زنگ زدگی
روش ها و راه کارهای ساده و طبیعی برای از بین بردن زنگ زدگی از روی سطوح مختلف مثل پارچه، فلزات، فایبرگلس و دیگر سطوح وجود دارد که در ادامه این روش ها را می خوانید.

از بین بردن زنگ زدگی از روی سطوح مختلف در خانه

قطعا برایتان پیش آمده که با لکه های زنگ زدگی روی هر سطحی مواجه شوید. این لکه ها واقعا کلافه کننده هستند و با هیچ راهی از بین نمی روند. فرقی هم ندارد که چند بار روی آن ها را تمیز کرده باشید. در هر حالت روی سطوح پایدار باقی می مانند. حال در این قسمت از نکات خانه داری نمناک راه حل هایی را به شما معرفی می کنیم که از شر این زنگ زدگی ها خلاص شوید. 

علت ایجاد لکه های زنگ زدگی چیست ؟

علت های مختلفی برای زنگ زدگی در سطوح مختلف وجود دارد که اصلی ترین آن ها شامل موارد زیر است:

  •  رطوبت ، اکسیداسیون موجود در مکان های مرطوب باعث ایجاد زنگ زدگی می شود.
  •  گالوینیزه پایین آهن
  •  قرار گرفتن فنس های استیل در معرض آب شور و یا هوای مرطوب
  •  واکنش اسیدیته
  •  نشت روغن یا بنزین

چگونه متوجه زنگ زدگی فلز بشویم ؟

زنگ زدگی ها با رنگ قهوه ای متمایل به قرمز و کثیف نمایان می شوند و کم کم روی سطوح آهنی خود را نشان می دهند.

دیگر علائم زنگ زدگی شامل موارد زیر است :

  •  شکنندگی و از بین رفتن رنگ فلز
  •  پوشش قهوه ای مایل به قرمز یا مایل به زرد روی باکس ها و لوله های فلزی
  •  ضعیف شدن فلز
  •  قهوه ای، قرمز و یا متمایل به نارنجی شدن مایع درون فلز مورد نظر

زنگ زدگی

راهکارهای خانگی برای از بین بردن زنگ زدگی سطوح

زنگ زدگی فلز

1. سیب زمینی و صابون

اول فلز را درون آب و صابون بیاندازید و بعد از آن را در آورده و با لایه های سیب زمینی روی آن بکشید یا به اصطلاح، آن را اسکراب کنید.

2. ریموور شیمیایی

لکه برهای وینک دارای قابلیت بالا برای از بین بردن زنگ زدگی ها می باشند. این محصول دارای اکسالیک اسید است که به سرعت زنگ زدگی را از بین می برد. 

3. سیتریک اسید

سیتریک اسید به طور قوی با زنگ زدگی واکنش نشان می دهد و آن را از بین می برد. 

4. هیدروژن پراکسید

این ماده را با کمی پودر بیلچ یا سفیدکننده یا لیموترش مخلوط کنید و یک پاک کننده قوی از آن بسازید. 

زنگ زدگی فابریک یا پارچه

5. آب لیمو با نمک

خمیری از نمک و آب لیمو درست کنید و آن را به محل مورد نظر بزنید و فابریک را در برابر نور خورشید قرار دهید تا خشک شود و سپس با آب سرد آن را بشویید و همچنین می توانید سرکه سفید را جایگزین آب لیمو کنید. هرچند ساعت یک بار پارچه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اثر آب لیمو باعث سفید کردن و از بین بردن رنگ لباس نشده باشد. سه ساعت آن را در همین حالت نگه دارید و بعد ریموور زنگ زدگی را ده دقیقه روی محل قرار دهید و بعد از آن یک حوله خشک را روی آن قسمت بیاندازید. تا سه ساعت آن را مقابل نور خورشید قرار دهید و بعد در نهایت با آب سرد، آن را بشویید یا داخل ماشین لباسشویی بیاندازید. 

6. کرم تارتار

یک قاشق چای خوری کرم تارتار با کمی آب و یک قاشق چای خوری جوش شیرین و چند قطره هیدورژن پراکسید می تواند یک ترکیب خمیری را به وجود بیاورد و با مالش دادن آن به آرامی روی لکه باعث از بین بردن زنگ زدگی شود. سه دقیقه آن را روی محل مورد نظر قرار دهید و در صورت نتیجه نگرفتن، دوباره این کار را تکرار کنید. 

7. سرکه سفید

قسمت زنگ زده روی لباس را داخل سرکه سفید کنید و کمی نمک روی آن بپاشید. 24 ساعت آن را در همین حالت نگه دارید و اجازه دهید که لباس خشک شود تا لکه ها کم کم ازبین بروند و همچنین می توانید کمی جوش شیرین و لیمو ترش را برای افزایش اثربخشی به آن اضافه کنید و سپس با یک اسفنج روی محل مورد نظر بکشید تا سرکه به خورد پارچه برود و بعد آن را مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید و همچنین می توانید از پودر ماشین لباسشویی نیز برای از بین بردن لکه استفاده کنید.

اگر بعد از این پروسه باز هم لکه باقی مانده بود، دوباره آن را تکرار کنید.

سرکه سفید

8. مایع ظرفشویی

یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و آن را روی محل مورد نظر بزنید و سپس یک قیقه صبر کنید تا محل خشک شود و بعد آن را اسکراب کرده و با ناخن بکنید و آن قسمت را با آب سرد شستشو دهید. 

