وام مسکن

افزایش وام مسکن جدی شد

تاریخ انتشار : 17 دی 1399کد مطلب : 61679زمان مطالعه : 4 دقیقه
در حالی که افزایش بی سابقه قیمت مسکن طی دو سال گذشته، اثرگذاری وام مسکن در خرید را به شدت کاهش داده ، امروز قرار است مسئولان درباره افزایش مبلغ این وام تصمیم گیری کنند.

 مهر: معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دیروز از برگزاری نشستی میان مسئولان این معاونت با مسئولان بانک مرکزی برای بررسی موضوع افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داد. خبرگزاری مهر هفته گذشته در گزارشی از احتمال افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داده بود. وزارت راه و شهرسازی در دو سال اخیر همواره سیاست تقویت سمت عرضه (ساخت و ساز) و بانک تخصصی این بخش نیز سیاست افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن را در دستور کار داشته است.

وزیر راه (5 آبان):افزایش سقف وام مسکن منتفی است

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اوایل آبان ماه در یک برنامه رادیویی درباره افزایش سقف تسهیلات مسکن با عدول از این موضع وزارت راه و شهرسازی و انصراف این وزارت خانه از تقاضای افزایش سقف وام مسکن اظهار داشت:قصد داشتیم تا ابتدا از فضای روانی بازار عبور کنیم؛ اوضاع و جو فروکش کند، قیمت ها واقعی تر شود، سپس سر فرصت تصمیمی برای این کار بگیریم.

معاون وزیر راه:چهارشنبه با بانک مرکزی افزایش سقف وام مسکن را بررسی می کنیم

با این حال محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دیروز از انجام نشستی میان مسئولان این وزارت خانه با مسئولان حوزه اعتبارات بانک مرکزی در روز چهارشنبه 17 دی ماه (امروز) برای بررسی افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن خبر داده است.

محمودزاده گفت:فردا 17 دی ماه در جلسه ای با مسئولان بانک مرکزی در خصوص افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همچنین میزان این افزایش تصمیم گیری خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:با توجه به پیشنهادهای متعددی که مطرح شده و با توجه به ضریب پوشش تسهیلات برای رقم کل ساخت، جلسات کارشناسی و بین دستگاهی متعددی برگزار شد که برای افزایش آن رقم، فردا در جلسات بانک مرکزی در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.

محمودزاده تصریح کرد:این افزایش با توجه به بررسی های انجام شده و منابعی خواهد بود که بانک مرکزی می تواند به این امر تخصیص دهد.

معاون بانک تخصصی مسکن:وام مسکن احتمالاً سال آینده افزایش می یابد

پیش تر، نیز محمد حسن علمداری معاون امور اعتباری بانک عامل بخش مسکن در خصوص رایزنی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن خبر داده و گفته بود:افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سال آینده جزو برنامه ها و سیاست های بانک قرار دارد.

انواع وام های فعلی مسکن + میزان پوشش قیمت مسکن

بر اساس آخرین گزارش منتشره از وضعیت بازار مسکن آذر ماه از سوی بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، حدود 27 میلیون تومان (26 میلیون و 905 هزار تومان) است.

به عبارت دیگر، هزینه تمام شده خرید یک واحد مسکونی 50 متری در پایتخت، 1 میلیارد و 345 میلیون و 250 هزار تومان است.

این در حالی است که تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق حساب پس انداز مسکن یکم برای زوجین در تهران 160 میلیون تومان و برای متقاضیان انفرادی 80 میلیون تومان است.

اگر زوجینی در تهران، یک سال پس انداز در صندوق مسکن یکم داشته باشند می توانند با دریافت 160 میلیون تومان تسهیلات به همراه 80 میلیون تومان سپرده خود و 40 میلیون تومان وام جعاله مسکن، 280 میلیون تومان تأمین مالی کرده و می توانند کمی بیش از 10 متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند.

متقاضی انفرادی این تسهیلات هم 80 میلیون تومان وام مسکن یکم به اضافه 40 میلیون تومان سپرده اولیه و 40 میلیون تومان وام جعاله دریافت می کند که با مجموع 160 میلیون تومانی که از بانک می گیرد می تواند 6 متر از یک واحد مسکونی را با این وام خریداری کند.

همچنین رقم تسهیلات خرید مسکن از محل حساب سپرده ممتاز بانک عامل بخش مسکن (وام با اوراق تسهیلات) برای زوجین در تهران 200 میلیون تومان و برای متقاضیان انفرادی 100 میلیون تومان است؛ به هر کدام نیز 40 میلیون تومان وام جعاله پرداخت می شود.

بنابراین زوجین تهرانی می توانند با وام مذکور، حدود 9 متر و متقاضیان انفرادی هم کمی بیش از 5 متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند.

نوع وامرقم وامپوشش متراژ
صندوق یکم زوجین+جعاله +سپرده280 میلیون تومان10 متر مربع
صندوق یکم فردی +جعاله +سپرده160 میلیون تومان6 متر مربع
وام با اوراق زوجین + جعاله240 میلیون تومان9 متر مربع
وام با اوراق فردی + جعاله140 میلیون تومان5 متر مربع

انتهای پیام/م

افزایش وام مسکن جدی شد

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
برچسب : وام مسکن
وبگردی