پل خواجو
از سی و سه پل تا پل خواجو ، اصفهان دارای جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبا می باشد که پیشنهاد می شود حتما به این استان دیدنی کشورمان حتما سفر کنید.

سفری به شهر زیبایی ها :اصفهان را با سه جاذبه دیدنی و زیبا بشناسید

اگر تا چندین سال پیش مردم اصفهان را با همان توصیف قدیمیِ اصفهان، نصف جهان می شناختند، حالا توصیف جدیدتری از اصفهان ارائه شده است که به خوبی بیان گر اهمیت این شهر مهم ایران است. با پیوستن اصفهان به شبکه شهرهای خلاق یونسکو، توجه گردشگران بیش از پیش به این شهر جلب شده است و با شناخته شدن نام اصفهان به عنوان «شهر خلاق در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی»، تعداد گردشگرانی که از شهرها و کشورهای دیگر به آن سفر می کنند افزایش پیدا کرده است.

تا به حال حدود 246 شهر از بیش از 80 کشور در شبکه خلاق یونسکو ثبت شده که اصفهان نیز یکی از شهرهای ثبت شده در این لیست است. اصفهان به عنوان شهر خلاق در زمینه صنایع دستی و هنرهای مردمی این شبکه قرار داده شده است و همین امر می تواند زمینه ساز بروز استعدادها و خلاقیت های شهروندان باشد.

از آن طرف، آثار باستانی و دیدنی اصفهان همیشه زبان زد بوده و حتی در کشورهای دیگر نام آشنا هستند. این آثار باستانی به عنوان نماینده هایی برای نشان دادن بخشی از صنایع دستی و هنرهای مردمی، اهمیت فراوانی دارند. برای رفتن به این شهر تاریخی آماده شوید و در ادامه با سه تا از دیدنی ترین جاذبه های اصفهان که در آن ها می توانید نشانه هایی از صنایع دستی این شهر را نیز ببنید، آشنا شوید.

میدان نقش جهان، نماینده معرفی صنایع دستی اصفهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان، نماینده معرفی صنایع دستی اصفهان

اگر هر شهری را بخواهیم با برجسته ترین اثر تاریخی و دیدنی اش معرفی کنیم، اصفهان را باید با میدان نقش جهان تعریف کنیم. این میدان از هرجهت برجسته است و چهار جاذبه گردشگری اصفهان را می توان یک جا در آن دید. این میدان یکی از بزرگ ترین میدان های جهان است و 507 متر طول و 158 متر عرض دارد. عمارت عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه، آثار تاریخی این میدان هستند که در زوایای مختلف آن قرار گرفته اند. 

اهمیت میدان نقش جهان فقط به حضور آثار تاریخی برجسته نیست، یکی دیگر از ویژگی های حائز اهمیت این میدان، وجود بستری برای فروش صنایع دستی و سوغاتی اصفهان است. در آنجا می توان انواع صنایع دستی این شهر مانند منبت ، مینا، خاتم ، معرق، نمدمالی، پارچه های قلم کار، سفال و سرامیک و... را پیدا کرد. گردشگران زیادی برای خرید صنایع دستی اصفهان به میدان نقش جهان می آیند و همین باعث رونق صنعت گردشگری شهر اصفهان شده است.

سی وسه پل، طولانی ترین پلِ زاینده رود

سی و سه پل

سی و سه پل یکی از نقاط اصلی گردشگری در اصفهان است
یکی دیگر از برجسته ترین نقاط گردشگری اصفهان که همیشه توجه زیادی را به سمت خود جلب می کند، سی و سه پل است. این بنا را با نام پل الله وردی خان نیز می شناسند. این پل در عصر صفوی و با معماری استاد حسین بنا اصفهانی ساخته شده است. یکی از زیباترین نماهای سی و سه پل زمانی ایجاد می شود که تصویر آن در آب زاینده رود منعکس می شود و به عظمت و شکوه این اثر اضافه می کند. حال و هوای شب های سی و سه پل نماد کاملی از فضای شهر اصفهان را بیان می کند و اگر صدای آواز جوانانی که در دهانه های پل می نوازند را نیز به این فضا اضافه کنیم، جذابیتش دوچندان می شود.
در گوشه و کنار این بنای زیبا می توانید فروشگاه هایی را پیدا کنید که صنایع دستی و هنرهای مردمی شهر اصفهان را در ویترین خود دارند و برای شما به نمایش می گذارند. خرید صنایع دستی از این فروشگاه ها، حمایت از هنر مردم اصفهان و تشویق آن ها برای بروز خلاقیت شان است.

پل خواجو، گشتی در نور و رنگ شب های اصفهان

پل خواجوی اصفهان
پل خواجو در نمای شب
پل خواجو یکی دیگر از پل هایی ست که بر روی زاینده رود ساخته شده. روی این پل می توان شیرهای سنگی ای را دید که در گوشه های ضلع شرقی پل قرار گرفته اند. پل خواجو 24 دهانه دارد و به توصیف برخی، از نمای بالا شبیه عقابی ست که بال های خود را گشوده است. گرچه زاینده رود در سال های اخیر خشک شده و شانس دیدن انعکاس این پل را در آب از دست داده ایم، اما هنوز هم شب های پل خواجو زیبایی ویژه ای دارد و بسیاری از گردشگران بازدید از این بنا را جزء اولویت های خود قرار می دهند. زیر این پل 21 تالار وجود دارد که توسط یک فضای میانی به هم متصل شده اند.
 
در گوشه و کنار این پل نیز پاساژها و فروشگاه هایی وجود دارند که احتمالا بتوانید صنایع دستی اصفهان را داخل آن ها پیدا کنید.

سفر به اصفهان؛ شهر ثبت شده در شبکه خلاق یونسکو

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی