استون بروی چوب
استون یکی از موادی است که در صورت ریختن رو سطح چوب پاک شدنش تاحدودی غیر ممکن است اما روشی وجود دارد که غیر ممکن را ممکن کرده و لک استون روی چوب را پاک میکند.

روش پاک کردن و از بین بردن لکه استون روی چوب

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که لوازم چوبی منزل تان به خاطر ریختن لاک پاک کن آسیب ببیند؟‌ اگر ترکیبات تشکیل دهنده لاک پاکن را بخوانید، متوجه می‌ شوید که ماده اصلی تشکیل دهنده آن استون است.

استون مایعی است که خشکی زیادی دارد و خیلی سریع تبخیر می شود و یکی از پر قدرت ترین حلال ها می باشد‌‌ و در نتیجه قدرت چربی زدایی و پاک کنندگی آن نیز بسیار بالاست؛ اما زمانی که روی سطوح چوبی می ریزد، شرایط فرق می کند و باید بدانید که به صورت اصولی، چگونه آن را پاکسازی کنید. با ما در این بخش از نمناک همراه شوید تا ترفند مورد نیازتان را بیاموزید.

مرحله اول:باید سطح چوب را خشک کنید

حتماً یک پارچه نخی خشک بردارید و روی سطح چوبی که به خاطر استون آسیب دیده است؛ بکشید تا همه آلودگی ها و کثیفی ها از روی آن پاک شود. در چنین حالتی هرگز نباید از آب استفاده کنید؛ زیرا باعث می شود که لکه قوی تر از قبل ظاهر گردد و حتی داخل چوب نفوذ کند.

خشک کردن چوب

مرحله دوم:استفاده از وازلین و جوش شیرین

وازلین و جوش شیرین را آماده کنید. این دو ماده معمولا در هر خانه ای یافت می شوند‌.

مرحله سوم:این دو ماده را با یکدیگر ترکیب کنید

جوش شیرین و وازلین را داخل یک ظرف بریزید و به خوبی هم بزنید.

مرحله چهارم:یک اسفنج تمیز بردارید.

مقداری از ترکیب جوش شیرین و وازلین را روی سطح تمیز اسفنج که حالت زبری دارد؛ بریزید و با همان حالت زبری لکه را پاک کنید؛ البته هنگام اسکراب کردن خیلی خشن رفتار نکنید تا به چوب آسیب وارد نشود.

تمیز کردن استون

مرحله پنجم:از یک دستمال نخی نرم استفاده کنید.

قسمتی که لکه دار شده است را تمیز کنید تا ترکیب وازلین و جوش شیرین هم پاکسازی شود‌.

مرحله هفتم:از پولیش چوب کمک بگیرید

حتماً یک پولیش چوب بردارید و ابتدا آن قسمت موردنظر از چوب را پولیش کنید. دقت داشته باشید پولیشی که انتخاب می‌ کنید، باید دقیقا متناسب با لوازم شما باشد و کل سطح چوبی را بگیرد؛‌ پس حواستان باشد فقط قسمتی که استون ریخته است را پولیش نکنید و همه قسمت چوب را پولیش کرده تا سطحی یکدست داشته باشید.

مرحله هشتم:کار شما تمام شده است

زمانی که کار پولیش را تمام کردید، اجازه دهید که آن قسمت از چوب خشک شود. بعد از خشک شدن، می بینید که لکه ای از استون باقی نمانده و همه چیز تازه و تمیز است.

با این روش، لکه استون روی چوب کامل پاک میشه

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی