بیدمشک

آشنایی کامل با “بیدمشک” و خواص آن

کد مطلب : 54647زمان مطالعه : 9 دقیقه
مصرف بیدمشک باید برای بانوانی که باردار هستند باید کاهش یابد زیرا “بیدمشک” خطراتی اندک برای جنین ایجاد می کند.

عرق بیدمشک چه خواصی دارد؟

   گیاه دارویی بیدمشک ( Pussy willow ) از بید معمولی با نام نژادی از درخت بید است که اندازه آن از بید معمولی کوچکتر ولی سنبله های آن دارای اسانس معطری است. جالب است بدانید که گل های گیاه دارویی بیدمشک قبل از بازشدن برگ ها ظاهر می شوند و معطرند و رنگ این گیاه در بهترین نوع بیشتر است . اسانسی از گل های این گیاه گرفته می شود که به آن عرق بیدمشک می گویند که همراه با شربت جهت معطر شدن شربت مصرف دارند و مصرف درمان نیز دارا می باشد. طبیعت گیاه بیدمشک سرد و تر و مقوی قوای دماغی و قلب و مفرح مزاج است و سردردهای مزاج را تسکین می دهد.

 
عرق بیدمشک اسانسی است که از گیاه بیدمشک گرفته میشود. این اسانس علاوه بر عطر بسیار عالی، دارای خواص درمانی بسیاری است. بیدمشک گیاهی است از نژاد بید که سنبله های آن دارای اسانس خوشبو و معطر است. اسانسی از گل های این گیاه گرفته می شود که به آن عرق بیدمشک می گویند. اسانس یا عرق بیدمشک علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن شربت ها نیز به کار می رود. برای تولید عرق بیدمشک، ابتدا آب و گلهای گیاه را می جوشانند. پس از تبخیر آب، عملیات سرد کردن بخار و تقطیر به صورت سنتی یا صنعتی انجام می شود و مایعی که با تقطیر به دست آمده، همان عرق بیدمشک است. به طور کلی طی فرآیند تبخیر و تقطیر، اسانس و رایحه گیاه داخل مولکولهای آب نفوذ میکند و در اصطلاح علمی، آب مقطر تولید می شود. این آب معطر مقطر، علاوه بر طعم و رایحه خوب، تمامی خواص بیدمشک را هم برای بدن دارد. پزشکان طب سنتی معتقدند مصرف عرق گلهای این گیاه، از خوردن خود گلها مفیدتر است. در این مطلب خواص عرق بیدمشک و طریقه مصرف آن گردآوری شده است.
 

طبع عرق بیدمشک گرم یا سرد است

طبعیت این عرق به نفع طبع سرد و تر بوده یعنی بین مزاج سرد و گرم به نفع سردی و بین رطوبت و خشکی به نفع تری یا رطوبت است. از اینرو استفاده از عرق بیدمشک خواص فوقالعاده مفیدی در فصلهای گرم سال دارد به طوریکه یکی از مهمترین خواص عرق بیدمشک، رفع عطش شدید و درمان گرمازدگی است و یک لیوان شربت از آن، نوشیدنی مناسبی است که متخصصان طب سنتی برای فصل تابستان و به ویژه ایام روزهداری در فصول گرم سال توصیه میکنند. این نوشیدنی از ترکیب گلاب، عرق بیدمشک، تخم بالنگو یا تخم شربتی و کمی ماده شیرین کننده مانند شکر، عسل یا نبات تهیه میشود، البته بهتر است این شربت را کم شیرین مصرف کرد.

شربت عرق بیدمشک

مواد اولیه :
شکر یک پیمانه
آب دو پیمانه
 
بیدمشک خواص

تاثیر بیدمشک در بارداری

عرق بیدمشک نصف پیمانه

طرز تهیه:
آب را درون قابلمه ای ریخته، روی حرارت می گذاریم وقتی که آب به جوش آمد شکر را به آن اضافه کرده و می گذاریم تا دو دقیقه بجوشد، سپس آن را از روی حرارت بر می داریم تا سرد شود. بعد آب، شهد و عرق بیدمشک را به میزانی که دلخواه شماست مخلوط کرده، می توانید در پایان کمی هم گلاب و زعفران به شربت اضافه کنید تا خوش عطرتر شود.

