کشف استعداد کودکان
این روز های یکی از دغدغه هایی که خانواده ها دارند کشف استعداد کودکانشان است. زیرا با پیدا کردن این استعدادها , فرزندانشان سریعتر مسیر رشد و موفقیت را طی خواهند کرد.

استعدادیابی ژنتیکی؛ روشی نوین در استعدادیابی کودکان

کشف استعداد کودکان یکی از مهم ترین دغدغه های هر خانواده ی امروزی است. سرمایه گذاری به منظور کشف استعدادهای کودک، باعث افزایش توانمندی های او در آینده و سرعت گرفتن در مسیر موفقیت شود. هزینه ای که در ابتدای مسیر شناخت ویژگی ها و کشف استعدادهای او انجام می گیرد،

در مقایسه با هزینه هایی که در آینده به دلیل اشتباهات و یا آگاهی نداشتن از ویژگی های شخصیتی و رفتاری اش، خانواده ها متقبل می شوند، ناچیز خواهد بود، به همین دلیل است که والدین در سنین پایین تمام تلاش خود را برای شناسایی ویژگی های فرزند خود انجام می دهند. در همین راستا به معرفی در ادامه به معرفی روش نوین استعدادیابی ژنتیکی کودکان خواهیم پرداخت.

پرورش استعداد کودکان

چرا باید استعدادهای کودکان را بشناسیم؟

خانواده ها در بسیاری از دوره های مختلف در زندگی، کودکانشان را به کلاس های مختلف آموزشی، تقویتی، ورزشی و... می فرستند. والدین به دلیل تمایل به موفقیت کودکشان در آینده، هزینه مالی و زمانی بسیاری می کنند تا استعداد و توانایی های کودکشان را بشناسند. در این مسیر گاهی کودک از خود علاقه نشان نمی دهد و قصد ادامه دادن ندارد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، گاهی خانواده ها بر تصمیم خود مصمم هستند و کودک را مجبور به ادامه مسیر می کنند و گاهی هم از کلاسی به کلاس دیگر کودک را منتقل می کنند و با آزمون وخطا انرژی خود و فرزندشان را می گیرند. هر دو انتخاب می تواند به نوعی مانع پیشرفت کودک شود چراکه به خواست و توانایی های کودک توجهی نشده است.

توقعات نابجا از کودک و توانمندی های او می تواند باعث برخی آسیب های روانی برای او گردد و به جای اینکه او را در مسیر رشد سالم و طبیعی قرار دهد، باعث بروز مشکلاتی در آینده او نیز شود؛ خانواده ها بایستی سعی کنند تا انتظارات خود از فرزندانشان را بر اساس واقعیات و توانایی های آن ها تنظیم کنند.

اولین قدم برای استعدادیابی

اولین قدم برای استعدادیابی کودک و انتخاب کلاس و دوره برای فرزندان، توجه به علایق و شناخت توانمندی های آن ها هست. چراکه ممکن است به دلیل ویژگی های شخصیتی و ذاتی فرزندتان و یا ویژگی های رفتاری او، علایق فرزند شما و همین طور شیوه ی یادگیری او از سایرین متفاوت باشد.

تشخیص این مسئله برای والدین شاید در سنین پایین، کار ساده ای نباشد. بهتر است ویژگی ها و نیازهای کودک را قبل از آنکه وارد جریان های آموزشی شود، توسط متخصصین تشخیص داده شود و خط حرکت آنجا مشخص گردد تا علاوه بر تضمین سلامت روحی کودک، در هزینه های سرباری که شامل زمان هم می شود، صرفه جویی کرد و با شناخت ویژگی ها و توانمندی های کودک و همین طور آگاهی به نیاز های ذاتی او، آزمون وخطا را حذف کرد و بهترین مسیر را برای او فراهم کرد.

استعداد؛ ژنتیک یا محیط؟

مریم دیبا، دکتری تخصصی مشاوره معتقد است که کودکان محصول تربیت خانواده هستند و شیوه های فرزند پروری مهم و اساسی است، اما باید توجه داشت که زمینه ژنتیکی و وراثت نیز در خلق خوی کودکان بسیار موثر است که بایستی در کنار روش های تربیتی در نظر گرفته شود. او معتقد است روش های نوینی مانند استعدادیابی ژنتیکی، روشی مطلوب و بهینه در تشخیص زودهنگام بسیاری از استعدادها و اختلالات در دوران کودکی است.

بروز شخصیت و ویژگی های کودک، ترکیبی از دو عامل ژنتیک و محیط است. برای شناخت دقیق تر کودکان نیاز به دانستن هر دو فاکتور محیط و ژنتیک کنار یکدیگر داریم. با مطالعاتی که بر روی ارتباط بین شاخصه های ژنتیکی افراد و ویژگی های آن ها انجام شده است، محققین توانسته اند در مورد ژن های مرتبط با ویژگی هایی مانند برون گرایی، سخت کوشی و یا توانایی ریاضیات آگاه شوند به طوری که حتی از میزان ژنتیکی بودن این ویژگی ها اطلاع پیداکرده اند.

استعداد یابی ژنتیکی

استعدادیابی ژنتیکی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در حوزه های مختلف ژنتیکی، این امکان فراهم شده تا از طریق بررسی ژن های یک فرد، به استعدادهای ذاتی و درونی او پی برد و گزارش ژنتیکی او را آماده کرد. این امر به خانواده هایی که به دنبال شناسایی توانمندی های کودکان خود هستند، این امکان را فراهم می سازد تا مسیر موفقیت برای فرزندانشان را به صورت بهینه تری طی کنند.

پروفسور فرهود (پدر علم ژنتیک ایران)، بنیان گذار، استاد و مدیر گروه ژنتیک انسانی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگویی در شبکه سلامت مطرح کرد که کشف استعداد کودکان از طریق تست های ژنتیکی، به خانواده ها کمک خواهد کرد تا از استعدادها و مهارت های کودکانشان از ابتدا آگاه شوند و بتوانند با کمک این تست ها مهارت های معینی را برای کودکان خود پیدا کنند.

در ایران نیز فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف مدتی است با بهره گیری از علم بیوانفورماتیک که به تحلیل داده های ژنتیکی می پردازد، در مرکز رشد فناوری های پیشرفته شریف، تحت عنوان «مای اسمارت ژن» خدمات ژنتیکی متعددی ازجمله استعدادیابی ژنتیکی را به سراسر کشور ارائه می دهند.

برای کودکان یک آینده موفق زمانی آغاز می شود که والدین استعدادهای فرزندشان را شناسایی و توسعه استعدادهای آن ها را از زمان تولد موردتوجه قرار دهند. تست ژنتیکی استعدادیابی که از طریق بزاق دهان صورت می گیرد به والدین کمک خواهد تا استعدادهای درونی فرزندشان که ممکن است در سنین پایین آشکار نشود، شناسایی کنند.  همچنین این تست که از طریق بزاق دهان انجام می شود برای شناسایی اختلالات روان شناختی مانند طیف اوتیسم، دوقطبی، اختلالات حافظه و... نیز کاربرد دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مجموعه مای اسمارت ژن و استعدادیابی ژنتیکی از طریق بزاق دهان می توانید با شماره تماس 02166051855 تماس بگیرید و یا به وب سایت مای اسمارت ژن مراجعه کنید.

کشف استعدادهای درونی کودک با نمونه بزاق دهان!

53
این مطلب مفید بود ؟30
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی