نوشته های باستانی

نوشته های مرموز باستانی که هیچوقت رمز گشایی نشدند!

تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396کد مطلب : 47428زمان مطالعه : 5 دقیقه
در گذشته استفاده از زبان های رمزی مرسوم بود که با گذشت زمان اکثر نوشته های باستانی رمز گشایی شدند اما همچنان مواردی باقی مانده اند که بسیار پیچیده و مرموز هستند.

نوشته های باستانی که همچنان مرموز مانده اند!

با نگاه به گذشته، نوشته ها و لوح های رمزگشایی نشده ای می بینیم که هنوزهم بی پاسخ مانده اند. هیچ چیز به اندا زه ی رمزگشایی یک نوشته ی تاریخی شگفت انگیز نیست. نقاشی ها و نوشته های تاریخی زیادی وجود دارند که بسیاری از انسان ها قادر به درک آنها نیستند. بعد از سنگ روزتا (Rosetta Stone)، که اولین شی رمزگشایی شده ی باستانی است، باستان شناسان تلاش های زیادی برای رمزگشایی دیگر کدهای باستانی کردند. در زیر به 5 نوشته عجیب باستانی اشاره می کنیم که تاکنون رمزگشایی نشده اند.


نسخه ی خطی Voynich
بعد از پیدا کردن این کتاب توسط عتیقه شناس روسی لهستانی تبار «ویلفرید ووینیش»، کتاب مذکور به این اسم نام گرفت. این کتاب یا نوشته عجیب باستانی یک معمای پیچیده است که شامل نقاشی های خارق العاده ای از گیاهان و جانوران و نمادهای خاص و جهانی است که اشاره به علوم کیهان شناسی و فارموکولوژی دارد. همچنین مجموعه ای از طرح ها و ساختار هایی خاص است که هیچ شباهتی به زبان های کلاسیک، مدرن و یا دوران باستان ندارد. زمانی تصور می شد که این کتاب حاوی اسرار نهان و مرموزی است که می تواند کلیدی در قدرت و دانش بی نهایت باشد.

نوشته های باستانی


بسیاری از رمز گشایان برجسته دنیا، از جمله جان تیلتمن و بعضی از اعضای سازمان امنیت ملی آمریکا برای رمز گشایی این نوشته عجیب باستانی خطی تلاش کرده اند اما موفق نشدند تعداد بالغ بر 17000 گلیف (نگاره یا نشان های نمادین دیگر که بر فلز یا سنگ حک شده است مثل هیروگلیف) پیچیده آنرا که رمزگذاری شده، تشخیص دهند. به نظر می رسد چنین پیچیدگی دلیلی بر نفی دروغین بودن کتاب باشد، گرچه هنوز هستند کسانی که مخالف این قضیه هستند. فرضیه ای که اخیرا مورد توجه قرار گرفته بر این باور است که در این نوشته تاریخی روشی از نوشتار به کار گرفته شده که مفهوم آن را پنهان بدارد؛ به این معنا که اکثر متونش بی محتوا هستند و تنها چند بخش از نظر فرهنگ واژگانی قابل قبول هستند.


سند Indus
سند Indus یا Harappan اشاره به رشته ای کوتاه از نمادهای مرتبط با تمدن Valley دارد. این سند در طول دوره ی Harappan بین سال های 2000 تا 2600 سال قبل از میلاد نوشته شده است. به رغم تلاش های بسیار برای رمزگشایی از این سند و ارائه ادعاهای بزرگ درباره آن، هنور هم به عنوان یک سند ناشناخته معتبر است. زبان اساسی در این سند در کار نیست به همین دلیل قادر به شناسایی رموز سند نشده اند؛ شاید دلیل این فقدان این باشد که کتیبه دو زبانه است. در طول این سال ها مفاهیم و نوشته عجیب باستانی متعددی ارائه شده است، اما هیچکدام از سوی جوامع علمی جهان پذیرفته نشده است، موضوع محبوبی که در میان محققان آماتور، و حرفه ای وجود دارد و باعث می شود همچنان به عنوان یک سند ناشناخته معتبر باشد.

