فواید تای چی
تای چی یک ورزش بسیار فوق العاده ای است و همچنین ورزش تای چی اثرات مثبتی برای سلامتی دارد که در ادامه از تمام آنها مطلع می شوید.

فواید تای چی که شما را شگفت زده خواهد کرد

تأثیرات مفید تمرینات تای چی مانند تمرکز و آرامش فکری، تقویت روحی و عصبی، درمان بیماری های شدید، مزمن و حتی ژنتیکی، بهبود جریان خون گردش خون، بهبود عملکرد ریه ها و ... در این بخش از ورزش نمناک در ادامه بررسی کامل رشته ورزشی تای چی و قوانین آن به فواید سلامتی خواهیم پرداخت که انجام این حرکات آرام روی بدن دارند ؛ تای چی شکل هنری بسیار جالب و لذت بخش است. حتی بهتر از این، تمرینش آسان است. الزامات تجهیزات و فضا کاملاً حداقلی هستند و تمرینات تقریباً در هر جایی انجام می شوند. از همه مهم تر، منافع تای چی به هر کسی که در آن شرکت کند، آشکار است.

فواید و اثرات مثبت سلامتی ورزش تای چی

1. یک تب زودگذر نیست:
بر خلاف بسیاری از ورزش ها، تای چی مد جدیدی نیست که به همان سرعتی که رسیده، ناپدید خواهد شد. این ورزش بیش از هزار سال است که در چین به سر می برد.

2. تای چی برای همه سنین است:

تای چی هنر ملایمی است. به گونه ای که افراد تقریباً در هر سنی و یا در شرایط فیزیکی می توانند این کار را انجام دهند. در واقع، بسیاری از مربیان برجسته ای تدریس تای چی را در اواخر زندگیشان انجام می دهند.
فواید ورزش تای چی

فواید بی نظیر ورزش تای چی 

3. فواید تای چی برای قدرت و استقامت:

ثابت شده است که تای چی، ورزشی با فواید قابل توجه در حوزه های تعادل، قدرت ماهیچه ای رده پایین و استقامت و انعطاف پذیری بالا و پایین بدن به خصوص در بزرگسالان مسن تر است.
در مطالعه ای، افرادی در دهه 60 و 70 زندگیشان تای چی را سه بار در هفته به مدت 12 هفته تمرین کردند. آن ها همچنین چندین تست تناسب اندام برای اندازه گیری تعادل، مقاومت عضلانی، استقامت و انعطاف پذیری قبل و بعد از 12 هفته انجام دادند. پس از گذشت شش هفته، بهبودهای قابل توجهی در تعادل، مقاومت عضلانی، استقامت و اقدامات انعطاف پذیری مشاهده شد. بهبود هر یک از این مناطق پس از 12 هفته افزایش یافت.

4. فواید ورزش تای چی برای آسم:

تمرکز بر روی تکنیک های تنفس مناسب، تای چی را به شدت برای مبتلایان به آسم، مفید می سازد.

5. ظرفیت هوازی بالا با انجام ورزش تای چی:

با گذشت زمان، ظرفیت هوازی کاهش می یابد، اما تحقیقات در مورد شکل های سنتی تمرینات ایروبیک نشان داده است که می تواند با آموزش منظم بهبود یابد. در یک مطالعه فراتحلیلی دیگر، محققان به هفت مطالعه که بر روی اثرات تای چی بر روی ظرفیت هوازی در بزرگسالان با میانگین سنی 55 سال تمرکز داشتند، نگاه کردند. محققان دریافتند افرادی که تای چی را به طور منظم برای یک سال تمرین می کردند، ظرفیت هوازی بالاتری نسبت به افراد ساکن در همین سن داشتند.
ورزش تای چی فواید بی نظیری دارد

آشنایی با فواید ورزش تای چی

6. فیبرومیالژیا:

فیبرومیالژیا یکی از شایع ترین اختلالات عضلانی است و با سطوح بالایی از اختلالات سلامتی و علائم بسیار دردناک مرتبط است. علت فیبرومیالژیا (FM) نامعلوم است، و هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد. در مطالعه ای بر روی 39 موضوع با موج فیبرومیالژیا که برای شش هفته انجام شد، مشخص شد که نشانه های FM و کیفیت مرتبط با سلامتی بعد از مطالعه بهبود یافته است. این می تواند خبر خوبی برای بسیاری از افراد دیگر باشد که از این اختلال رنج می برند.

