چای کله مورچه
یک متخصص علوم و صنایع غذایی با تشریح چای درجه یک، دو و سه و توصیه اینکه مردم چای «کله مورچه» ننوشند , ویژگی های چای مرغوب را بیان کرد.

چای کله مورچه نخرید

چای یکی از نوشیدنی های پرمصرف برای ایرانیان است اما تولید داخلی پاسخگوی نیاز کشور نیست و سالانه حدود 100 تن چای وارد کشور می شود به همین دلیل شناسایی چای با کیفیت و بدون مواد افزودنی یکی از نکات مهم هنگام خرید است.

بهترین نوع چای آن است که پس از دم کشیدن، برگ های آن در قوری مشخص، باز و مسطح شود، عطر و طعم طبیعی چای را داشته باشد و رنگ آن قهوه ای و در غلظت کم باشد و مزه ای گس و طعمی اندکی تلخ داشته باشد. اغلب چای هایی که روی بسته بندی آن کلمات شکسته، برگی، قلمی و تهیه شده از برگچه های بالایی بوته چای نوشته شده باشد از ارزش و مرغوبیت بالایی برخوردارند و نشانه ای برای تشخیص چای خوبند.

چای کله مورچه

کدام چای بهتر است؟

 چای درجه 1 , 2 و 3

رئیس انجمن صنایع غذایی ایران با اشاره به اینکه به برگ های بالایی بوته چای، غنچه های برگی چای نیز گفته می شود اضافه کرد:این برگ ها نرمی و لطافت بیشتری دارند و ریزتر و پرزدارترند، اسانس و عطر بیشتر و طعم گس تری دارند و جزو چای های درجه 1 محسوب می شوند. برگ های کمی درشت تر، چای درجه 2 و چایی که از برگ های بزرگ و پیر و ضخیم پایینی بوته ها تهیه شده باشد چای درجه 3 نامیده می شود که تلخ تر است. در میان انواع چای، بسته بندی های معروف به کیسه ای هم از خاکه های بی کیفیت چای تهیه می شوند که اغلب حاوی عطر و طعم شیمیایی اند.
 

چای کله مورچه و باروتی نخرید

 
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، چای کله مورچه و باروتی که خیلی سریع رنگ می دهند و چه بسا به همین دلیل هم بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته اند، چای درجه 3 هستند که از مخلوط کردن خرده ها و پودر کهنه چای با رنگ و اسانس تهیه می شوند. این نوع چای ها را فرم می دهند یا به شکل گلوله در می آورند و چون به این نوع چای رنگ سنتزی می زنند پس از مدتی رنگ آن تغییر کرده و کدر، تیره و مات می شود که همین نشانه ها و خصوصیات مشخص می کند چنان چایی حاوی مواد رنگی و بی کیفیت است.
 
وی همچنین درباره چای ارگانیک که این روزها در برخی مراکز عرضه می شود گفت:نمی توان به ارگانیک بودن این نوع محصولات اعتماد کرد اما برای خرید چای بهتر است سراغ برندهای معتبر و معروف رفت و هرگز چای فله ای خریداری نکرد چون این نوع چای های فله ای کارشناسی نشده اند و اغلب هم در شرایط غیر بهداشتی نگاهداری می شوند.

چای کله مورچه و باروتی را هرگز ننوشید !

3.587
این مطلب مفید بود ؟6126
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز -/ح
برچسب : چای سیاه
وبگردی