کولیک نوزادان

درمان کولیک نوزادان با طب سوزنی

کد مطلب : 43011زمان مطالعه : 2 دقیقه
کولیک نوزادان هم برای نوزاد هم برای مادر اذیت کننده است، یکی از گزینه های موثر در درمان کولیک نوزادان طب سوزنی است.

آیا میتوان کولیک نوزادان را با طب سوزنی درمان کرد؟

 کولیک یک حالت خسته کننده است که با دوره های قابل پیش بینی کننده از ناراحتی های آزار دهنده در نوزادان سالم و خوب تغذیه شده مشخص می شود. کودک هایی که دچار دردهای کولیکی هستند بیشتر از 3 ساعت در روز و سه روز در هفته و یا حتی بیشتر گریه می کنند. بنظر می رسد برای تسکین کودک در این حالات، هیچ اقدامی اثر ندارد. درست است که گریه بچه طبیعی است ولی از کجا بدانیم که گریه او بخاطر کولیک است علائم گریه کولیک این است که هر روز در زمان مشخصی گریه میکند مثلا هر روز در همان زمان بعد ازظهر یا در شب برای چند دقیقه تا 3 ساعت یا بیشتر و در پایان کودک اجابت مزاج یا گاز بیرون می دهد ، گریه بدون هیچ دلیل روشنی!

کولیک هم برای کودک و هم برای مادر اذیت کننده است. اما نگران نباشید، چرا که عمر کولیک نسبتاً کوتاه است. طی چند هفته یا چند ماه، کولیک از بین رفته و شما اولین چالش بزرگ را پشت سر خواهید گذاشت.

 

کولیک نوزادان

علت و درمان کولیک نوزادان

 

علت کولبک نوزادان

علت کولیک نامشخص است. محققین دریافته اند که برخی موارد از جمله آلرژی ها، عدم تحمل لاکتوز، تغییر باکتری های نرمال سیستم گوارشی، سیستم گوارشی نارس، والدین مضطرب و تفاوت در روند تغذیه یا آرام سازی کودک می تواند در ایجاد کولیک نقش داشته باشد. با این حال هنوز مشخص نیست که چرا برخی کودکان کولیک دارند و برخی ندارند.

درمان با طب سوزنی

زمانی که گریه نوزاد به مدت طولانی ادامه می یابد این وضعیت را کولیک نوزادان میگویند.هنگامی که شیرخوار کولیک داشته باشد در طول روز بیشتر از 3 ساعت و در طول هفته بیشتر از 3 روز مداوم گریه میکند.بر اساس جدیدترین مطالعات،یکی از گزینه های موثر در درمان کولیک نوزادان(گریه های مداوم نوزادان) طب سوزنی است.

این مورد اختلالی خوش خیم است که از هر پنج خانواده یک خانواده فرزندی با این اختلال داد. کولیک برای کودکان درد آور و برای والدین استرس زاست.

محققان دانشگاه لوند تحقیقی بر روی 147 کودک بین سنین دو تا 10 ماه انجام دادند. آنها به دو روش طب سوزنی را روی این نوزادان پیاده کردند.

 

کولیک نوزادان

علت و درمان کولیک نوزادان

 

محققان برای این مطالعه کودکان را به سه گروه تقسیم کردند. در بین کودکان گروه اول طب سوزنی حداقلی را انجام دادند، در حالی که بین کودکان گروه دوم در هر جلسه پنج مرتبه 30 ثانیه ای این کار انجام شد و در گروه سوم هیچ کاری صورت نگرفت.

آنها دریافتند کودکانی که به میزان استاندارد از این تکنیک استفاده کردند در هفته دوم پس از آغاز درمان میزان گریه شان 49 درصد کاهش یافت، اما کودکانی که درمانی در آنها انجام نشد هیچ تغییری در روند گریه شان مشاهده نشد.

طب سوزنی با خلاصی از درد، بازگرداندن عملکرد روده و القای آرامش در ارتباط است.

یافته های حاصل از این مطالعه توسط ژورنال پزشکی بریتانیایی در مجله Acupuncture in Medicine به چاپ رسیده است.

درمان کولیک نوزادان با طب سوزنی

51
این مطلب مفید بود ؟10
برگرفته از ایسنا/ی
وبگردی