علت چروک انگشتان
آیا تابحال درباره چروک شدن انگشتان بعد از حمام اندیشیده اید؟ ما دلیل علمی چروک شدن انگشتان در آب را به شما خواهیم گفت.

دلیل علمی چروک شدن انگشتان دست و پا بعد از حمام

برخلاف چیزی که بسیاری از مردم تصور می کنند، پروسه چروک شدن انگشت ها تنها از طریق نفوذ آب اتفاق نمیافتد، برخی بر این باورند که اگر دستشان را در داخل آب بگذارند نوک انگشتان آب را به داخل پوست نفوذ میدهند و باعث می شوند تا انگشتان چروک شوند، طبق آنچه در بخش سلامت نمناک توضیح خواهیم داد حقیقت این است که آب ممکن است باعث ورم کردن بعضی از لایه های رویین پوست شود، اما عصب و رگ های خونی نیز به این چروک شدگی کمک می کنند.

به چند دلیل می توان گفت که نفوذ آب باعث چروک شدگی نمی شود

اول اینکه تنها پوست دست و پا چروک می شود، درحالی که اگر نفوذ آب باعث این امر شود پس تمام بدن باید اینطور شودف دوما اگر عصب سیمپاتیک انگشت را قطع کنید، این چروک شدگی هرگز اتفاق نمی افتد، فعالیت عصب سمپاتیک می تواند محرکی برای این چروک شدگی ها باشد، اگرچه بسیاری براین باورند که در نتیجه عکس العمل عادی بدن نسبت به آب گرم رگ های خونی گشاد می شوند، اما جالب است بدانید که وقتی دستمان را در آب گرم می گذاریم باعث انقباض رگ های خونی انگشت می شود.

چروک بند انگشت

دلیل چروک شدن انگشتان دست و پا بعد از حمام

رگ های خونی:

زمانی که سیستم عصب سمپاتیک فعال است و رگ های خونی انگشت منقبض شده اند ، حجم کاهش یافته در لایه های عمیق، بافت نرم پوست را به داخل می کشند و پیچ هایی را به وجود می آورند که ما آن ها را به عنوان چروک می شناسیم، لایه برونی پوست که به محکمی به پایین پوست چسبیده است ، هنگامی که آب را به خودش جذب می کند ، ورم می کند در نتیجه:آن ناحیه چروک می شود ، اگرچه تحقیقات اخیر به نقش انقباض عروق (تنگ شدن رگ های خونی) پوست چروک شده ، به خاطر قوطه ور بودن در آب پی برده اند.

پس چرا انگشت ها بعد از حمام چروک می شوند؟

هنوز بر سر این که چرا بدن ما همچین توانایی را دارد، بحث است، نظریه های مختلفی در رابطه با اینکه چرا انگشت های دست و پا در آب چروک می شوند ، هست . بسیاری از زیست شناسان براین باورند که لایه بیرونی سفت پوست از سلول های مرده کراتین تشکیل شده اند، کراتین پروتئینی است که در مو، ناخن و لایه درونی پوست وجود دارد، طبق نظریه اخیرا منتشر شده گفته می شود که چروک شدگی تنها در دست و پا اتفاق می افتد و این به خاطر اهمیت گرفتن اشیا است، تا راحت تر بتوانیم اشیا خیس را برداریم که اگر اینطور نبود این چروک شدگی برای تمام بدنمان رخ می داد.

چروک انگشتان پا

چروک شدن انگشتان بعد از حمام

پوست ما از سه لایه تشکیل شده است:

بافت زیرجلدی:

عمیق ترین لایه است که شامل چربی ها و بافت های مرتبط همراه با رگ های خونی بزرگ و عصب ها است.

غشا میانی پوست:

لایه میانی به حساب می آید، که شامل رگ های خونی، عصب ها ، ریشه مو و غدد تعریقی می باشد.

پوست برونی:

بالاترین لایه پوستی می باشد کهاین لایه از تبخیر شدن آب بدن جلوگیری می کند و از لایه های داخلی در برابر گرما محافظت می کند.

چروک پشت انگشتان

لایه های تشکیل دهنده پوست

پوست برونی از چهار لایه تشکیل شده است:

  • لایه شاخی
  • لایه دانه دانه
  • لایه سلولی پولک پولک
  • لایه سلولی اساسی

لایه شاخی، لایه خارجی پوست می باشد، آن قسمت که می توانیم ببینیم و احساسش کنیم این لایه ای با سلول های کراتین مرده است، وقتی که فردی برای مدتی طولانی در استخر یا وان حمام می ماند، سلول های کراتین مرده پوستش آب را به خود جذب می کنند، چنانچه بخش سلامت نمناک توضیح میدهد این جذب باعث می شود تا ناحیه سطحی پوست ورم کند، اما لایه خارجی به محکمی به بافت زنده چسبیده است، بنابراین برای خنثی کردن ناحیه سطحی برآمده، پوستمان چروک می شود.

چرا این چروک شدگی فقط در دست ها و پاها اتفاق میافتد نه در قسمت های دیگر بدن ؟

به این دلیل که دست و پا کلفت ترین لایه از سلول های مرده کراتین را دارند ، پاها و دست هایمان در معرض شدید خراش و ساییدگی قرار دارد، تصور کنید اگر پوست کف دستمان به نازکی پوست کمرمان بود ، دیگر کارهای سختی مثل بسکتبال بازی کردن مزه ای نمی داد.

 

دلیل علمی چروک شدن انگشتان بعد از حمام کشف شد

3.539
این مطلب مفید بود ؟2712
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : verywellhealth / thoughtco / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : حمام کردن
وبگردی