سند Indus


مستندات Seraphinianus
مستندات Seraphinianus کتابی است که توسط هنرمند، معمار و طراح صنعتی "Luigi Serafini” نوشته شده است. به نظر می رسد این کتاب در طی 30 ماه و بین سال های 1976-1978 نوشته شده است. این کتاب حدود 360 صفحه است، و به نظر می رسد یک دانشنامه ی تصویری از یک دنیای ناشناخته است، همچنین این کتاب زبانی منحصر به فرد با نوشته هایی تصویری دارد که گویا نمایش یک الفبایی جدید است. تصاویر اغلب تقلیدی سورئال از چیزهایی است که در جهان ما وجود دارد.
به عنوان مثال خونریزی یک گیاه میوه در حالی که رشد می کند که تقریبا به شکل یک صندلی است و یا یک تمساح دگردیسی شده که از عشق ورزی یک زن و شوهر ساخته شده است و چیزهای عجیب و غریب دیگری از این دست در این کتاب به تصویر کشیده شده است. ظاهرا تمامی این تصاویر بی معنی است؛ ماشین آلاتی که اغلب با ظاهری ظریف با رشته های بسیار کوچک در کنار هم نگهداری می شود. در تصاویر چیزهایی هم وجود دارد که به آسانی قابل تشخیص است، به عنوان مثال تعدادی نقشه و یا چهره ی انسان. از سوی دیگر، به خصوص در فصل فیزیک، اگر به بسیاری از عکس ها نگاه کنید تقریبا به طور کامل انتزاعی است.
عملا همه ارقام روشن، رنگی و سرشار از جزئیات است. مستندات کتابی غرق در یک الفبای کاملا عجیب و غریب است که هنوز هم رمز گشایی نشده است. حتی پس از مطالعه فشرده ای که توسط زبانشناسان حرفه ای صورت گرفت باز هم مشکل ترجمه حل نشد. مستندات معروف ترین اثر هنری "Serafini” است که به دنیایی حقیقی، زیبا و کاملا نگران کننده تبدیل شده است.

Seraphinianus


کدهای رمزی Beale
در سال 1885 میلادی، فردی به نام «جیمز وارد» اعلامیه ای با عنوان «اسناد بیل»، در ویرجینیای آمریکا منتشر کرد. در این اعلامیه گفته شده بود که مردی به نام «توماس جفرسون بیل» گنجینه ای از طلا و جواهر را در محلی نامعلوم مخفی کرده که ارزش آن به پول امروز حدود 65 میلیون دلار است. در اطلاعیه اضافه شده بود که محل این گنج در سه نوشته عجیب باستانی ذکر شده است که همه به رمز هستند. به گفته وارد، بیل این متن ها را در جعبه ای نزد یک مهمانخانه دار به امانت گذاشته و به او گفته بود که اگر تا ده سال بعد، از او یا گماشتگانش خبری نشد، جعبه را باز کند.
البته قرار بود بیل کلید کشف این رمز را بعدها در اختیار مهمانخانه دار قرار دهد. اما نه از بیل خبری می شود و نه از کلید کشف رمز. مهمانخانه دار این صندوق را در اختیار دوستش قرار می دهد و او 20 سال برای کشف رمز، وقت صرف می کند و موفق می شود که یکی از این نوشته عجیب باستانی را رمزگشایی کند. این نوشته تاریخی به مقدار دقیق طلا و نقره و جواهرات و محل تقریبی دفن آنها اشاره می کند. اما متن های دیگر هنوز ناگشوده مانده اند.
البته برخی محققان درباره صحت این داستان اظهار تردید کرده اند. آنها معتقدند که هیچ ردی از فردی به نام بیل وجود ندارد، در واقع همه او را با انتشار اعلامیه وارد می شناسند، بنابراین وارد و بیل یکی هستند. جو نیکل، محقق آمریکایی، معتقد است که رمز بیل داستانی کاملا تخیلی است که شباهت زیادی به قصه «گاو صندوق مخفی» فراماسون ها دارد. با اینکه تلاش های بسیاری برای گشودن دو نوشته تاریخی باقیمانده انجام شده است، اما هیچکدام تاکنون به نتیجه نرسیده است.

آثار باستانی مرموز


لوح Dispilio
لوح Dispilio که همچنین به عنوان کتاب Dispilio یا دیسک Dispilio شناخته می شود، قرص های چوبی را شامل می شود که به وسیله نشانه گذاری هایی احاطه شده اند. این لوح در حفاری George Hourmouziadis در Dispilio یونان کشف شد و با آزمایش کربن 14 قدمت آن به 5260 سال قبل از میلاد نسبت داده شده است. سایت Dispilio به نظر می رسد در طی یک دوره طولانی از مراحل نهایی نوسنگی میانه تا دوره نهایی نوسنگی به وجود آمده باشد. تعدادی از اقلامی که در این سایت یافت شده است عبارتند از:سرامیک، عناصر ساختاری چوبی، دانه، استخوان، پیکره، زیور آلات شخصی، فلوت (که یکی از آنها قدمتی برابر 6 هزار سال پیش از میلاد را دارد که تا به حال قدیمی ترین شی ساخته شده در اروپاست). ظاهرا یافته های قابل توجهی درباره ی لوح Dispilio وجود ندارد و شاید هیچ وقت نتوانیم لوح Dispilio را رمزگشایی کنیم.

نوشته های قدیمی

نوشته های مرموز باستانی که هیچوقت رمز گشایی نشدند!

516
این مطلب مفید بود ؟160
برگرفته از گجت نیوز/م.ن
وبگردی