سوباتان
اگر می خواهید در این تعطیلات نوروزی به مکان مناسبی سفر کنید پیشنهاد ما به شما سفر به خطه زیبا و دیدنی سوباتان است.

سوباتان بهشت زیبایی در استان گیلان

سوباتان بهشتی در ارتفاعات گیلان با دشت هایی وسیع و مراتعی سرسبز و در ه هایی زیبا و بی انتها. روستایی بدون دکل برق و آنتن های موبایل. بدون صدای ماشین،بوق، ترمز و گاز است . اگر می خواهید با مکان های دیدنی این بهشت زیبا آشنا شوید با ما همراه باشید.

مکان های دیدنی و زیبای سوباتان

سوباتان در 20 کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان واقع شده است.سوباتان بهشتی در ایران از شمال به رودخانه لیسارمی رسد و از شرق با جنگل های تالش هم مرز است.این منطقه از جنوب به ییلاق های آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه نئور متصل است.سوباتان با ییلاق های اردبیل 19 کیلومتر فاصله دارد.

این روستای تاریخی، محل سکونت خانواده های لیساری است که فقط در بهار و تابستان می تواننددر آن جا بمانند از بس که زمستان های سردی داشته و برف سنگین در این منطقه می بارد.سوباتان در ارتفاعی بین 1900 تا 2500 متر از سطح دریا قرار دارد برای همین زمستان هایشسرد و طاقت فرساست و حتی در تابستان هم می توان لکه های برف را در ارتفاعات دید.

برای رسیدن به سوباتان بهشتی در ایرانقدیمی ترین مسیر، جاده جنگلی لیسار به سوباتان است.البته قبل از رسیدن به لیسار از هر شهری که هستید باید به رشت برسید.این جاده بیشتر از طرف گردشگران حرفه ای استقبال می شود.

سوباتان  

محل سکونت خانواده های لیساری در سوباتان

اما اگر حرفه ای نیستید و کودک زیر هفت سال همراه تان است، این جاده را انتخاب نکنید.از رشت به هشت پر بروید و از هشت پر به سمت جاده اق اولر. البته در هشت پر بایدخودروهای شخصی تان را جایی پارک کنید و با نیسان های محلی به سمت سوباتان رفته و در بازار محلی آن پیاده شوید.

اگر می خواهید ازاردبیل به سوباتان برسید اول باید به اردبیل بروید و بعد از آنجا به خلخالو سپس جاده نئور. اگر اهل پیاده روی هستید می توانید با پیاده روی 10 ساعته و استراحت هایکوتاه بین راه به سوباتان برسید. برای سفر با اتوبوس باید از تهران به آستارا و از آنجا به هشت پر بروید و بقیه ماجرا.

دریاچه نئور، مانده از دوران باستان

دریاچه نئوردر غرب ییلاق سوباتان و در ارتفاعات قرار گرفته است. نئور مرتفع ترین دریاچهیخچالی بازمانده از دوران باستان است. نئور در زبان اوستایی به معنای دریاچه استو همین موضوع ثابت می کند قدمت این دریاچه به قبل از اسلام برمی گردد. اگر اهلماهیگیری هستید در این دریاچه که 2500 متر بالاتر از سطح دریاست ، می توانیدقزل آلاهای منحصر به فردی پیدا کنید که به قزل آلای رنگین کمانی معروف است.

سوباتان  

دریاچه نئوردر غرب ییلاق سوباتان

این دریاچه حدود 420 هکتار است و عمق متوسط آن به سه الی هشت متر می رسد.آب دریاچه در پنج ماه از سال به قطر 80 سانتی متر یخ می زند . دریاچه نئور بزرگ تریندریاچه آب شیرین دائمی منطقه است. برای رسیدن به دریاچه نئو از سوباتان حدود 20کیلومتر باید پیاده روی کنید. اگر این مسیر برایتان سخت است باید از نیسان های محلی کمک بگیرید.

