چگونگی فلوراید درمانی

چرایی و چگونگی فلوراید درمانی

کد مطلب : 22913زمان مطالعه : 4 دقیقه
فلوراید درمانی راهکاری است که از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند و باعث استحکام آنها می شود. فلوراید درمانی روش های مختلفی دارد و باید سعی شود از دوران کودکی انجام شود.

فلوراید درمانی و تاثیرات آن

فلوراید یک عامل شناخته شده در مقابله با پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان هنگامی رخ می دهد، که باکتری های تولیدکننده اسید مینای سخت محافظت کننده دندان ها را حل می کنند. استفاده از فلوراید یا فلوراید درمانی به تقویت مینا کمک می کند و همچنین می تواند به ترمیم آسیب هایی که قبلا رخ داده است، نیز کمک کند.

 

فلوراید درمانی و روش های آن کدامند

به گزارش روزنامه جام جم، همانگونه که درخبرها آمده است برنامه طرح ارتقای سلامت دهان و دندان برای دانش آموزان مقطع ابتدایی سراسر کشور ـ که جمعیت 7 میلیون و 700 هزار نفری را در بر می گیرد ـ درحال اجراست. این طرح، شامل سه بخش اصلی آموزش، پیشگیری و درمان می شود که در بحث پیشگیری، انجام وارنیش فلورایدتراپی برای تمام دانش آموزان، مهم ترین اقدام محسوب می شود.

مرحله اول وارنیش فلورایدتراپی طی آبان و آذر امسال و مرحله دوم آن، فروردین و اردیبهشت سال آینده انجام خواهد شد.

براساس پژوهش های انجام شده، وارنیش فلورایدتراپی حدود 25 تا 45 درصد در کاهش پوسیدگی دندان موثر است. جالب تر آن که بررسی انجام شده در کشور نشان می دهد، هر فرد 12 ساله به طور میانگین دو دندان پوسیده، کشیده شده یا ترمیم شده دارد که با اجرای این برنامه، می توان در مدت شش سال آینده، این تعداد را به یک دندان آسیب دیده کاهش داد.

دکتر کیوان ساعتی، متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی با تاکید بر این که فلوراید درمانی از مهم ترین اقدامات برای پیشگیری از پوسیدگی دندان هاست که قیمت مناسبی دارد و در سطح کلان کشور قابل اجراست، می گوید:البته در سایر کشورها فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه می کنند. با وجود این، از دیگر موارد فلورایدتراپی، انجام این درمان در مطب های دندانپزشکی و در منازل با استفاده از دهانشویه فلورایددار است که بسته به فقر فلوراید و خطر پوسیدگی دندان، از تمام روش های بالا استفاده می شود.

توجه داشته باشید، کاربرد موضعی ماده درمانی فلوراید از طریق تماس مستقیم با دندان ها می تواند ساختمان دندان را نسبت به روند پوسیدگی مقاوم کند و در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی جدید نیز موثر است.

فلوراید درمانی چیست و چگونه انجام می شود

فلوراید درمانی از چه سنی؟

دندانپزشکان معتقدند، هر چه درمان با فلوراید در کودکان زودتر شروع شود، کنترل پوسیدگی بیشتر خواهد بود. با این حال برای کودکان زیر سه سال، استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید به علت اثرات تخریبی آن ممنوع است. همچنین توصیه می شود، از دهان شویه حاوی فلوراید برای کودکان زیر شش سال استفاده نشود. البته اگر فلوراید به درستی مصرف شود، کاملا ایمن است، ولی خوردن غلظت بالای فلوراید سبب ایجاد تهوع و استفراغ یا ایجاد لکه زرد ـ قهوه ای روی دندان ها خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی می افزاید:پس از سه سالگی که خطر و ریسک بلعیدن فلوراید در اطفال کم می شود، سن مناسب برای فلوراید درمانی آغاز می شود و عواملی چون شرایط اجتماعی و فرهنگی، بهداشت دهان و دندان و میزان پوسیدگی در دهان در تعیین سن مناسب برای انجام این روش نیز موثر خواهد بود.

نگذارید دندان فرزندتان بپوسد

فلوراید درمانی در کنار مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان از موثرترین روش های پیشگیری از پوسیدگی است که نسبت به سایر روش ها کم خطرتر و محافظه کارانه تر است.

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران با اشاره به مطلب فوق تاکید می کند:این روش از آنجا که بیشتر جنبه پیشگیری دارد تا درمان، از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است و وقتی دندان های فردی با این روش کمتر مبتلا به پوسیدگی می شود، ترس مبهم از دندانپزشکی نیز کاسته می شود و داشتن دندان های سالم باعث ارتقای بهداشت جامعه نیز خواهد شد.

دکتر ساعتی می افزاید:نباید فراموش کنید عمده ترین عوامل ایجاد پوسیدگی در کودکان معطوف به تغذیه نامناسب می شود که شامل مصرف زیاد میان وعده شیرین و چسبنده و تمیز نکردن دندان ها پس از هر وعده مصرف می شود. از سوی دیگر، بهداشت نامناسب فردی در منزل یعنی مسواک نزدن صحیح و استفاده نکردن از نخ دندان در کنار عوامل تغذیه ای منجر به ایجاد پوسیدگی دندان از کودکی تا بزرگسالی می شود.

دندان ها چقدر فلوراید می خواهند؟

یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای فلوراید درمانی در کودکان، استفاده از ژل های فلوراید از سوی دندانپزشکان یا در مدارس است. در این روش با استفاده از یک وسیله مخصوص، ژل فلوراید وارد دهان و بعد از چند دقیقه خارج و سبب تقویت دندان ها می شود. در چنین شرایطی بهتر است کودک بعد از فلورایدتراپی حداقل 30 دقیقه چیزی میل نکند.

 بهترین زمان برای فلورایدتراپی وقتی است که همه دندان های شیری در دهان ظاهر می شوند. دندانپزشکان معتقدند، فلورایدتراپی از طریق ژل حداقل باید در دو نوبت صورت بگیرد و تداوم آن می تواند از طریق مصرف دهانشویه حاوی فلوراید باشد که بسته به ترکیب دهانشویه و غلطت آن، تعداد دفعاتی که باید استفاده شود از روزانه، هفتگی تا ماهانه متفاوت خواهد بود. البته درباره کسانی که پوسیدگی وسیع و درمان نشده دارند یا کسانی که مستعد پوسیدگی دندان هستند، این فواصل زمانی با صلاحدید دندانپزشک کوتاه تر خواهد شد.

چرایی و چگونگی فلوراید درمانی

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم -/
وبگردی