سونوگرافی داپلر
سونوگرافی داپلر برای تشخیص مشکلات مختلف مربوط به دوران بارداری و اندازه گیری جریان خون از بند ناف استفاده می شود و انجام آن برای همه ضرورت ندارد.

سونوگرافی داپلر و تمام آنچه شما باید بدانید

سونوگرافی داپلر یا سونوگرافی فراصوت جنین روشی است که در آن برای اندازه گیری جریان خون از بند ناف استفاده می شود و این روش بررسی می کند که آیا جریان به تمام قسمت های بدن از جمله مغز و قلب کودک شما طبیعی است یا خیر و این روش همچنین نشان می دهد که کودک تمام مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز را دریافت می کند یا خیر؟

از سونوگرافی داپلر برای تشخیص مشکلات مختلف مربوط به بارداری استفاده می شود و به همان روشی که رادار سرعت یک اتومبیل کار می کند ، فعالیت می کند.

بیشتر تجهیزات لازم برای انجام اسکن معمولی برای اسکن داپلر نیز استفاده می شود و اسکن نیز در همان زمان انجام خواهد شد. شخصی که اسکن (یا سونوگرافی) را انجام می دهد ژلی را بر روی شکم شما قرار می دهد و مبدل یک وسیله دستی را بر روی آن حرکت می دهد که این دستگاه امواج صوتی را به رحم شما ارسال می کند.

این امواج جریان خون کودک شما را از طریق سیستم گردش خون و بند ناف دریافت می کند و این وسیله به منظور بررسی نحوه عملکرد بدن کودک شما استفاده می شود و همچنین این اسکن می تواند درست بعد از سونوگرافی شما انجام شود و فقط چند دقیقه طول می کشد تا تمام شود و شما نتایج را بلافاصله دریافت خواهید کرد.

سونوگرافی داپلر

درست مانند اسکن های فراصوت ، سونوگرافی داپلر در دوران بارداری نیز وقتی توسط یک متخصص آموزش دیده انجام شود، ایمن است و ایمنی چیزی است که نیازی به نگرانی برایش نیست زیرا چنانچه در نمناک گفته ایم هیچ خطری برای شما یا کودکتان وجود ندارد اما قبل از هفته بیست و چهارم بارداری نباید اسکن داپلر انجام شود.

انواع سونوگرافی داپلر

چندین نوع اسکن سونوگرافی داپلر وجود دارد که عبارتند از:

1. امواج دائمی یا داپلر کنار بستر

در اسکن داپلر پزشک می تواند با تجزیه و تحلیل صدا جریان خون را در یک ناحیه کمتر و یا مسدود کند و در این اسکن از دستگاهی استفاده می کنند که می تواند میزان آسیب به رگ های خونی یا وجود هرگونه بیماری را بررسی کند.

این نوع از سونوگرافی داپلر در بیمارستان انجام می گیرد تا در کنار تخت بیمار دستگاه قابل حمل قرار بگیرد تا پزشک سریع از میزان آسیب عروق خونی بیمار آگاه شود. این نوع از سونوگرافی داپلر، در یکی از ویژگی های امواج صوتی تغییر ایجاد می کند تا از جریان خون درون رگ های خونی اطلاعات مناسبی را به پردازشگر بدهد.

2. داپلر دوتایی

از تجهیزات استاندارد سونوگرافی برای گرفتن تصویر از رگ های خونی و اندام های اطراف استفاده می شود و صدای داپلر توسط یک کامپیوتر در یک نمودار ایجاد می شود که سرعت و جهت گردش خون از طریق عروق را نشان می دهد و رایانه صدا های اسکن را به رنگ تبدیل می کند و این رنگ ها بر روی تصاویر رگ ها پوشانده شده و جهت و سرعت جریان خون در رگهای خونی را نشان می دهد .

3. داپلر رنگی:

برای تهیه تصاویر در این نوع از سونوگرافی داپلر، از روش اولتراسوند استاندارد از عروق خونی استفاده می شود. در این نوع سونوگرافی داپلر کامپیوتر اصوات داپلر را به رنگی تبدیل می کند و پزشک با انجام آن می تواند از سرعت و جهت جریان خون درون رگ ها اطلاع یابد.

4. پاور داپلر

این نوع سونوگرافی داپلر یکی از انواع سونوگرافی داپلر رنگی است. نوعی رنگ است که به پزشکان کمک می کند تا با استفاده از روال استاندارد تصاویر سختی را که امکان پذیر نیست ؛ دریافت کنند و این اسکن اغلب برای دیدن جریان خون از طریق عروق موجود در اندام های سفت و محکم توصیه می شود.