7. راه رفتن:

سرعت راه رفتن با گذشت زمان کاهش می یابد و تحقیقات نشان می دهد که ممکن است با افزایش ریسک افتادن ارتباط داشته باشد. با این حال، در یک مطالعه مشخص شد افرادی که تای چی را تمرین کردند، به طور قابل توجهی از افرادی که این کار را انجام ندادند،جلوتر بودند.

8. فواید تای چی برای تسکین استرس:

تنفس، حرکت و تمرکز ذهنی لازم برای افرادی که تای چی تمرین می کنند، است. ارتباط ذهن - بدن نیز در اینجا مهم است چون گزارش شده است که تنفس ترکیبی با حرکات بدن و هماهنگی چشم - دست، آرامش را ترویج می دهد.
ورزش تای چی چیست و چه فوایدی دارد؟

فواید ورزش تای چی برای تسکین استرس 

9. فواید تای چی برای سلامت مفاصل:

بسیاری از اشکال ورزش معمول، شانه ها، زانوها، کمر و دیگر مفصل ها را به سمت حرکت های غیر عادی، تکراری و غیر طبیعی قرار می دهند. به همین ترتیب، تعداد زیادی از مردم فعال در نهایت مشکلات مفصلی را ایجاد می کنند. با این حال، تای چی کلاسیک، از طریق تجربه چندین نسل از افراد حرفه ای که از سنین پایین تا پایان عمر تمرین می کنند، به طور کامل اهمیت رفتارها و حالات و حرکات مناسب را برای حفاظت و تقویت مفاصل در تمرینات طولانی مدت، تکراری، به طور کامل درک می کنند.

10.فواید تای چی برای سلامت اندام داخلی:

حرکت مارپیچی و حرکت خمیده، و همچنین تنفس و اجزای مدیتیشن آن، اندام های داخلی را ماساژ می دهد و آن ها را از آسیب ناشی از استرس، وضعیت ضعیف، و شرایط کاری دشوار آزاد می کند. همچنین به تبادل گازها در شش ها کمک می کند و به سیستم گوارشی کمک می کند تا بهتر کار کند.تای چی آرام و ملایم است و نفسش را حبس نمی کند و همچنین به مولفه های کلیدی قدرت تناسب اندام, انعطاف پذیری, تعادل و, تا درجه کمتری از تمرین هوازی می پردازد.

فواید سلامت تمرینات تای چی از نمایی دیگر:

قدرت عضلانی:
تای چی می تواند قدرت پایین تنه و قدرت بالاتنه را بهبود بخشد. هنگام تمرین منظم تای چی با آموزش مقاومت و پیاده روی سریع قابل مقایسه است.
اگر چه شما با وزنه و یا نوارهای مقاومتی کار نمی کنید, اما تمرین بازوی پشتیبانی نشده که در تای چی کار می کند قسمت فوقانی بدن شما را تقویت می کند. تای چی هر دو اندام تحتانی و بالایی و همچنین ماهیچه های مرکزی کمر و شکم را تقویت می کند.
فوایدی که تمرینات تای چی برای بدن دارد

بهبود قدرت عضلانی بدن با ورزش تای چی 

تمرینات تای چی برای انعطاف پذیری:

تای چی می تواند انعطاف پذیری بالا و پایین تنه تان و همچنین قدرتتان را افزایش دهد.

فواید تای چی برای تعادل:

براساس برخی مطالعات, تای چی تعادل را بهبود می بخشد و براساس برخی مطالعات، کاهش می دهد. تای چی به آموزش حس فرد کمک می کند, که وظیفه نورون های حسی در گوش داخلی و گیرنده های کششی در ماهیچه ها و رباط ها است. تای چی همچنین قدرت و انعطاف پذیری ماهیچه را بهبود می بخشد. برخی مطالعات نشان داده اند که آموزش تای چی به کاهش ترس کمک می کند.

ورزش هوازی:

بسته به سرعت و اندازه حرکت, تای چای می تواند برخی فواید هوازی فراهم کند. اگر متخصص بالینی یک ورزش بالاتر از تای چی را توصیه می کند, ممکن است به یک تمرین هوازی نیز نیاز داشته باشید.

 

فواید سلامت تمرینات ورزش تای چی شما را شگفت زده می سازد

4.449
این مطلب مفید بود ؟436
منبع : lifehack / health.harvard.edu / بخش ورزش نمناک/ح.ب /ن
وبگردی