9. ریواس

ریواس یک محلول سبز رنگ است که برای از بین بردن زنگ زدگی روی لباس های رنگی به کار می رود؛ مخصوصا اگر میزان زنگ زدگی گسترده باشد. کمی آب جوش را با ریواس مخلوط کنید و بعد از بیست دقیقه جوشیدن، زیر آن را خاموش کنید و سپس آن را روی محل مورد نظر ریخته و اجازه دهید که به خورد پارچه برود. زمانی که لکه ها از بین رفتند، لباس را مثل همیشه شستشو دهید. 

10. آب تمبر هندی

تمبرهندی طرفداران بسیار زیادی دارد اما برای خوردن ، نه برای پاک کنندگی.

کافی است که محل مورد نظر از پارچه را با آب تمبر هندی شستشو دهید یا این که خمیر تمبر هندی را مستقیم روی آن بگذارید. 

زنگ زدگی کف زمین

11. سنگ آهک

کمی آب و سنگ آهگ را به نسبت 12 به 1 آماده کنید. یعنی آب باید 12 برابر سنگ آهک باشد. حال این ترکیب را مدتی روی لکه مورد نظر بگذارید. تا به طور کامل، داخل کف زمین حل شود. 

12. سفیدکننده

کمی پودر سفید کننده روی جسم مورد نظر بریزید و آن را با آب بشویید تا لکه های زنگ زدگی از بین بروند. 

13. خمیردندان

خمیردندان را مستقیما روی ناحیه مورد نظر حتی سطوح فلزی بزنید و اجازه دهید که مدتی قبل از اسکراب یا پاک کردن، خمیر دندان روی سطح بماند و سپس آن را با آب و صابون شستشو دهید.

خمیر دندان

14. گوجه فرنگی

یک عدد گوجه فرنگی را از وسط نصف کنید و بخشی از آن را روی محل زنگ زدگی بزنید. برای اثربخشی بیشتر کمی نمک نیز اضافه کنید. 

15. نفت چراغ

این نفت بوی بسیار قوی دارد و برای زنگ زدگی در کوتاه ترین زمان ممکن اثر می کند. کمی از آن را به مدت 10 دقیقه روی سطح مورد نظر بزنید و سپس با طی روی آن بکشید. 

زنگ زدگی مناطق دیگر

16. آب لیمو و لایه بردارهای دیگر

محل مورد نظر را با آب لیمو آغشته کنید و از یک پاک کننده دیگر مثل خمیر دندان روی آن بزنید تا خشک شود و بعد خشک شدگی ها را جدا کنید. هنگام اعمال کردن این مواد ، از حرکات دایره ای استفاده کنید.

 17. سنگ پا

یک عدد سنگ پا را روی محل مورد نظر بکشید تا زنگ زدگی ها از بین بروند. 

18. الکل

محل مورد نظر را به الکل آغشته کنید تا از شر زنگ زدگی ها خلاص شوید. اجازه دهید تا الکل به طور کامل خشک شود. 

19. هیدروکلریک اسید

این ماده غلیظ و قوی می تواند شما را به راحتی از شر زنگ زدگی ها خلاص کند. به شرطی که مدت زمان طولانی آن را روی سطح نگه دارید. 

20. ترکیب خمیری گلیسیرین و آب

کمی گلسیرین، پودر سفیدکننده، هیدروژن پراکسید و جوش شیرین را به آب اضافه کنید و ترکیب خمیری به دست آمده را روی محل زنگ زدگی بزنید و بعد آن را با آب شستشو دهید. 

از بین بردن زنگ زدگی روی فایبرگلس

21. جوش شیرین و استون

مقداری پاک کننده فایبرگلس ، جوش شیرین، استون، یک براش نایلونی نرم و پارچه سفید تهیه کنید.

سپس جوش شیرین را روی محل مورد نظر بریزید و با براش و آب، آن را روی لباس پخش کنید تا شکلی خمیری پیدا کند. یک ساعت آن را در همین حالت رها کنید. سپس یک اسفنج مرطوب را روی محل مورد نظر بزنید تا لکه ها به طور کامل محو شوند و بعد پاک کننده مخصوص را بزنید. در صورت باقی ماندن لکه ها کمی روی آن، استون بریزید. 

زنگ زدگی توالت

22. سرکه

دو فنجان سرکه را با جوش شیرین و آب لیمو ترکیب کرده و روی سنگ توالت بریزید و اجازه دهید که یک ربع در همین حالت بماند و سپس با آب زیاد و فرچه روی آن بکشید. 

زنگ زدگی سینک ظرفشویی

23. مسواک قدیمی و نمک و آب لیمو

کمی آب لیمو را روی محل مورد نظر بریزید و ده دقیقه صبر کنید و سپس با یک مسواک بلااستفاده روی لکه بکشید. در صورت پاک نشدن لکه ها، دوباره آب لیمو با کمی نمک روی سطح بریزید و 15 دقیقه صبر کنید.

نمک

زنگ زدگی روی فرش

24. ماده پاک کننده

4 الی 5 قطره مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و آن را با اسفنج به محل مورد نظر بزنید و بعد با سشوار ، آن را خشک کنید . این پروسه را چند بار تکرار کنید تا لکه ها به طور کامل از بین بروند.

اگر لکه ها باقی ماندند، کمی دست نگه دارید و در مرحله بعد سرکه سفید را اضافه کنید و در مرحله آخر می توانید از محصولات شیمیایی آماده برای پاک کردن فرش استفاده کنید اما مراقب فیبر و نخ های فرش باشید و با خشونت رفتار نکنید. قبل از همه این ها می توانید روش استفاده از نمک و آب لیمو را نیز در پیش بگیرید.

محلول قوی برای از بین بردن زنگ زدگی + دستور

3.7134
این مطلب مفید بود ؟9836
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی