن با ارز آزاد بوده و نوسانات ارز بر آن تاثیر گذار خواهد بود اما از نظر کیفیت تفاوتی چندانی با چای ایرانی ندارد. 

رییس سازمان چای با اشاره به اینکه آمادگی آن را داریم که با رعایت نکات بهداشتی از چای در اردیبهشت ماه بهره برداری کنیم، گفت:ویروس کرونا با محصولات غذایی جابه جا نمی شود. به عبارت دیگر چای چیده شده برای فرآوری در دمای بیش از 90درجه قرار می گیرد و پس از آن نیز دم می شود؛ بنابراین خود چای مشکلی ندارد اما تمهیداتی برای کاهش تراکم نیروی انسانی در بهره برداری از چای در نظر گرفته ایم؛ به طوری که محصولات برداشت شده را به مرور تحویل بگیریم و در طول روز فرآیند خرید انجام شود تا مشکلی از این جهت نیز نداشته باشیم.

انتهای پیام/م

چای کرونا ندارد؛ نگران نباشید

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
وبگردی