سهمیه کنکور

کدام سهمیه های کنکور حذف می شوند؟

تاریخ انتشار : 22 دی 1399کد مطلب : 61806زمان مطالعه : 3 دقیقه
سخنگوی سازمان سنجش و آموزش کشور، در خصوص حذف سهمیه های آزمون های ورود به دانشگاه توضیحاتی ارائه کرد.

میزان: فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش و آموزش کشور در خصوص اینکه همه سهمیه های کنکور حذف شوند و چهار گروه از سهمیه ها شامل سهمیه مناطق کم برخوردار، سهمیه استعداد درخشان، سهمیه ایثارگران و سهمیه مناطق همچنان باقی بمانند، به میزان گفت:اصلاح نظام پذیرش دانشجو و توجه ویژه به استعداد و علاقه مندی دانشجویان در انتخاب رشته تحصیلی و توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی در سراسر کشور به صورت یک سیاست کلی ابلاغ شده است.
زرین آمیزی ادامه داد:اقدامات ملی و راهبردی کلان در نقشه جامع علمی کشور تصریح شده که این اقدامات مبنی بر استقرار نظام سنجش و پذیرش در آموزش عالی و اصلاح لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف تحصیلی و آموزش عالی طراحی شده است.
سخنگوی سازمان سنجش و آموزش کشور مطرح کرد:در آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه ای سهمیه های پذیرش به صورت آزاد مناطق یک دو و سه ایثارگران می باشد. در آزمون های فنی حرفه ای کاردانی پیوسته و ناپیوسته علمی کاربردی کاردانی به کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته آزمون دکترا و آزمون های پزشکی و دامپزشکی پذیرش به صورت آزاد و ایثارگران می باشد که سهمیه های آن ها در پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی اعمال می شود.
وی اظهار کرد:ظرفیت سهمیه های هر رشته در آزمون سراسری در مجموع به میزان 50 درصد نسبت شرکت کنندگان به هر یک از مناطق و مابقی 50 درصد به صورت آزاد به تمامی داوطلبان متقاضی هر کد رشته محل اختصاص می یابد. شورا مجاز است با توجه به امکانات آموزشی پژوهشی آزمایشگاهی رفاهی موسسه در جهت ارتقای سطح علمی پذیرفته شدگان به حفظ کیفیت آن ها نسبت به تعدیل سهمیه داوطلبان آزاد و مناطق اقدام نماید.
همچنین زرین آمیزی در خصوص اینکه کدام سهمیه ها حذف نخواهند شد، گفت:سهمیه همسر و فرزندان شهدا و جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندانشان بوده است. سهمیه مصوب شورای هدایت استعداد درخشان در خصوص المپیاد های دانش آموزی داخلی دارای مدال طلا، نقره و برنز به میزان 50 درصد ظرفیت را به صورت مازاد صرفاً در رشته های مرتبط به شورا تعیین می نماید. توسط سازمان تخصیص داده می شود.
وی اظهار کرد:در تمامی سازمان ها برای تامین نیاز مناطق محروم و کم برخوردار با توجه به نیاز سنجی های وزارتخانه ها در صورت نیاز حداکثر 5 درصد افزایش به صورت مازاد بر ظرفیت در دانشگاه های استان مربوطه اختصاص می یابد در صورت عدم وجود رشته در همان استان می تواند در نزدیک ترین موسسه واقع در استان های همجوار این ظرفیت را اختصاص دهند.
سخنگوی سازمان سنجش و آموزش کشور بیان کرد:هر داوطلب فقط یک بار مجاز به استفاده از سهمیه به استثنا سهمیه مناطق در هر مقطع تحصیلی است. مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی این قانون لغو می شود و پذیرش دانشجو در کلیه مقاطع و دوره های آموزش عالی بر اساس این قانون و قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در مراکز آموزش عالی کشور انجام می شود.

انتهای پیام/م 

کدام سهمیه های کنکور حذف می شوند؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : کنکور
وبگردی