مشکل کولر
مشکل کولر منزل شما چیست؟ مثل سابق خنک نمیکند یا بوی بد میدهد؟ نشتی دارد یا ....؟ بهتر است دلیل ایرادات رایج کولرتان را بدانید.

بررسی دلیل مشکلات رایج کولر و راه حل آن

مشکلات مربوط به کولر متفاوت و وسیع هستند که معمولاً در اوج گرما و وسط تابستان رخ می دهند و شرایط را برای تان سخت می کنند. برای این که بتوانید راحت تر مشکل را برطرف کنید، در این قسمت از نمناک قصد داریم اتفاقات رایجی را برایتان شرح دهیم که ممکن است برای هر کسی رخ بدهد.

باد خنک نمی دهد

بادِ گرم از کولر نشان دهنده مشکلی در آن است. اگر این اتفاق افتاد، ابتدا ترموستات را 5 درجه کم کنید و ببینید که آیا مجددا باد خنک می دهد یا خیر. اگر باز هم عملکرد خوبی نداشت، احتمالاً یکی از اتفاقات زیر رخ داده است:

  • دستگاه تبخیر کننده کثیف است.
  • فیلتر هوا کثیف است.
  • سطح خنک‌کنندگی پایین آمده است.

در چنین حالتی باید دستگاه تبخیر کننده را تمیز کنید یا هر دو ماه یکبار فیلتر هوا را عوض کنید که بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه، وجود پرنده خانگی در خانه یا مشکلات آلرژی در بینِ افراد خانه دارد. قبل از اضافه کردن هر چیزی به دستگاه حتما آن را به تعمیرکار نشان دهید تا مطمئن شوید که دستگاه نشتی ندارد.

کولر گازی

کولر باد نمی دهد

در چنین حالتی ممکن است شما دو علامت را مشاهده کنید. اول این که صدای کار کردن کولر را می شنوید؛ اما هیچ هوایی از آن بیرون نمی آید. دوم این که هوا بیرون می آید؛ اما خنک نیست که ممکنِ به خاطر سه مشکل زیر رخ داده باشد:

  • قطع شدن جریان
  • پارگی تسمه کولر
  • پایین آمدن سطح خنک‌کنندگی

اول از همه باید جعبه فیوز را چک کنید. اگر مشکلی نداشت، با یک تعمیرکار تماس بگیرید و وضعیت کولر را برایش شرح دهید. شاید مشکل از سیستم داخلی کولر باشد.

مدام خاموش و روشن می شود

این اتفاق زمانی می افتد که فیلتر هوای کولر کثیف باشد یا یونیت ها جرم گرفته باشند که آسیب زیادی به کمپرسور می زند. راه حل این است که به طور کامل سیستم را تمیز کنید؛ اما اگر باز هم مشکل برطرف نشد، حتما به تعمیرکار مراجعه کنید و از طرفی هم بررسی کنید که آیا سایز کولر برای محلی که در نظر گرفته اید مناسب است یا خیر.

دستگاه مدام کار می کند

ممکن است زمان هایی که هوا خیلی گرم شده، متوجه شوید که دستگاه مدام کار می کند که این اشتباه محض است و باید چند وقت یکبار آن را خاموش کنید تا استراحت کند. دستگاهی که مدام کار کند، ممکن است اجزایش به سرعت آسیب ببینند اما گاهی اوقات هم ممکن است که خود دستگاه خاموش نشود. در چنین حالتی باید با تعمیرکارِ متخصص تماس بگیرید. اگر متوجه شدید که دستگاه مدام کار می کند، باید جلوی این اتفاق را بگیرید. شاید به خاطر شکستگی ترموستات کمپرسور یا اجزای برقی داخلش این اتفاق رخ داده باشد.

علت مشکلات کولر

کولر روشن نمی شود

اگر متوجه شدید که دستگاه روشن نمی شود و این اتفاق چندین بار رخ داد، این موضوع می تواند به خاطر شکستگی مدار جریان باشد و شاید مشکل سیم کشی پیدا کرده باشد. بهتر است که اول جعبه فیوز را چک کنید و اگر مشکلی پیدا نکردید، خودتان به سراغ سیم کشی نروید، زیرا ممکن است خطرناک باشد و باید در چنین حالتی حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

کولر نشتی دارد

ممکن است که دو مایع متفاوت از کولر بیرون بریزد که یکی آب و یکی یخساز یا ماده خنک‌کننده کولر باشد. اگر متوجه لکه های روشن نزدیک یونیت شدید یا دیدید که داخل خانه از کولر آب بیرون ریخته است، باید مسئله را پیگیری کنید. در چنین حالتی کولر را خاموش کنید و با متخصص تماس بگیرید، زیرا این اتفاق می‌ تواند به خاطر آسیب به کمپرسور رخ داده باشد که تعویض آن هم هزینه زیادی دارد.

سیم خازن یخ زده است

وقتی که کولر به طور مداوم کار می کند و هیچ وقفه ای ندارد، یعنی سیم خازن یخ زده است. اگر چنین اتفاقی افتاده بود، ممکن است هزینه گزافی برای شما ایجاد شود تا بتوانید مشکل را برطرف کنید. اول باید به دنبال هر گونه یخ زدگی در سیم خازن باشید. این یخ ها نباید روی یونیت اتفاق بیفتند؛ مخصوصا اگر هوا خیلی گرم باشد. کثیف بودن فیلتر هوا هم می تواند باعث ایجاد مشکل باشد که خیلی راحت می‌ توانید آن را تمیز کنید؛ اما بهتر است که اول آن را به متخصص نشان دهید تا در این باره مطمئن شوید.

تعویض فیلتر کولر

کولر بوی بد می دهد

یونیت کولر نباید بو بدهد. اگر بوی بد داشت، باید آن را پیگیری کنید. بوی بد می تواند شبیه بوی سوختگی برقی یا بوی کپک زدگی باشد.‌ اگر بوی جریان برق را احساس کردید، سریعا آن را خاموش کنید و با تعمیرکار تماس بگیرید؛ اما اگر بوی کپک زدگی را متوجه شدید؛ باید فیلتر هوا را عوض کنید.

صدا های عجیب و غریب می دهد

صدای کولر باید خیلی ملایم باشد و نباید سر و صدا ایجاد کند؛ اما اگر متوجه صدای زیاد در آن شدید، یعنی مشکلی در تسمه کولر دارید. گاهی اوقات مشکل از موتور کولر نیز می باشد که در چنین حالتی باید حتما از یک تعمیرکارِ حرفه ای کمک بگیرید.

مشکل کولر خونتون چیه؟ بگو تا دلیلش رو بگم

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
برچسب : کولر
وبگردی