آبشار وِرَزان

این آبشار در روستای ورزان در شمال غربی سوباتان واقع شده و فاصله آن تا روستاحدود چهار کیلومتر است. آب رودخانه ورزان از شاخه های اصلی رودخانه لیسار استکه از چشمه های ییلاق ها سرچشمه گرفته و در مسیرش هنگام ریزش از صخره هایعظیم ورزان، آبشاری حدود 30 متر ایجاد می کند. مسیر پیاده روی تا آبشار ورزان اصلاسخت نیست و با پیاده روی ساده و مشاهده دشت های اطراف می توانید زیبایی آبشار را از نزدیک ببینید

سوباتان  

آبشار روستای ورزان در شمال غربی سوباتان

پارک جنگلی آلچالق

تا به حال بوته های آلوچه را از نزدیک دیده اید؟ اینجا سرزمین آلوچه های بوته ای استکه آلچالق نامیده می شود. قسمت غرب جنگل های لیسار روی تپه های کم ارتفاع وپوشیده از چمن بوته های آلوچه است. به دلیل سرمای بیش از حد هوا و بادهای تنددرختان آلوچه رشد قدی نمی کنند و به صورت بوته و درختچه های کوتاه شکل می گیرند.مردم محلی این روستا و بعضی از گردشگران از آلوچه ها برای غذا و البته رب و لواشک استفاده می کنند.

سوباتان  

سرزمین آلوچه های بوته ای در سوباتان

فصل رسیدن این آلوچه ها همیشه چند نفری را می بینید که با ظرف هایی که دردست دارندمشغول چیدن آلوچه هستند. در این منطقه همچنین می توانید در ماه های آخر تابستانقارچ های سفید ویژه ای پیدا کنید. اواخر تابستان آب و هوای سوباتان سرد می شودو نم نم باران و مه و شبنم زمین را مرطوب می کند تا با اولین تابش خورشید قارچ های سفید از زمین بیرون بیایند.

همزمان با طلوع آفتاب سرو کله این قارچ ها هم از دل خاک پیدا می شود. قارچ ها بیشتردر محل قدیمی آغل های دامداران رشد می کنند. البته برای چیدن این قارچ ها باید از افرادمحلی کمک بگیرید که خدای نکرده قارچ سمی را به جای قارچ سالم از زمین نچینید.حواس تان به رنگ های غیر طبیعی قارچ ها باشد هر رنگ غیرطبیعی باید از طرف افراد محلی و با تجربه تایید شود.

محله های اطراف سوباتان

ماجرای سفر به روستای سوباتان بهشتی در ایران به همین جا ختم نمی شود. این منطقه ملحقات زیادی داردکه می توانید علاوه بر لذت بردن از منطقه سوباتان، سری هم به محله های اطراف آن بزنید.

قلعه بین یوردی:در این محله اهالی قلعه بین لیسار زندگی می کنند که حدود 70 خانوار هستند. شغل اغلب آنها دامداری است.

سوباتان

محله اهالی قلعه در سوباتان

مِیلَه بُلاغی :اینجا محله سکونت قوم تخته ای لیسار و اهالی داوان است. حدود 50 خانواردراین مکان سرسبز زندگی می کنند که تعداد آنها در فصل تابستان بیشتر هم می شود.

بازار:اشتباه نکنید، منظورمان بازار روز نیست. این منطقه هم یکی از محله های سوباتان است.اکثر اهالی سوباتان در این محله سکونت دارند و این محل به ساکنین روستای خاصیاز لیسار اختصاص ندارد. حدود 300 خانوار در این شهرک ییلاقی زندگی می کنند.

کَلَمَر:روستایی در دره پایین دست قلعه بین یوردی است. اهالی آن قشلاق نشین هستندو محل سکونت بیش از20 خانوار از دامداران لیساری در این مکان است .

قلعه سلسال مقابل قلعه خشک

این قلعه تاریخی در پایین دست سوباتان واقع شده و تنها اثر تاریخی – معماری در این محل است.قلعه خشک که قلعه ای سرسبز است در جهت مخالف قلعه سلسال بدون وجود چشمه هایجوشان قرار دارد که به آن اقامتگاه بزرگان نیز می گویند. قلعه سلسال را لیسار هم می نامند.سلسال در لغت به معنی آب خنک و خوشگوار است.

سوباتان

قلعه تاریخی در پایین دست سوباتان

در قدیم در ساخت قلعه ها، آب و آب انبار همیشه به عنوان یک موضوع مهم بود به همیندلیل به نظر می رسد نامگذاری این قلعه به سلسال با نظریه ای درباره حمل آب بسیارخنک و خوشگوار این قلعه از طریق لوله های سفالین (تنبوشه) به آب انبار مرتبط باشد.

