لباس حریر
بسیاری از افراد معتقدند که با شستن پارچه حریر امکان اینکه به پارچه آسیب برسد بالا می باشد اما با رعایت نکات شست و شو می توان از این آسیب ها جلوگیری کرد.

روش شستن لباس های حریر و توری در منزل

بعضی از افراد بر این باورند که نباید لباس یا پیراهن حریر را بشوییم، چرا که ممکن است پارچه حریر دچار پارگی یا آسیب شود و دیگر کاربرد خود را از دست بدهد. اما اگر در شستشوی لباس توری یا حریر دقت کنید و زمان کافی برای شستشوی آن بگذارید، لباس تان سالم باقی می ماند.

اگرچه شما می توانید به سادگی پیراهن حریر خود را در خانه بشویید، اما اگر زمان و حوصله کافی برای شستشوی این پارچه نازک و ظریف ندارید، می توانید خشکشویی حریر را به یک کارشناس خشکشویی ماهر بسپارید. از این رو در زمان خود صرفه جویی می کنید و کیفیت پارچه ثابت و سالم باقی می ماند.

چگونه لباس حریر یا توری را در خانه بشوییم؟

شستشوی حریر به توجه و دقت کافی نیاز دارد، چرا که جنس این پارچه بسیار لطیف و نازک است. در این صورت توصیه می کنیم پیش از شستشوی آن نکاتی را به یاد داشته باشید تا نتیجه دلخواه را دریافت کنید.

دمای آب را تنظیم کنید:

حریر یک پارچه بسیار ظریف است. در این صورت اگر می خواهید هنگام شستشو پیراهن یا شال و روسری حریر آسیب نبیند، از آب داغ صرف نظر کنید. بهترین دمای شستشوی حریر، آب سرد یا ولرم است تا بافت حریر ثابت باقی بماند.

ماشین لباسشویی را به درستی تنظیم کنید:

توصیه می کنیم شال حریر یا هر پارچه توری را در ماشین لباسشویی نشویید. چراکه چرخش ماشین لباسشویی باعث پارگی یا نخ کش شدن حریر می شود. با این حال اگر می خواهید لباس حریر را درون ماشین لباسشویی قرار دهید، ماشین تنظیمات آن را روی شستشوی ملایم قرار دهید.

از دستکش پلاستیکی استفاده کنید:

اگر می خواهید شستشوی پارچه حریر را با دست بشویید، حتما ناخن هایتان را کوتاه کنید تا پارچه را نخ کش نکنید. در غیر این صورت، برای اطمینان بیشتر می توانید از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

از ماده شوینده ملایم استفاده کنید:

به منظور شستشوی لباس حریر، از ماده شوینده ملایم استفاده کنید. ممکن است ماده شوینده قوی به بافت حریر آسیب برساند و کیفیت لباس تان از بین برود. همچنین ممکن است ماده شوینده ضعیف، چرک مرده را پاک نکند.

پیش از شستشو، حریر را لکه گیری کنید:

شستن پارچه توری
 

در صورتی که روی شال، روسری یا لباس حریر یا توری تان لکه ای ایجاد شده است، حتما پیش از شستشو، اقدامات لازم را برای لکه بری صورت دهید.

شما می توانید در یک فنجان آب، دو قاشق آب لیمو یا سرکه بریزید. سپس لکه حریر را به مدت نیم ساعت تا یک ساعت درون ظرف قرار دهید. در صورتی که لکه از روی حریر پاک شد، می توانید آن را با آب و صابون بشویید.

لباس حریر را در خشک کن ماشین لباسشویی قرار ندهید:

چرخش و حرکت خشک کن ماشین لباسشویی تاثیر منفی بر پارچه حریر خواهد داشت. از این رو توصیه می کنیم شال یا پیراهن حریر را درون خشک کن قرار ندهید تا جنس و کیفیت حریر سالم باقی بماند.

پارچه حریر خشک را اتو نکشید:

بافت پارچه حریر نازک و ظریف است. در صورتی که لباس حریر خیس است، آن را با حرارت مستقیم اتو نکشید، چرا که به بافت آسیب وارد می کند. بهترین زمان اتو کشیدن لباس حریر، زمانی است که پارچه نم یا رطوبت دارد که در این حالت آسیب کمتری به جنس حریر وارد می شود. با این حال به یاد داشته باشید که اتو را روی درجه پایین یا دمای مخصوص حریر یا ابریشم تنظیم کنید.

علاوه بر این، لباس حریر یا توری را مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید. چرا که حالت و کیفیت حریر از بین می رود و آسیب می بیند. در صورتی که لباس حریر خود را به خشکشویی های غیر حرفه ای بسپارید بخارشویی و اتوکشی غیراستاندارد می تواند به پارچه حریر آسیب برساند.

برای خشک کردن حریر از حوله یا پارچه کتان استفاده کنید:

بهترین روش خشک کردن پارچه توری یا حریر، استفاده از یک حوله یا پارچه کتان است. از این رو یک پارچه کتان یا حوله تمیز بدون پرز را بردارید و روی زمین قرار دهید. سپس پارچه حریر یا توری را روی آن پهن کنید.

این روش نه تنها به خشک شدن سریع حریر کمک می کند، بلکه مانع چروک شدن آن می شود. در صورتی که پارچه حریر به درستی خشک شود، نیازی به اتو و حرارت مستقیم نخواهد بود و حریر کمتر در معرض آسیب قرار می گیرد.

خشکشویی پتو ، خشکشویی پرده، خشکشویی و اتوبخار کت و شلوار همواره در ابتدایی ترین خشکشویی ها انجام می شود ولی امروزه خشکشویی های تمام مکانیزه با ماشین آلات پیشرفته ظریف ترین لباس ها و منسوجات خانگی را بدون آسیب شستشو می کنند.

 
 

شستن لباس حریر ، روش شستن لباس حریر در خانه

4.960
این مطلب مفید بود ؟591
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی