هومن سیدی
در این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک مروری بر بازیگران مشهوری که قدم در وادی کارگردانی گذاشتند داشته ایم که توصیه میکنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.

این بازیگران ایرانی روی صندلی کارگردانی نشستند

کارگردانی یکی از بخش های جذاب دنیای هنر است که هر بازیگری را وسوسه میکند برای یکبار هم که شده این فضا را امتحان کند.

بسیاری از بازیگران مشهور بعد از چند سال بازیگری به سراغ کارگردانی رفتند و تجربه های جدیدی در دنیای کارگردانی کسب کردند. در ادامه این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک به بازیگرانی که کارگردان شدند اشاره میکنیم.

مروری بر بازیگران کارگردان سینمای ایران

به غیر از چهره های پیشکسوت که به سمت کارگردانی رفتند بازیگران جوانی هم در دنیای هنر هستند که چند سالی است کارگردانی را آغاز کرده اند و بسیاری از آن ها در ساخت فیلم عمکرد بسیار موفقی داشته اند.

هومن سیدی

هومن سیدی بازیگر جوان سینما و تلویزیون است که بازیگری را در سینما از سال 83 با فیلم یک تکه نان آغاز کرد و سال 86 با سریال راه بی پایان همایون اسعدیان به تلویزیون آمد و به یکی از چهره های شناخته شده تلویزیون تبدیل شد.

این بازیگر کشورمان بعد از چند سال بازیگری و تجره ساخت چند فیلم کوتاه، سال 89 برای اولین بار تصمیم به کارگردانی گرفت و بازیگری و کارگردانی را توامان با هم پیش برد.

فیلم سینمایی آفریقا، سیزده، اعترافات ذهن خطرناک من، خشم و هیاهو و مغزهای کوچک زنگ زده از ساخته های این کارگردان جوان است و سریال قورباغه اولین تجربه کارگردانی او در نمایش خانگی است.

هومن سیدی

نیکی کریمی

نیکی کریمی بازیگر جوانی که با با فیلم عروس بهروز افخمی در سینما شناخته شد، بازیگری را از از سال 68 با فیلم وسوسه آغاز کرد و خیلی زود توانست به یکی از بازیگران درخشان سینمای ایران تبدیل شود.

این بانوی هنرمند بعد از کسب جوایز متعدد در دنیای بازیگری و ایفای نقش های ماندگار و درخشان به سراغ کارگردانی و تهیه کنندگی در سینما رفت و اولین بار در سال 80 یک مستند به نام داشتن یا نداشتن را کارگردانی کرد.

فیلم سینمایی یک شب در سال 83 اولین تجربه کارگردانی نیکی کریمی است و بعد از آن فیلم چند روز بعد، سوت پایان، شیفت شب و آتابای را ساخت.

نیکی کریمی

رضا عطاران

رضا عطاران یکی دیگر از بازیگرانی است که قدم در وادی کارگردانی گذاشت و در این حیطه بسیار موفق عمل کرد.

این هنرمند کشورمان بازیگری را از سال 60 با تئاتر آغاز کرد و سال 69 با سریال بیداران به تلویزیون آمد و فیلم کلید ازدواج در سال 76 اولین تجربه سینمایی او محسوب میشود.

رضا عطاران بعد از چند سال بازیگری تصمیم به کارگردانی گرفت و به عنوان کارگردان هنری یا کارگردان در مجموعه هایی مانند سیب خنده، مجید دلبندم، قطار ابدی، کوچه اقاقیا، خانه به دوش، متهم گریخت، بزنگاه، ترش و شیرین و سه در چهار حضور داشت. فیلم دراکولا، رد کارپت و خوابم می آد سه فیلم سینمایی هستند که رضا عطاران کارگردانی آن را برعهده داشت.

رضا عطاران

رامبد جوان

رامبد جوان یکی دیگر از بازیگرانی است است که به دنیای کارگردانی ورود کرد و تجربه ساخت چندین فیلم و سریال را در کارنامه هنری اش دارد.

این بازیگر و کارگردان کشورمان بازیگری را از سال 74 در تلویزیون و از سال 76 در سینما آغاز کرد و خیلی زود به سراغ کارگردانی رفت و فیلم های طنز و جدی را در کارنامه اش به ثبت رساند.

مجموعه جمعه بازار، گمگشته، باغ بلور، تله فیلم آسفالت، نشانی، مسافران، توطئه فامیلی و خندوانه از جمله کارهای تلویزیونی هستند که رامبد جوان آنها را کارگردانی کرد و فیلم های سینمایی چون اسپاگتی در هشت دقیقه، پسر آدم دختر حوا، ورود آقایان ممنوع، نگار و قانون مورفی به کارگردانی او ساخته شد.

رامبد جوان و نگار جواهریان

سعید آقاخانی

سعید آقاخانی بازیگر سینما و تلویزیون یکی دیگر از چهره هایی است که روی صندلی کارگردانی نشست. 

این بازیگر کشورمان از سال 72 با سریال پرواز 57 مهران مدیری به دنیای بازیگری راه یافت و فیلم کلید ازدواج در سال 76 اولین تجربه سینمایی او بود.

سعید آقاخانی بعد از چند سال بازیگری به سراغ کارگردانی رفت و اولین بار سال 81 مجموعه قصه های شبانه را کارگردانی کرد و بعد از آن سریال عید امسال، زن بابا، خوش نشین ها، راه در رو، نقطه سر خط، دزد و پلیس، خروس، روزهای بد به در، بیمار استاندارد، شب عید، نون خ 1 و 2 را کارگردانی کرد.

سعید آقاخانی

مجید صالحی

مجید صالحی بازیگر جوان تلویزیون و سینما یکی دیگر از بازیگرانی است که کارگردانی را تجربه کرده است. این هنرمند کشورمان حضور جدی در دنیای هنر را از سال 75 با مجموعه سیب خنده آغاز کرد و یکی بود یکی نبود ایرج طهماسب در سال 79 اولین تجربه سینمایی او محسوب میشود.

این هنرمند کشورمان بعد از چندین سال تجربه موفق در بازیگری سال 87 سریال سه در چهار را کارگردانی کرد و سریال بسیار موفق و پربیننده ای شد و بعد از آن موخ و صخره را در سال 89 ساخت و فیلم زیرنظر اولین تجربه کارگردانی او در سینما بود.

مجید صالحی

جواد رضویان

جواد رضویان بازیگر طناز کشورمان یکی دیگر از بازیگرانی است که کارگردانی را تجربه کرده است. این هنرمند کشورمان بازیگری را از حدود سال 73 آغاز کرد و با مجموعه سیب خنده به تلویزیون آمد و سال 83 با فیلم شارلاتان به دنیای سینما راه یافت.

اینبازیگر کشورمان بعد از چند سال بازیگری خیلی زود به سراغ کارگردانی رفت و ساخت سریال هایی چون ارث بابام، قرارگاه مسکونی، کسی خوابه، مهمانان ویژه و سه شو را در کارنامه هنری اش دارد و فیلم ویدئویی لیمو ترش و به روح پدرم از دیگر ساخته های او است و در سینما هم فیلم اکران نشده کمی شیرین بسی فرهاد و زهر مار از ساخته های این هنرمند کشورمان است.

جواد رضویان

سروش صحت

سروش صحت بازیگر سینما و تلویزیون هنرمند دیگری است که روی صندلی کارگردانی نشست. این بازیگر کشورمان از سال 77 و با مجموعه جنگ 77 به دنیای بازیگری راه یافت و یکسال بعد با فیلم شراره در سینما مقابل دوربین رفت.

این بازیگر کشورمان برای اولین بار در سال 86 سریال چارخونه را کارگردانی کرد و بعد از آن سریال هایی چون بازی، ساختمان پزشکان، پژمان، شمعدونی، لیسانسه ها و فوق لیسانسه ها را کارگردانی کرد و فیلم سینمایی جهان با من برقص اولین تجربه کارگردانی او در سینما است.

سروش صحت

بهروز شعیبی

بهروز شعیبی یکی دیگر از بازیگرانی است که در زمینه های مختلف از جمله بازیگری، کارگردانی، دستیار کارگردان و برنامه ریز فعالیت داشته است. این هنرمند سینما و تلویزیون بازیگری را از حدود سال 75 آغاز کرد و بعد از چندین سال تجربه بازیگری در سینما به سراغ کارگردانی رفت.

فیلم پیش خواهد آمد، میان ماندن و رفتن، جامانده، بال های خوشبختی، باغ آلوچه، دهلیز، دنیای بهتر، سیانور، آخرین روز سال، دارکوب و روز بلوا از جمله فیلم های سینمایی است که بهروز شعیبی کارگردانی کرد و دو سریال پرده نشین و گلشیفته از دیگر کارهای این کارگردان است.

بهروز شعیبی

فرامرز قریبیان

فرامرز قریبیان بازیگر پیشکسوت سینمای ایران است که چندین تجربه کارگردانی را در کارنامه هنری اش دارد. این بازیگر کشورمان فعالیت هنری را با دستیاری کارگردان و ایفای نقش کوتاهی در فیلم بیگانه بیا در سال 1347 آغاز کرد.

این هنرمند پیشکسوت هم به مانند دیگر چهره های دنیای هنر قدم در وادی کارگردانی گذاشت و ساخت فیلم هایی چون قانون، چشم هایش و گناهکاران را در کارنامه هنری اش دارد.

فرامرز قریبیان

ایرج قادری

ایرج قادری یکی از مشهورترین بازیگرانی است که قدم در وادی کارگردانی نهاد و در زمینه کارگردانی بسیار موفق ظاهر شد. این بازیگر فقید از سال 1338 به دنیای بازیگری وارد شد و چند سال بعد اولین فیلم سینمایی اش را کارگردانی کرد.

سال 1344 ایرج قادری اولین فیلم سینمایی اش را مقابل دوربین برد و بعد از انقلاب هم توانست به فعالیت های هنری اش ادامه دهد و کارگردانی حدود 41 فیلم را در کارنامه هنری اش دارد.

ایرج قادری

علی مصفا

علی مصفا بازیگر آرام سینما و همسر لیلا حاتمی یکی دیگر از بازیگرانی است که به وادی کارگردانی قدم نهاد. این هنرمند کشورمان بازیگری را از سال 71 با فیلم امید در سینما آغاز کرد و به عنوان نویسنده و تهیه کننده هم فعالیت هایی داشته است.

این هنرمند کشورمان کارگردانی دو فیلم سیمای زنی در دور دست و پله آخر را در کارنامه هنری اش دارد و در هر دو فیلم او همسرش لیلا حاتمی هم ایفای نقش کرده است.

علی مصفا

شهاب حسینی

شهاب حسینی بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون یکی دیگر از هنرمندانی است که کارگردانی را تجربه کرده است. این بازیگر کشورمان سال 79 با مجموعه پس از باران به تلویزیون آمد و سال 80 در فیلم رخساره ایفای نقش کرد.

آقای بازیگر بعد از تجربه های متعدد در زمینه اجرا، بازیگری سینما و تلویزیون سال 92 فیلم ساکن طبقه وسط را ساخت.

شهاب حسینی

بازیگران ایرانی که تجربه کارگردانی دارند

4.426
این مطلب مفید بود ؟233
وبگردی