وام ودیعه مسکن

جزئیات جدید از وام ودیعه مسکن

تاریخ انتشار : 19 مرداد 1399کد مطلب : 42253زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان این که نرخ تسهیلات یک ساله وام ودیعه مسکن 13 درصد و تسهیلات سه ساله 12 درصد است گفت در طرح یک ساله، اقساط وام در تهران 542 هزار تومان است.

تسنیم:سید علی اصغر میرمحمد صادقی افزود:با رعایت ملاحظات شرعی مورد تایید شورای فقهی بانک مرکزی، این تسهیلات در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات و در دو صورت یک و سه ساله به افراد مشمول این وام پرداخت خواهد شد.

وی افزود:این وام در شهر تهران 500 میلیون ریال، در هشت کلانشهر اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز، تبریز، قم، کرمانشاه و کرج 300 میلیون ریال و در سایر شهر ها 150 میلیون ریال خواهد بود.

میرمحمد صادقی در خصوص اقساط این وام ها نیز گفت:در طرح یک ساله، صرفا 12 قسط پرداخت و در سررسید اصل وام به بانک عودت می شود که در این قالب، اقساط وام در تهران 542 هزار تومان، در کلانشهر ها 325 هزار تومان و در سایر شهر ها 162 هزار و 500 تومان است.

وی افزود:در طرح سه ساله بخشی از تسهیلات و بخشی از سود با نرخ 12 درصد بازپرداخت خواهد شد که اقساط وام تهران یک میلیون و 660 هزار تومان، در شهر های بزرگ 996 هزار تومان و در سایر شهر ها 498 هزار تومان خواهد بود.

به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، این وام ها از طریق 15 بانک عامل پرداخت خواهد شد و افرادی که در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کرده و صلاحیت آن ها مورد تایید قرار گرفته باشد، به تدریج برای تکمیل مدارک و تودیع وثیقه به بانک ها معرفی خواهند شد.

وی سقف وام پرداختی بانک مرکزی در قالب مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا را 20 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود:بر اساس پالایش مشخصات و محل سکونت افراد واجد شرایط، ممکن است که تعداد مستاجران کم درآمد گیرنده تسهیلات، بر اساس توزیع استانی این تسهیلات تغییر یابد.

وی همچنین در خصوص ضمانت وام نیز گفت:گواهی کسر از حقوق یا استفاده از مستمری یا سهام عدالت و در صورت عدم امکان تودیع، سپردن چک، سفته و ضامن مورد قبول بانک های عامل خواهد بود و اگر فردی بخشی از ضمانتنامه را نتواند به بانک بدهد، مشمول بند 8 مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهد شد که در سقف وام های 30 و 50 میلیون تومانی، چک، سفته و یک ضامن و در سقف وام 15 میلیون تومانی، چک و سفته بدون ضامن خواهد سپرد.

وی افزود:از بانک های عامل خواسته شده است از اخذ ضمانت فراتر از این ابلاغیه خودداری کنند و اگر بانکی وثیقه بیشتری طلب کرد متقاضیان می توانند با بخش نظارتی بانک مرکزی تماس بگیرند.

به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، تعیین گروه های هدف اخذ این وام و ثبت نام، کنترل و پالایش و راستی آزمایی این افراد بر عهده وزارت راه و شهرسازی است و طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا این گروه ها شامل کارگران، حقوق بگیران ثابت با اولویت تازه ازدواج کرده ها و خانواده های 5 نفره و بیشتر، مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی و زنان سرپرست خانوار هستند.

انتهای پیام/م

جزئیات جدید از وام ودیعه مسکن

52
این مطلب مفید بود ؟20
وبگردی