روش عرق گیری بیدمشک

روش تهیه ی عرق بید مشک به روش سنتی برای تهیه عرق از 2نوع دیگ عرق گیر استفاده می شود که در مورد هردو روش توضیح خواهیم داد . روش اول :در روش سنتی تهیه عرق بیدمشک از دیگ یا نی قازان استفاده می شود. نی قازان از3قسمت تشکیل شده است :1-قسمت مخزن دیگ 2-قسمت مخروطی شکل(نقش آن جمع آوری بخارات) 3-مخزن آب سرد(جهت کندانس بخارات و اسانس)
ابتدا به داخل مخزن بیدمشک 70 لیتر آب میریزیم. بعد سرپوش را روی دیگ می گذاریم واطراف آنرا برای جلوگیری از خروج بخار خمیر میزنیم ... روی شعله ملایم قرار داده ومرتب روی قسمت مخروطی شکل آب سرد می ریزیم تا به مرور زمان(بمدت 8 الی 12ساعت ) بخارات آب و اسانس جمع آوری شده کندانس شوند به صورت عرق قطره قطره به وسیله لوله به داخل ظرف دیگر ریخته می شود به این طریق عمل عرق گیری از بیدمشک انجام می شود .

عرق گیری در خانه

نحوه عرق گیری در منزل :عرق گیری یا به اصطلاح علمی آن تقطیر برای از بین بردن ناخالصی ها و مواد معدنی از یک محلول یا آب بسیار مفید است.وقتی مایعی گرم می شود بخار از خود متساعد می کند و این بخار بالا می رود.با کمک این فرایند، آب را از مواد معدنی که به شکل مایع یا جامد هستند جدا می کنند.وقتی بخار سرد شد، دوباره به شکل مایع متراکم می شود؛ مایعی که عاری از ناخالصی است و می تواند دوباره جمع آوری و استفاده شود.البته، این کار کمی وقت گیر است اما وقتی می خواهید ناخالصی های یک مایع را از بین ببرید یک راه حل دم دست و فوری است.یکی از روش های کم خرج عرق گیری گیاهانی نظیر نعنا و شوید یا گیاهان خوراکی یا دارویی دیگر یا خالص کردن مایعات با استفاده از وسایلی صورت می گیرد که در آشپزخانه پیدا می شود.
 
- یک قابلمه بزرگ درب دار آماده کنید.
 
 
بزرگترین قابلمه ای که دستتان می رسد را بردارید تا میزان بیشتری از مایعات را بتوانید تقطیر کنید.این قابلمه باید آنقدر بزرگ باشد که یک ظرف کوچک دیگر مانند کاسه استیل یا کاسه فلزی دیگری در آن جا شود.اگر درب قابلمه انحنا دارد، از آن به جای درب مسطح استفاده کنید. شکل منحنی درب قابلمه به جمع آوری میعان به سمت مرکز کمک می کند.اگر درب منحنی پیدا نکردید، می توانید از مقداری فویل آلومینیومی استفاده کنید، آن را روی یک کاسه بزرگ بگذارید و شکل منحنی به آن بدهید تا بتوانید به عنوان درب قابلمه از آن استفاده کنید.فویل را برگردانید تا روی قابلمه را بپوشاند.
- یک ظرف دیگر داخل ظرف بزرگ بگذارید تا مایعات در آن بریزد.
 
ظرفی را انتخاب کنید که بتواند دمای بالای جوش را تحمل کند.احتمالاً بخواهید ظرف جمع آوری را به سمت بالای قابلمه بیاورید.
برای این کار یک قفسه پایه دار در کف قابلمه بزرگ بگذارید و ظرف کوچک را روی آن قرار دهید تا ارتفاع آن بالاتر بیاید.حتی می توانید از یک آجر یا چیزی شبیه به این استفاده کنید که در تماس با مایع تقطیرشده نباشد.می توانید یک سوراخ روی دریچه ایجاد کنید و از یک لوله طویل برای جمع آوری مایع تقطیر شده یا عرق مورد نظر در ظرف جداگانه استفاده کنید.البته، شاید مجبور باشید برای این کار در ظروف آشپزخانه خود سوراخ ایجاد کنید تا این کار بهتر انجام شود.
- آب کثیف را در یک قابلمه بزرگ بریزید.
 
