ورم بیماری قلبی
گاها ممکن است بصورت ناگهانی و اتفاقی متوجه این شوید که قسمت هایی از بدن شما ورم کرده است. اما این ورم ها نشانه چه مشکلی در بدن ما می باشند؟

ارتباط ورم برخی نقاط بدن با بیماری قلبی

متاسفانه بیماری قلبی وضعیتی است که برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد و تعداد زیادی از ما نگران آن هستیم. فرقی ندارد که بیماری قلبی به دلیل ژنتیکی و سبک زندگی غلط اتفاق افتاده باشد، در هر صورت یک بیماری رایج است و مرگ و میر زیادی را رقم می زند.

بیماری قلبی فقط مختص افراد پیر و سال خورده نیست، بلکه خطر حمله قلبی بعد از 45 سالگی برای مردان و 50 سالگی برای زنان نیز افزایش پیدا می کند. البته که بسیاری از ما با علائم هشدار دهنده و کلاسیکِ مشکلات قلبی مانند درد در بازوی سمت چپ یا قفسه سینه یا فشار زیاد در این نواحی آشنا هستیم اما ممکن است علائم دیگری هم باشند که از آن ها اگاهی نداشته باشیم. 

بیماری قلبی

ورم هایی که خبر از بیماری قلبی میدن

متخصصان پیشنهاد می کنند اگر هر کدام از این علائم هشداردهنده مثل ورم در نواحی خاصی از بدن را مشاهده کردید، حتما به متخصص مراجعه کنید.  در این قسمت از نمناک به شما نشان می دهیم که ورم در کدام قسمت ها علامت مشکلات قلبی است. 

ورم ساق، کف، قوزک و روی پا

ورم در قسمت ساق پا، کف و روی پا و قوزک پا می تواند علائم بیماری قلبی باشد. اِدِما یک مفهوم پزشکی برای ورم در بدن است که می تواند به دلایل مختلف در نواحی متفاوتی از بدن اتفاق بیفتد و اگر در ساق پا، کف و روی پا و قوزک پا رخ داد، علامت این است که سیستم گردش خون در بدن شما به شکل مناسبی اتفاق نمی افتد و احتمالاً مشکلی در قلب تان وجود دارد.

یکی از عملکرد های کلیدی سیستم گردش خون، انتقال مواد، مایعات و مواد مغذی و محصولات پسماند به نواحی مختلف بدن است. وقتی که فردی نارسایی قلبی داشته باشد، سیستم گردش خون او سرعت کمتری پیدا کرده و عملکرد آن افت می کند، یعنی مایعاتی که قرار بود از طریق خون به سمت کلیه ها بروند تا از بدن خارج شوند، در محل خودشان باقی می مانند و ورم ایجاد می کنند. در نتیجه ورم پا در 10 الی 15 درصد اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. 

ورم ساق پا

ورم شکم و اضافه وزن غیرعادی

ورم شکم و اضافه وزن هم علامت دیگری است و در بیماران قلبی ممکن است ورم شکم و اضافه وزن اتفاق بیفتد. متخصصان هشدار می دهند که تجمع مایعات می تواند خودش را با ورم شکم و اضافه وزن نشان دهد. پس اضافه وزن همچنین می تواند علامت تجمع مایعات در قسمت هایی از بدن باشد.  افرادی که نارسایی قلبی دارند، باید هر رور خودشان را وزن کنند. 

به پزشک مراجعه کنید اگر

اگر متوجه ورم و دیگر علائم قلبی شدید، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. اگر احساس کردید که مشکلی در قلب تان وجود دارد، هر چه سریع تر باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. متخصصان پیشنهاد می کنند که در صورت تجربه تنگی نفس، درد قفسه سینه  و یا تپش قلب غیر طبیعی حتما به متخصص مراجعه کنید  زیرا ممکن است حجم زیادی از آب در بدن تان باقی مانده باشد که علت آن هم مشکلات قلبی خواهد بود. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نارسایی قلبی را همراه با علائمی مثل خستگی و ورم رگ های گردن مرتبط می دانند. حمله قلبی همچنین ممکن است با علائمی مثل درد گردن در قسمت پشت و بالا، سوء هاضمه، سوزش معده، حالت تهوع، استفراغ، خستگی شدید و ناراحتی در قسمت بالا تنه و سرگیجه خودش را نشان دهد. 

دکتر قلب

ورم و ادما همچنین می تواند نتیجه مشکلات دیگر هم باشد. بسیار مهم است که موارد خفیف ورم یا ادما را بشناسید که می تواند به دلایل مختلفی مثل نشستن در یک جا برای طولانی مدت، خوردن غذاهای شور، دوره قبل از قاعدگی یا بارداری اتفاق بیفتد. 

همچنین می تواند عوارض جانبی یک داروی خاص مثل دارو های استروئیدی یا دارو های مربوط به دیابت باشد. بنابراین ورم پا، قوزک و ساق، همیشه علامت بیماری قلبی نیستند اما چه بهتر که شما سلامت کلی بدن تان را نیز ارزیابی کنید تا از مشکلات و بیماری ها جلوگیری کنید.

ورم این چند جای بدن علامت بیماری قلبی است

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /ف.ن
برچسب : بیماری قلبی
وبگردی