سونوگرافی رنگی داپلر

چرا سونوگرافی داپلر انجام می شود؟

پزشکان معمولاً سونوگرافی داپلر را زمانی توصیه می کنند که بارداری شما به مراقبت های اضافی نیاز داشته باشد و در موارد زیر ممکن است به مراقبت بیشتری احتیاج داشته باشید:

 • (BMI)یا شاخص توده بدنی تان بالا یا پایین است.
 • وزن زیادی حمل می کنید.
 • به دیابت یا فشار خون بالا مبتلا هستید.
 • کودک شما پادتن آرهاش دارد.
 • در 20 هفته اول بارداری با پاروویروس B19 انسانی مواجه می شوید.
 • سیگاری هستید.
 • میزان رشد کودک آهسته یا ناسالم است.
 • قبلاً یک نوزاد کوچک و نارس به دنیا آورده اید.
 • در گذشته سقط جنین را تجربه کرده اید یا یک نوزاد متولد شده مرده به دنیا آورده اید.
 • کودک شما محدودیت رشد داخل رحمی دارد و با سرعت بسیار ارام رشد می کند.

سونوگرافی داپلر ممکن است به تشخیص بسیاری از شرایط کمک کند که تعدادی از آن ها عبارتند از:

 • لخته شدن خون
 • عملکرد ضعیف در رگ های ساق پا که ممکن است باعث خون آمدن یا بروز مایعات دیگری در پاهایتان شود (نارسایی وریدی)
 • نقص دریچه قلب و بیماری مادرزادی قلب
 • شریان مسدود شده (انسداد شریانی)
 • کاهش گردش خون در پا ها (بیماری شریان محیطی)
 • شریان های شکسته (آنوریسم)
 • باریک شدن شریان مانند گردن (تنگی شریان کاروتید)

سونوگرافی داپلر می تواند با اندازه گیری میزان تغییر در سطح (فرکانس) جریان خون سریع را تخمین بزند. در حین سونوگرافی داپلر یک تکنسینی که در تصویربرداری با (سونوگرافی) آموزش دیده است ، یک وسیله دستی کوچک (مبدل) را فشار می دهد و به اندازه ی یک قالب صابون سطح بدنتان مورد بررسی قرار می گیرد و این آزمایش ممکن است به عنوان جایگزینی برای روش های تهاجمی تر مانند آنژیوگرافی انجام شود که شامل تزریق رنگ به رگ های خونی است به طوری که در تصاویر اشعه ایکس به وضوح نشان داده می شود.

آزمایش سونوگرافی داپلر همچنین ممکن است به پزشک شما کمک کند تا آسیب دیدگی به شریان را بررسی کند یا معالجه خاصی روی رگ ها و شریان های شما داشته باشد.

ضرورت سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می شود؟

این سونوگرافی بسته به اطلاعاتی که به دنبالش هستند از دستگاه دستی ای به نام مبدل استفاده می کند تا قسمت های مختلف را بررسی کند.

آزمایش سونوگرافی داپلر توسط رادیولوژیست نیز قابل انجام است و معمولاً در اتاق سونوگرافی انجام می شود و از شما خواسته می شود هرگونه جواهراتی را که ممکن است در نتیجه اسکن تأثیر بگذارد ، درآورید و این که باید بر روی کمر یا سمت چپ خود دراز بکشید و از در معرض دید قرار گرفتن شکم تان اطمینان حاصل کنید و ژل روی شکم شما زده می شود.

متخصص سونوگرافی داپلر، وسیله ای به اندازه یک قالب صابون را بر روی ناحیه خاصی از بدن (ناحیه ای که سونوگرافی داپلر بر روی آن انجام می گیرد) قرار می دهد.

این روش بسیار امن هست و این کار بدون هیچ گونه عمل تهاجمی و یا وارد شدن از طریق پوست صورت می گیرد. پس از قرار گرفتن این وسیله بر روی پوست بدن، متخصص آن را حرکت می دهد.

حرکت گلبول های خونی در رگ های فرد، سرعت برگشت امواج را تغییر می دهد و دستگاه پردازشگر بر اساس بازگشت امواج فراصوت، تصاویری را بر روی مانیتور ثبت می کند که جریان خون در فرد را نشان می دهد. سونوگرافی داپلر برای بررسی میزان آسیب به شریان ها به کار می رود و به پزشک کمک می کند تا بر اساس میزان صدمات وارده، اقدامات درمانی خاصی را انجام دهد.

این آزمون می تواند روش جایگزینی برای روش های تهاجمی مانند آنژیوگرافی و ونوگرافی باشد. در این روش ها برای تشخیص مشکل فرد ، ماده رنگی به عروق خونی تزریق می شود تا تصاویری با اشعه X بدست آید .

پزشک تان ممکن است یکی از اسکن های داپلرهای زیر را درخواست کند:

اسکن داپلر شریان رحمی

شریان هایی که خون را به رحم شما منتقل می کنند به عنوان شریان های رحمی شناخته می شوند و این آزمایش داپلر برای بررسی اینکه آیا خون کافی از طریق جفت به جنین شما می رسد ، انجام خواهد شد.

اگر خون کافی از جفت عبور نکند، بر رشد کودک تأثیر می گذارد زیرا چنانچه در نمناک گفته ایم اکسیژن و مواد مغذی از طریق بند ناف به نوزاد نمی رسند و اگر احتمال ابتلا به پره اکلامپسی را دارید، پزشک اسکن داپلر رحمی را توصیه می کند ، شرایطی که با فشار خون بالا مشخص می شود و بر نحوه کار جفت تأثیر می گذارد.

اسکن داپلر شریانی ناف

اگر دوقلو باردار هستید و کودک شما دارای پادتن آر هاش است یا اگر کودک شما سرعت رشد آهسته ای دارد، اسکن داپلر شریانی ناف توصیه می شود و این اسکن جریان خونِ از نوزاد به جفت را از طریق بند ناف بررسی می کند.

اگر سونوگرافی مشکلی با این اسکن پیدا کند ، ممکن است اسکن داپلر دیگر بخواهند تا جریان خون در مغز کودک و شریان اصلی او یعنی آئورت را بررسی کند و اگر اسکن نشان دهد که کودک شما به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نمی کند ، ممکن است زایمان زودرس تجویز شود.

سونوگرافی داپلر ناف

سونوگرافی داپلر در چه مواردی انجام می شود؟

تهیه تست سونوگرافی داپلر:

هیچ آمادگی لازم برای اسکن داپلر وجود ندارد و فقط اطمینان حاصل کنید که در صورت وجود همه گزارشات مربوط به اسکن داپلر های قبلی ، همه نسخه های پزشک خود را نیز به همراه دارید.

محدودیت های سونوگرافی داپلر

محدودیت های خاصی در مورد سونوگرافی داپلر وجود دارد که عبارتند از:

- تجزیه و تحلیل رگ های موجود در بدن کودک شما نسبت به موارد سطحی دشوارتر است و اسکن MRI و CT برای دیدن صحیح این عروق عمیق مورد نیاز است.

- رگ های کوچکتر در بعضی مواقع ارزیابی شان دشوار می شود.

- اگر آترواسکلروز کلسیفیکاسیون در رگهای خونی وجود داشته باشد ممکن است که مانع از پرتوهای سونوگرافی شوند.

- پرتوهای سونوگرافی معمولاً قادر به تفکیک بین رگ های خونی باریک و آنهایی که کاملاً بسته اند، نیستند.

آیا می توانید از داپلر در خانه خود استفاده کنید؟

دستگاه های قابل حمل اسکن داپلر در دسترس هستند و برای گوش دادن به ضربان قلب کودک می توانید یکی از این موارد را خریداری کنید.

این وسیله همچنین به عنوان داپلر جیبی شناخته می شود و با این حال ، پزشکان توصیه می کنند که مادران از مصرف آن در خانه خودداری کنند.

نتایج ارائه شده توسط این داپلرهای دستی قابل تجزیه نیست و ممکن است به صدای خونی که در سرخرگ یا جفت شما جریان دارد گوش دهید و آن را با ضربان قلب کودکتان اشتباه بگیرید.

انجام اسکن توسط یک متخصص و مراجعه به جلسات قبل از تولد راهی مطمئن برای دانستن نحوه عملکرد کودک شما است پس اطمینان حاصل کنید که یک پزشک در حال انجام این آزمایش است.

انواع سونوگرافی داپلر و دلیل انجام سونوگرافی فراصوت داپلر رنگی

4.416
این مطلب مفید بود ؟142
منبع : mayoclinic / babycenter / parenting / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : سونوگرافی
وبگردی