ویژگی گل رز
گل رز بیشتر از صد نوع دارد از گل رز در صنعت داروسازی نیز استفاده می شود و در دوران باستان نماد همدردی بوده است همچنین به گل عشق نیز معروف است.

تاریخچه گل رز و حقایق خواندنی در مورد این گلهای زیبا

گل سرخ ، میلیونها سال قبل از آغاز زندگی بشر در روی زمین ، زیسته و در دوران قدیم ، سمبل عشق ، زیبایی و شادی بوده است. اولین گل های رز به صورت خشکیده 300 سال قبل ازمیلاد از گورهای مصریان بدست آمده که نشان دهنده اولین آشنائی مصریان با گل سرخ بوده است.

گل سرخ بومی مصر نبوده ، بلکه از آسیای صغیر به آنجا آورده شده است. کاربرد گلهای سرخ در عروسیها ، مراسم دفن ، آئین اعطای نشان های لشکری،عطرسازی و پزشکی بوده است . رسم عاشقان در زمان قدیم این بود که با گل های سرخ حلقه ای زیبا درست می کردند و به در خانه معشوقشان می آویختند.

گل عشق

تاریخچه گل رز و کاربردهای شگفت انگیز آن

در داستانهای کهن و قدیم هندی گل سرخ به منزله دلپذیری ، خدای مهر معرفی شده بوداما پس از پیدایش مسیحیت این گل نشانه پاکیزگی معرفی گردید.هم اکنون نیز زنان عابد و مقدسه ی مسیحی میوه های خشک و قرمز گل سرخ را به نخ کشیده ، همانند تسبیح با آن عبادت می کنند و به آن روزیه (Rosaire) یا تسبیح دانه درشت گل سرخ می گویند.

رفته رفته گل سرخ ارزش معنوی خود را از دست داد و از آن در مراسم تشییع جنازه ها بیشتر استفاده گردید . در برخی نقاط گل سرخ را روی گور ها می کارند و در خواب دیدن گل سرخ را نشانه نزدیک بودن مرگ تلقی می کنند .

طبق آنچه در این بخش از سرگرمی نمناک خواهید خواند اروپائیان تا اوایل قرن 12 میلادی گل سرخ را نمی شناختند و هنگامی که جنگجویان صلیبی آن را از سوریه امروزی به اروپا بردند این گل زیبا را (بوته گل شام )می نامیدند. سپس نهال هائی از این گل به اروپا رفت و نام گل گال به آنها نهادند.

درباره گل رز

درباره گل رز چه می دانید؟ 

در قرون وسطی ، اروپائیان گلهای بونه گل سرخ وحشی را شوم و نحس و شیطانی می پنداشتند، شاید این اندیشه آنها ازاین نوشته مولنتوف (Mullenthof) نشات گرفته بود (شیطان می خواست به آسمانها دست یابد برای رسیدن این مقصود ، نردبانی از ساقه های نسترن ساخت و از آن نردبان شروع به بالا رفتن کرد ، ولی خدا وند مانع گردید و نردبان پاره شده و با سر به زمین سقوط کرد و تیغهای گل بدنش را مجروح ساخت)

گل سرخ یکی از پنج پایه اصلی رز در دنیا است و منشأ اصلی آن کشورهای بالکان ، فرانسه ، ترکیه ، مراکش و ایران است. این گل زیبا مظهر محبت و زیبائی است که در آن در صنعت عطر سازی و پزشکی استفاده می شود . پیامبر اسلام نیز به عطراین گل علاقه وافر داشتند و از آن بسیار استفاده می کردند.

گل مظهر زیبایی 

همه چیز درباره گل رز 

دانستنی های جالب و خواندنی در مورد گل رز

رسم عاشقان بود که حلقه ای از گل سرخ درست کرده و به در خانه زن مورد پسند و علاقه شان می آویختند. در مجموع می توان گفت در دوران قدیم ، گل سرخ سمبل عشق ، زیبایی و شادی محسوب می گشت. ماه ژوئن ، ماه ملی گل رز است و به عنوان یک ماه خاص برای جشن گرفتن در هر تابستان تبدیل شده است و هیچ چیزی زیباتر از گل رز کلاسیک نیست.

ما ، انواع مختلفی از گل ها را به یکدیگر هدیه میدهیم ، اما رز ها همیشه یکی از مورد علاقه های ما بوده اند ؛ در این بخش از سرگرمی نمناک علاوه بر بررسی تاریخچه گل رز سعی بر بررسی گل رز و حقایق در مورد آن داریم. 

سن و زیبایی:

اعتقاد و باور بر این است که قدیمی ترین رز زنده در جهان حدود 1000 سال عمر دارد که بر روی دیوار کلیسای Hilde sheim آلمان وجود دارد.با توجه به این افسانه ،بوی این گل بسیار خاص و نمادین است این نماد رونق شهر است و تا زمانی که شکوفه رشد کند ، هرگز از بین نخواهد رفت.

قدیمی ترین گل جهان

قدیمی ترین گل رز 

هر گل رز معمولی برای مدت زمان طولانی زندگی میکند و رز یکی از گل هایی است که در کتاب مقدس در کنار نیلوفر ها و کاپریرا آمده است و از زمان های قدیم این گل همیشه نماد عشق بوده است. 

مشخصات و ویژگی های گل رز:

  • بیش از 100 نوع مختلف از گونه های گل رز وجود دارد که هر کدام از آنها یک اندازه ، رنگ و شکل متفاوت دارند.
  • گلبرگ های آنها خوراکی هستند و از آن گلاب تهیه میکنند.
  • بسیاری از مردم از گلاب برای صورت و شان و یا تهیه غذاهای مختلف استفاده میکنند.
  • برخی از گل های رز وحشی فقط یکبار در سال گل میدهند .
  • یک واقعیت جالب در مورد گل رز سیاه این است که در واقع سیاه نیست، قرمز بسیار تیره است.

ویژگی گل رز

گل رز چه ویژگی هایی دارد؟

معنی گل رز:

گل های رز یک هدیه عالی برای روز عشق و یا بهترین راه برای گفتن من "تو را دوست دارم "میباشد و هدیه دادن 12 عدد گل رز به یک دوست، نشان دهنده دوست داشتن او برای همیشه است. 

واقعیت های شگفت انگیز و جالب در مورد گل رز:

1. گل رز نه تنها محبوب ترین گل در جهان است ، بلکه گلی است که به عنوان بهترین نماد عشق محسوب میشود. 

2. گل رز یک منبع عالی از ویتامین C است و میتوان از آن به عنوان خوراکی نیز استفاده کرد. 

3. گرانبهاترین گل رز در جهان در سال 2006 توسط دیوید آستین پرورش داده شد که 15 سال طول کشید و حدود 5 میلیون دلار هزینه داشت.

معنای گل رز

موارد استفاده گل رز  

4. بلندترین گل رز حدود 23 فوت (7 متر) ارتفاع دارد. 

5. بیش از 100 گونه گل رز وجود دارد. 

6. گل رز میتواند به میوه هم تبدیل شود که Ripple hip نام دارد. 

7. به دلیل وجود ویتامین C ، میتوان به عنوان مربا ، ژله و مارمالا نیز از آن استفاده کرد. 

8. رومیان باستان از گل رز به عنوان دکوراسیون اتاق استفاده میکرده اند و حتی گاهی از آن گردنبند درست میکردند.

استفاده از گل رز

کاربرد های جالب گل رز  

9. از گل رز برای تهیه عطر های گران قیمت نیز استفاده میشود. 

10. کاوریگلیا واقع در ایتالیا، بزرگترین باغ گل رز خصوص در جهان است که بیش از 7500 گونه مختلف گل رز در آن جا وجود دارد. 

11. کوچکترین جوانه های گل رز اندازه دانه های برنج هستند. 

12. در زمان باستان گاهی گل رز نماد همدردی یا غم و اندوه نیز بوده است.

13. توت شکل است و اکثرا رنگ قرمز دارد.

14. همچنین خواص دارویی دارد، که میتوان آنرا در مکمل های غذایی استفاده کرد و یا میتوان شربت گلاب را مصرف کرد.

 

حقایق و رازهای جالب در مورد گل رز و تاریخچه آن

4.4150
این مطلب مفید بود ؟13218
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن /آ
وبگردی