مطمئن شوید که هیچ ذره ای از مایع کثیف یا ناخالص داخل ظرف کوچک نریخته است.شاید فقط بخواهید قابلمه را تا آنجایی پر کنید که تنها چند سانتی متر پایین تر از ارتفاع ظرف کوچک باشد.اگر آب خیلی به ظرف جمع آوری نزدیک باشد، ممکن است به داخل آب خالص یا تقطیرشده بریزد و آن را آلوده یا ناخالص کند.
- درب قابلمه را روی قابلمه برعکس کنید.
با برگرداندن درب قابلمه، زاویه منحنی به هدایت کردن بخار آب به سمت مرکز کمک می کند تا یک جا جمع شود و به داخل ظرف کوچک سرازیر شود.شما می توانید چند بسته یخ یا آب سرد را روی درب قابلمه بگذارید تا بخار زودتر سرد شود و به شکل مایع دربیاید.
 
- آب را دوباره بجوشانید.
 
اجاق گاز را روشن کنید و آب را گرم کنید. دمای آب را بررسی کنید و آن را در حال جوشیدن ملایم بگذارید.اگر زیاد به آب گرما بدهید و شعله زیاد باشد، ممکن است قطرات آب ناخالص به داخل ظرف کوچک جمع آوری بریزد. هر وقت لازم شد دمای آب را تنظیم کنید.
 
- محتویات قابلمه بزرگ را تا آنجا که ممکن است بجوشانید.
اما نگذارید تمام آب موجود در قابلمه خشک شود یا برای همیشه قابلمه را خراب کنید.بگذارید مایع تقطیرشده یا عرقی که گرفته اید خنک شود.جوشیدن مایع چندین ساعت طول می کشد تا بتوانید مقدار زیاد و خاصی از عرق گیاه مورد نظر یا مایع خالص به دست آورید. پس، باید صبور باشید.

فواید مصرف عرق بیدمشک در بارداری

بعضی خوراکیها یا داروهای گیاهی می توانند خطراتی را، هر چند اندک، برای جنین به همراه داشته باشند لذا توصیه می شود که مادران باردار و به ویژه بانوانی که سابقه یا خطر سقط جنین، خونریزی دوران بارداری و مشکلات مشابه دارند؛ مصرف آنها را به حداقل کاهش دهند و به ویژه در مورد داروهای گیاهی تنها با مشورت پزشک با تجربه اقدام کنند. به طور کلی از آن جایی که دوران بارداری، دورانی حساس و مهم به شمار می رود، مصرف بیش از حد گیاهان دارویی توصیه نمی شود چرا که ممکن است به جنین آسیب وارد کند. با این وجود با توجه به اینکه یکی از مشکلات شایع زنان در طی بارداری، افسردگی دوران بارداری و تنش های روحی است، برای تسکین این تنش ها در صورت ضرورت می توان از مقدار کمی مخلوط عرق بیدمشک و عرق بهارنارنج استفاده نمود.از آن جایی هرگونه تنش روحی و جسمی در سلامت آینده کودک موثر است، اهمیت به بهبود حالات ماردران باردار بسیار مهم است. استفاده از عرق بیدمشک در بارداری یکی از پرطرفدارترین عرقیجات در میان زنان باردار به شمار می رود، با این وجود به دلیل طبیعت سرد آن، مصرف بیش از حد آن ممکن است به جنین آسیب وارد کند. همچنین لازم به ذکر است برای اطمینان از سالم بودن گیاهان دارویی مورد استفاده، بهتر است محصولات شرکت های معتبر و با علامت استاندارد استفاده شود.
 
کم اشتهایی در بارداری باید درمان شود زیرا جنین نیاز به تغذیه کافی دارد. برای درمان کم اشتهایی در دوران بارداری می توان از عرق بیدمشک استفاده کرد. علاوه بر افزایش اشتها، تپش قلب را در دوران بارداری کاهش می دهد. در دوران بارداری ممکن است با کهیر روبه رو شوید، مشکلی که تا قبل از این دوران آن را تجربه نکرده اید، اما با نزدیک شدن به ماه های آخر بارداری این مشکل پوستی سراغ بعضی خانم های باردار می رود. در طب سنتی درمان کهیرهای دوران بارداری عرق شاه تر است.عرق بیدمشک قند خون را پایین می آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را کاهش می دهد، همچنین زنان باردار و کودکان کمتر از دو سال نیز بایستی در مصرف این عرق احتیاط کنند.

