بيدار كردن نوزاد براي شيردهی
گاهی مادران مجبور می شوند نوزادان را بخاطر شیردادن به آنها از خواب بیدار کنند که گاهی هم نیازی به بیدار کردن کودکان برای شیر دهی و تغذیه نیست.

بهترین زمان بیدار کردن نوزاد برای شیر خوردن

نحوه صحیح شیر خوردن نوزاد یکی از عوامل مهم برای رشد و شکوفایی کودکان است. بیدار کردن یا نکردن نوزاد برای شیر خوردن به سن، وزن و وضعیت سلامت نوزاد بستگی دارد. اکثر نوزادان طی روزهای اول پس از تولد مقداری از وزن خود را از دست می دهند.

گاهی اوقات ضروری است که کودک را بیدار کنید تغذیه کند. انجام این کار یا خیر بستگی به مسائلی مانند سن، وزن و سلامت کلی دارد.در این بخش از نمناک با تمام نکاتی که باید در مورد شیر خوردن نوزاد بدانیم آشنا خواهید شد؛ رعایت این نکات باعث می شود تا کودکی سالم و پر انرژی داشته باشیم.

زمان بیدار کردن نوزاد برای شیر

درست یا غلط بودن بیدار کردن نوزاد برای شیر دادن به او 

آیا باید کودک را برای تغذیه بیدار کنید؟

بسیاری از والدین متعجب اند که آیا باید نوزادان را برای تغذیه بیدار کنند یا خیر . امروزه در این مورد دیدگاه های متضاد وجود دارد. از سوی دیگر، برخی معتقدند که نوزادان باید هر 2 تا 4 ساعت غذا بخورند، حتی اگر مجبور باشید نوزاد خود را از خواب بیدار کنید.

نوزادان چقدر به خواب نیاز دارند؟

اول از همه، شما باید بیشتر در مورد عادات سالم خواب کودکان بدانید. این کمک می کند تا بفهمید نوزاد به اندازه کافی استراحت کرده یا خیر.نوزادان حدود 16 ساعت در روز می خوابند. آنها معمولا هر 2 یا 3 ساعت بیدار می شوند. در واقع، بسیاری از نوزادان بیش از 3 ساعت در روز می خوابند، این طبیعی است زیرا بچه ها متفاوت هستند.

مقدار خواب نوزاد

میزان خواب مورد نیاز نوزادان 

خواب نوزاد در ماه اول

در طول دو ماه اول خواب به گرسنگی کودک بستگی دارد. پس از تغذیه، کودک به خواب میرود و نباید از خواب بیدار شود.

خواب کوتاه معمولا 30 تا 40 دقیقه طول می کشد ، شاید در این مرحله از خواب کودک بی قراری کند اما نگران نباشید بعد از مدتی به خواب عمیق می رود.

نوزادان 4 تا 6 ماهه در طول شب بیشتر می خوابند تا آن زمان، چرخه خواب و بیداری بستگی به ریتم های روزانه و نور و تاریکی دارد.

به طور خلاصه، نوزادان به آرامی الگوهای خواب خود را تثبیت می کنند و پس از آن، والدینشان قادر به استراحت بهتر خواهند بود.

برنامه تغذیه نوزادان

همانطور که قبلا ذکر شد، نوزادان باید هر 3 ساعت یکبار غذا که همان سیر است بخورند پس از این زمان، نوزادان از خواب بیدار می شوند، گریه می کنند، تغذیه می شوند و به خواب می روند. همچنین در نظر داشته باشید که گریه همیشه به خاطر گرسنگی نیست در حالی که دوره 3 ساعته یک مرجع است، تنها آمار است. بعضی از نوزادان باید بیشتر تغذیه شوند و بعضی از نوزادان باید بیدار شوند زیرا آنها بیش از حد میخوابد.

شیر دادن به نوزاد در خواب

برنامه شیر دهی به نوزادان

زمان مناسب بیدار کردن نوزاد برای شیر خوردن ؛ چه وقت کودک را برای تغذیه بیدار کنید؟

اگر یک کودک عادت های خوب و وزن مناسب برای سن خود داشته باشد، لازم نیست آنها را بیدار کنید با این حال، شرایطی وجود دارد که به آن نیاز دارند و این بستگی به سن، وزن و سلامت کلی کودک دارد.

بعضی از نوزادان چند روز اول پس از زایمان وزن خود را از دست می دهند این به این دلیل است که آنها نیاز به آموزش شیر خوردن دارند. همچنین، معده آنها تنها می تواند مقدار کمی از مواد غذایی را در هر وعده غذایی جذب کند از سوی دیگر، والدین نباید صرفا به وسیله ساعت و یا گریه کودک به او شیر دهند.

گریه فقط نشانه ای است که کودک گرسنه است. اگر متوجه شوید که کودک شما بی قرار است، لب ها را حرکت می دهد و حرکات مکنده می کند، نشان گرسنگی است.

شیر دهی در خواب

زمان بیدار کردن نوزاد برای شیر دادن به نوزاد 

عوامل دیگری که باید در شیر دادن به نوزاد در زمان خوابش نظر بگیرید

هنگامی که کودک به وزن مطلوب رسید، می توانید به کودک اجازه دهید استراحت کند و هر وقت بیدار شد به او شیر بدهید. نباید خیلی به میزان و دفعات شیر خوردن کودک توجه کنید، عوامل مهم دیگری نیز نیاز به توجه دارند مانند:

  • افزایش وزن به آرامی
  • آیا کودک شما بعد از تغذیه کامل سیر می شود یا خیر
  • اگر کودکتان شش پوشک یا بیشتر در روز خیس می کند ،
  • اگر کودک شما روزانه سه بار یا بیشتر مدفوع میکند.

اگر هیچکدام از موارد فوق را در کودک مشاهده نکردید به پزشک و متخصص مراجعه کنید.

شیردهی به کودک

عوامل تاثیر گذار در شیر دادن به نوزاد 

نتیجه گیری

به طور خلاصه، مگر اینکه نوزاد شما زودرس، کم وزن یا ناسالم باشد، نباید او را برای تغذیه بیدار کنید. اگر فرد کوچک شما سالم است و خیلی خوابیده است، نگران نباشید:اجازه دهید کودک شما تا زمانی که نیاز دارد بخوابد. خوب است که اجازه دهید نوزاد بخوابد، زیرا این امر به آنها کمک می کند تا از لحاظ فیزیکی رشد کنند و عادت های خوب خواب را توسعه دهند. علاوه بر این، می توانید از این زمان برای انجام کارهای خود استفاده کنید.

 

زمان مناسب بیدار کردن نوزاد برای شیر خوردن

452
این مطلب مفید بود ؟4210
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی