نارسایی قلب
نارسایی قلب به وضعیتی میگویند که قلب نمیتواند به اندازه ای که نیاز بدن را تامین کند خون را پمپاژ کند, علل این بیماری چیست؟

علت نارسایی قلب

دلایل معمول بیماری نارسایی قلبی شامل مواردی همچون بیماری عروق کرونر از قبیل سکته قلبی (حمله قلبی)، جریان خون بالا ، فیبریلاسیون دهلیزی ، نارسایی دریچه قلب ، سوءمصرف الکل و کاردیومیوپاتی است.

عضو هیات علمی مرکز آموزشی تحقیقاتی درمانی قلب و عروق گفت:شایع ترین علت نارسایی قلب پرفشاری خون و بیماری های عروق کرونر است ولی علل دیگری نیز برای نارسایی قلب وجود دارد.

نارسایی قلب

دلیل نارسایی قلب

وی افزود:به طورمثال برخی از عفونت های ویروسی می توانند التهاب عضله قلب و به دنبال آن نارسایی قلب ایجاد کنند ،برخی از انواع نارسایی قلب جنبه ژنتیک داشته و بیمار به خاطر داشتن یک ژن غیر طبیعی دچار اختلال در عضله قلب و به دنبال آن نارسائی قلبی می شود و توصیه پزشکان این است که خانواده بیماران که دچار انواع نارسائی قلبی با منشا ژنتیک هستند نیز حتما مورد بررسی های لازم قرار بگیرند تا در صورت داشتن مشکل مشابه، با درمان سریع، جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند.

وی در خصوص سایر علل این بیماری توضیح داد:علت دیگر این بیماری، مصرف مشروبات الکلی همچنین مصرف مواد نیروزا و هورمون های غیر مجاز است که در باشگاه های بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرند .مواد مخدر و روان گردان که متاسفانه مصرف آن ها در جامعه رو به افزایش است نیز از علل نارسایی قلب هستند.

وی افزود:یکی دیگر از علل این بیماری، برخی از انواع شیمی درمانی است که برای بیماران سرطانی تجویز می شود که البته پزشکان متخصص سرطان از این موضوع به خوبی آگاه بوده و چنانچه داروهای ایجاد کننده نارسایی قلب برای بیمار لازم باشد اقدامات لازم برای بیماران قبل و بعد از شیمی درمانی انجام شده و بیماران تحت نظر متخصصین قلب قرار می گیرند.

وی در خصوص روش های مختلف درمان نارسائی قلب عنوان کرد:در ابتدا باید با روش های تشخیصی علت نارسایی قلب را مشخص کرده و بر اساس تشخیص درمان مناسب را انجام داد، مثلا برای فردی که دچار گرفتگی رگ های کرونر قلب است با کمک آنژیوپلاستی و روش های دیگر می توان خون رسانی به عضله قلب را بهبود بخشید و یا در موارد اختلالات دریچه ای قلب، با کمک روش های جراحی جلوی پیشرفت نارسائی قلب را گرفت.

وی ادامه داد:در کنار این موارد مهم ترین مرحله درمان دارویی نارسایی قلبی است که با توجه به شدت علائم بیمار و نوع نارسائی قلب، درمان داروئی باید در مرحله اول تشخیص برای بیمار شروع شود و در کنار آن اصلاح سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و کم نمک و فعالیت بدنی مناسب با وضعیت بیمار نیز توصیه می شود.

این فلوشیپ نارسائی قلب و پیوند در پایان افزود:روش دیگر درمان نارسایی قلب گذاشتن وسیله های خارجی، مانند باتری، دستگاه شوک دهنده و دستگاه های کمک کننده به گردش خون است. که البته برای استفاده از این وسایل بیمار باید شرایط لازم را داشته باشد.

داروهایی که موجب نارسایی قلب می شوند

2.97
این مطلب مفید بود ؟43
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از فارس -/ح
برچسب : بیماری قلبی
وبگردی