عرق بیدمشک تقویت کننده قلب واعصاب

عرق بیدمشک تقویت کننده قلب است. به این منظور، نصف استکان عرق بیدمشک را با یک لیوان آب سرد مخلوط کنید و با کمی شکر یا عسل شیرین کرده و میل کنید.ناراحتی های قلبی و تسکین اعصاب کاربرد دارد.علیزاده با اشاره به ترکیبات عرق بیدمشک و تقویت قلب خاطرنشان کرد:عَرَق بیدمشک با داشتن ترکیباتی چون تانن، سالیسین، ژرانیون و مقدار کمی اسید اسیتیک به عنوان داروی موثر در تقویت قلب، آرامبخش و برطرف کننده درد و خستگی شهرت یافته است. تقویت قلب ، رفع گرفتگی و خفقان قلب ، تقویت عمومی بدن ، ملین ، مصرف بیدمشک در جوانی مانع فشار خون در دوران پیری می شود .قبل از هر غذا یک استکان به صورت شربت میل کنید.

عرق بیدمشک فشار خون

بهترین نوشیدنی در سر هرسفره ایرانی توصیه می شود از افرادی که فشارخون آنها پایین تر از حد معمولی می باشد از این عرق کمتر استفاده کنند.

دیگر خواص عرق بید مشک

عرق بیدﻤﺸﻚ قند خون را پایین می آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را کاهش می دهد.مردم این منطقه معتقدند که عرق بیدمشک در تسکین اعصاب، درمان کم خونی و ناراحتی های قلبی موثر است.در مورد این عرق بسیار مفید باید گفت که عرق بیدﻤﺸﻚ با داشتن ترکیباتی همچون ژرانیون سالیسین، تانن، به عنوان داروی موثر در تقویت قلب، آرام بخش و رفع کننده درد و خستگی شهرت یافته است. عطاران معتقدند بیدمشک گیاهی ملین و تقویت کننده قلب و دستگاه گوارش است و مصرف عرق آن اشتها را افزایش می دهد. عرق بیدﻤﺸﻚ تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است، همچنین جوشانده گل آن بیماریهای عصبی، افسردگی، دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی را درمان می کند.بید مشک گیاهی است ملین و تقویت کننده قلب ،اعصاب و محرک قوای جنسی .این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد. به گزارش اسان طب جوشانده برگ یا پوست درخت بیدﻤﺸﻚ سبب دفع انگلها و کرمهای معده و روده می شود. عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد.چنانچه زالو در حلق کسی رفته و در حلق یا اطراف آن چسپیده باشد، با غرغره عصاره برگ درخت بید مشک زالو از عضو جدا و از حلق خارج می شود. عرق بیدﻤﺸﻚ قند خون را پایین می آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قند خون را کاهش می دهد.ک لیوان+2لیوان شکر+6لیوان آب بسیار بسیار سرد مخلوط و استفاده شود.

مضرات بیدمشک

برخلاف بعضی عقاید، عده ای معتقدند عرقیات هیچ ضرری ندارد و پدیده ای بوجود آمده که منجر شده است برخی مردم به پشتوانه این سخنان انواع و اقسام عرقیات را در خانه بصورت مداوم مصرف می کنند.استفاده بسیار از اغلب عرقیات می تواند موجب ضعف و حتی کوری شود و این امر نیز به دلیل وجود جزء الکلی برخی گیاهان است که به علت ساقه های چوبی بوده و این مسئله در حین فرآیند تقطیر ایجاد می شود و یکی از علل سرعت نفوذ عرقیات را نیز می توان وجود الکل در آن دانست.البته این امر بیشتر در گیاهانی وجود دارد که دارای ساقه های چوبی هستند و گلاب و بیدمشک و دیگر ازهار غالباً از این امر مستثنا می شوند.

بیدمشک ، شنایی کامل با بیدمشک و خواص آن

4.444
این مطلب مفید بود ؟395
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - / ک.ک
برچسب : گیاه بیدمشک
وبگردی