قوری دره، گورستان هفت هزار ساله

گورهای بزرگ سنگی قدمت سوباتان را به پنج الی هفت هزار سال پیش می رساند.وجود گورهای کلان سنگی در منطقه قوری دره سوباتان این واقعیت را اثبات می کندکه تاریخ تمدن سوباتان به قبل از اسلام برمی گردد . یکی دیگر از آثار تاریخی سوباتانقبرستان زیری در سه کیلومتری شرق این منطقه است که قدمت این منطقه را به تاریخ قبل از اسلام می رساند .

سوباتان

گورهای بزرگ سنگی در سوباتان

چمنزار بیدَه پِشت

این جا بام سوباتان بهشتی در ایران است. تصور کنید چمنزاری وسیع در ارتفاع؛ جایی که به راحتی می توانیدکل منطقه را زیر نظر بگیرید. این دشت آنقدر وسعت دارد که هواپیماهای کوچک می تواننددر آن فرود بیایند و محل مناسبی برای برگزاری جشن های بومی و ورزش های محلی است.این چمنزار وسیع و بی نظیر حوضچه کوچک آبی هم دارد که با جمع شدن آب های سطحی درست شده است.چمنزار بیده پشت همیشه چراگاه گوسفندان و محل دویدن اسب های وحشی است.

 

سوباتان

بام سوباتان بهشتی در ایران

درباره ساری داش بیشتر بدانید

ساری داش به معنی سنگ زرد یکی از محلهای تفریحی سوباتان بهشتی در ایران است .این منطقه در ضلع شمالی سوباتان واقع شده است . سخره ها ی بزرگ زرد رنگ آن در سینه کوهیبزرگ که مشرف بر رودخانه خروشان لیسار و جنگلهای سرسبز است ، چشم انداز قشنگی را ایجاد کرده است .وجود دشتهای وسیع « قوری دَره » و دور نمای آبشار « وِرَزان » و دره عمیق پایین « ساری داش»و همچنین نمایان بودن ییلاقات « خُطبه سرا» به زیبایی این محل افزوده است . بدلیل راحت بودنمسیر این چشم انداز همه روزه خانواده های سوباتانی حضور گرمی در این مکان دارند .

گیاهان دارویی در دشت های سوباتان
وقتی در دشت یا پای کوه یا حتی قله آن قدم می زنید آنچه می توان لذت پیاده روی شما را کامل کند، عطر گل هایی است که بین تان پیچیده و هوش از سرتان می پراند. این گیاهان علاوه بر اینکه عطر بی نظیری دارند از نظر دارویی نیز کاربردهای بی شماری دارند. با این گیاهان آشنا شوید.
یارپوز یا پونه:فقط کافی است به کناره جوی های آب در سوباتان توجه کنید. همه جا می توانید بوته های پونه را پیدا کنید. مردم سوباتان پونه را همراه ماست، ترشی، سالاد و میوه‎ های محلی مصرف می کنند. همیشه به خصوص در فصل بهار و تابستان می توانید زنان و دختران روستایی را ببینید که کنار جوی آب مشغول چیدن پونه هستند.
بالدِرقان یا گُلپَر:این گیاه یکی از مشهورترین گیاهان دارویی سوباتان است و در اکثر روستاهای اطراف خصوصاً «کَلَمَر» و « گنج خانه» می روید. گلپر یکی از منابع درآمد روستاییان این منطقه است. سالانه بیش از 50 تن دانه گلپر از سوباتان به بازارها ی استان های مجاور فرستاده می شود
بومادران :به تراس خانه های روستایی قدم بگذارید تا بوی این گل را حس کنید. به این گیاه علف هزار برگ نیز می گویند مردم سوباتان از بو مادران برای درمان بواسیر و تب استفاده می کنند. بعضی از روستایی های این منطقه در زمین های روبه روی خانه هایشان، بومادران می کارند تا کمک خرجشان باشد.

مکان های دیدنی سوباتان ، بهشت رویایی ایران

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از الی گشت ، سوباتان ، وب سایت همشهری / ف
وبگردی